Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
VODAFONE 3G İLE TEKNOLOJİ EĞİTİMİN HİZMETİNDE
 

VODAFONE 3G İLE TEKNOLOJİ EĞİTİMİN HİZMETİNDE

Vodafone Türkiye, dijital dönüşüm hareketi kapsamında eğitimde mobil teknolojinin farkını kanıtladı. Kadir Has Üniversitesi ve Vodafone işbirliğiyle Türkiye’de ilk kez başlatılan Mobil Ders uygulaması 1. yılını başarı oranında artış sağlayarak tamamladı. Mobil Ders uygulaması ile eğitimdeki başarı oranının yanı sıra öğrencilerin derse ayırdıkları zaman ve ödev yapma gibi alanlarda da ciddi artış kaydedildi.

13 Mayıs 2014 Salı 15:26
Yazdır

13 Mayıs 2014 – Türkiye’de “Dijital Dönüşüm Hareketi”ni başlatan Vodafone, eğitim alanındaki yatırımlarının sonuçlarını almaya başladı. Kadir Has Üniversitesi ve Vodafone’un işbirliğiyle Türkiye’de ilk kez 2013-2014 öğretim yılında hayata geçirilen ve geleneksel ders ortamını tablete taşıyarak eğitimde zaman-mekan sınırlarını ortadan kaldıran Mobil Ders uygulaması 1. yılını tamamladı. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, uygulamanın ilk yıl sonuçlarını düzenlenen törende açıkladı.

 

Mobil Ders uygulamasıyla başarı oranında artış

Mobil Ders uygulaması sürecine paralel olarak derse katılan 23 öğrencinin, tablet üzerinden elde edilen verileri ve yıl boyunca düzenlenen anketleri derleyerek yaptıkları araştırmanın sonuçlarına göre, tabletli eğitimdeki genel başarı oranı, %65’ten %71’e çıkarak 6 puanlık artış gösterdi. Öğrencilerin derse ayırdıkları zaman haftada 4 saatten 5 saatin üzerine çıkarken, ödev ve benzeri sorumluluklara geri dönüş oranı da %50’den %85 seviyesine çıktı. Geçen yıl dersin sosyal medya sayfasında mobil cihazlardan yapılan paylaşım oranı %17 iken, Vodafone tablet üzerinden yapılan mobil dersle bu oran %80’e çıktı ve dersle ilgili yapılan toplam paylaşım sayısı da öğrenci başına %65 arttı. Öğrencinin ve öğretmenin dersle ilgili birbirlerine ilettikleri taleplerine reaksiyon süresi, klasik sınıf eğitiminde 1 hafta iken, mobil dersle 3 saate indi. Yapılan anketlerde, öğrencilerin %87si, derse erişimin 3G üzerinden olmasının katılımlarını olumlu etkilediğini ve arttırdığını belirtti.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Mobil teknolojinin toplumda yarattığı olumlu etkilerden biri de eğitim. Mobil Ders projemizle teknolojimizi eğitimin hizmetine verip, Vodafone’un küresel bilgi birikimini arkamıza alarak, çok önem verdiğimiz ve stratejilerimizden biri olarak konumlandırdığımız ‘dijitalleşme’nin eğitim ve gelişim alanındaki avantajlarını öğrencilerimizle ve akademisyenlerle buluşturarak önemli gelişmeler kaydetmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’de bir ilk olan Mobil Ders projesiyle ülkemizin dijitalleşme yolundaki hedefine daha da yaklaştık. Vodafone Türkiye olarak, 3G destekli akıllı teknolojileri eğitim alanına entegre ederek, öğrenim sürecini sınıf ile sınırlı bir hizmet olmaktan çıkardık ve öğrencilerin ders içeriklerine istedikleri zaman ulaşmalarını mümkün kılarak, Türkiye’de kesintisiz eğitim adına önemli bir adım attık. Araştırma sonucunda öğrencilerin %87’sinin 3G’nin derste katılımını artırdığını, hatta %70’inin de 3G olmasaydı derse katılım süreçlerinin olumsuz etkileneceğini belirtmesi, eğitim sürecinde öğrencinin mobil teknolojilerle desteklenmesinin önemini ortaya koyuyor. Aynı zamanda araştırmaya göre kağıt kullanımındaki dikkat çekici düşüşün Vodafone Smart Tab tabletler sayesinde gerçekleşmesi doğal kaynakların tüketimine olan hassasiyetimiz doğrultusunda son derece memnuniyet verici.”

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, araştırma sonuçlarıyla ilgili şu şekilde konuştu:

“Mobil Ders uygulamasının en önemli avantajı öğrenci-öğretmen etkileşimidir. Geçen yıl öğrencilerle Facebook üzerinde yarattığımız online ortamdaki içerik üretimi ve etkileşim, Mobil Ders uygulamasıyla, Vodafone 3G ağı sayesinde, öğrenci başına %64 oranında arttı. Ayrıca öğrenci-öğretmen arasındaki herhangi bir soru, görüş ya da yoruma yanıt dönme süresi, geçen yıl online araçlarla ortalama 1 gün iken, Mobil Ders uygulamasının notifikasyonları sayesinde 3 saate kadar inmiş durumda. Dersin işleyişini de tabletli uygulama sayesinde mobilize ettik. Öğrencilerin dersle ilgili ödev, proje, sınavını tablet üzerinden yapmaya çabuk uyum sağladığını ve bu sorumlulukların yerine getirilmesinde geçen yılki online destekli derse göre %25 oranında artış olduğunu gözlemledik.”

 

Toplantıya video mesajıyla katılan Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ise şöyle konuştu:

“Mobil Ders, Kadir Has Üniversitesi’nin yeni nesil üniversite hedefi doğrultusunda attığı somut adımlardan biridir. Bu projeyi, tablet ve mobil uygulama boyutlarının yanı sıra öğretmen-öğrenci ve içerik boyutunu da eklemleyen bir toplam olarak düşünüyoruz. Bu yıl başladığımız yenilikçi eğitim hamlesini, araştırmada elde edilen bulguları da göz önüne alarak, önümüzdeki yıl ve yıllarda daha ileri noktalara taşıyacağız.”

Mobil Ders nedir?

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü 1. sınıf öğrencileri, Yeni Medya 1. sınıf derslerini, Vodafone tarafından sağlanan Smart Tab tabletle, Mobil Ders uygulaması üzerinden, zaman-mekan sınırlaması olmadan, Vodafone 3G+ şebekesi sayesinde canlı izleyip derslere katılabiliyorlar. Bunun yanı sıra sunum, resim, video, kitap gibi tüm ders materyalleri öğrencilerle tamamen kağıtsız ve dijital formatta paylaşılıyor ve öğrenciler test, ödev, proje ve sınav sorumluluklarını tablet ortamında yerine getiriyorlar. Mobil Ders uygulamasının öğretmen modülü sayesinde, her öğrencinin kişisel performans ve etkileşim grafiği dönem boyunca takip edilerek, zaman zaman öğrencilerin kişisel performanslarını geliştirici programlar da uygulanabiliyor.

Mobil Ders uygulamasına yönelik gerçekleşen araştırma sonuçları şöyle:

  • Öğrencilerin derse ayırdığı zaman 4 saatten 5 saat üzerine çıktı.
  • Ödev gibi sorumluluklara geri dönüş oranı %50’den %85’e çıktı.
  • Geçen yıl dersin sosyal medya sayfasında mobil cihazlardan yapılan paylaşım oranı %17 iken, Vodafone tablet üzerinden yapılan mobil dersle bu oran %80’e çıktı.
  • Geçen yıl dersin Facebook grubunda öğrenci başına ortalama 17 olan dönemlik paylaşım oranı bu sene mobil ders ile 28’e çıktı.
  • Öğrencinin dersle ilgili öğretmenin taleplerine reaksiyon süresi klasik sınıf eğitiminde 1 hafta iken, mobil ders ile 3 saate kadar  indi.
  • Dönemlik sınıf başarı ortalaması aynı ders için klasik sınıf eğitiminde %65 iken, mobil destekli derste %71.
  • Yapılan son anketlerde öğrencilerin %87’si erişimin 3G üzerinden olmasının katılımlarını olumlu etkilediğini ve arttırdığını, %70’i de 3G olmasaydı derse katılım süreçlerinin olumsuz etkileneceğini belirtti.
  • Yapılan son anketlerde öğrencilerin %96’sı mobil dersin öğrenci-öğretmen etkileşimini artırdığı görüşündeler.

 

Araştırmanın detaylı sonuçlarını http://bit.ly/mobil_ders sayfasından indirebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: vodafone,iletişim,haberleşme,teknoloji,şirket haberleri,3g,mobil iletişim,
Bu haber toplam 2215 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur