Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Van’da depremin yol açtığı psikolojik yaralar bu merkezde tedavi ediliyor
 

Van’da depremin yol açtığı psikolojik yaralar bu merkezde tedavi ediliyor

2011 yılında Van’da meydana gelen depremlerde çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti, yaralandı. Bu afet herkeste derin izler bıraktı. PAYE (Psikolojik Travma ve Krize Müdahale, Araştırma ve Eğitim Derneği) ve AÇEV tarafından yürütülen ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle kurulan Van Travma Sonrası Aile Danışmanlık Merkezi’nde Van’daki yetişkin ve çocuklara ücretsiz psikolojik destek verilerek, doğal afetin yol açtığı psikolojik travmanın duygusal, zihinsel ve davranışsal belirtilerinin giderilmesine yönelik uzun vadeli müdahaleler yapılıyor.

20 Kasım 2012 Salı 12:04
Yazdır

PAYE (Psikolojik Travma ve Krize Müdahale, Araştırma ve Eğitim Derneği) ve AÇEV tarafından yürütülmekte olan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle kurulan Van Travma Sonrası Aile Danışmanlık Merkezi, 9 Nisan 2012 tarihinden itibaren bölgede hizmet veriyor.

Afet ve krizler sonrasında ortaya çıkan akut stres belirtileri müdahale edilmediği takdirde kronik ve psikolojik rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu nedenle, akut dönemdeki ilk psikolojik yardımın sonrasında olaya maruz kalanların/tanık olanların uzun vadede desteklenmesi ve takip edilmesi gereklidir. Merkez, bu ihtiyaçları karşılamak, yerel kaynakları güçlendirerek akut dönem sonrası gerekli olan psikolojik hizmetleri sağlamak için kurulmuştur.

Van Travma Sonrası Aile Danışmanlık Merkezi’nde, doğal afetin yol açtığı psikolojik travmanın duygusal, zihinsel ve davranışsal belirtilerinin giderilmesine yönelik uzun vadeli müdahaleler yapılıyor. Aile ilişkilerinde yaşanan güçlükler, kaygılar ve korkular, geçmiş olumsuz yaşantılar, yas, depresyon, öfke patlamaları, anne baba becerileri vb. gibi alanlarda yetişkin ve çocuklara ücretsiz psikolojik destek veriliyor. Merkezde 2 uzman yetişkinlerle, 2 uzman ise çocuk-gençlerle çalışarak danışmanlık ve terapi çalışmalarını sürdürüyor. 1 uzman ise saha çalışmalarını yürütüyor.

Düzenli aralıklarla Van Travma Sonrası Aile Danışmanlık Merkezi çalışanlarına PAYE ekibinden gelen uzman psikologlar tarafından süpervizyon veriliyor. Diğer merkezlerle koordineli bir şekilde, anne-babalara, gençlere ve belli meslek gruplarına yönelik özellikle çocuk koruma ve anne-baba eğitimlerini içeren psikoeğitsel oturumlar düzenleniyor, geniş katılımlı çalışmalarla bireylerin adaptasyon ve başa çıkma mekanizmalarının güçlendirilmesine çalışılıyor.

Merkezin saha çalışmaları kapsamında Van merkezde konteyner kentlerin tümüne ve Erciş’teki konteyner kentlerin bir kısmına gidilmiştir. Merkez saha ekibi Nisan ayının başından beri konteyner kentlerine giderek 1300 aile ile sıcak temas kurdu. İhtiyaç analizleri sonucunda bazı temel fiziksel ihtiyaçların yanı sıra her an deprem olacakmış gibi korkma, aile bireyleri için kaygılanma, kapalı ortamlara girememe, gözünün önüne sık sık gelen deprem görüntüleri, uyku ve yeme problemlerine yönelik sıkıntı yaşayan ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyan bireyler tespit edilmiştir. Ayrıca, çocuklarda deprem sonrası anneye yapışma hali, ağlama krizleri, uyku ve yeme problemleri, huzursuzluk hali gibi problemler de görülmüştür.

230 yetişkin ve 150 çocuğa hizmet verildi

Van Travma Sonrası Aile Danışmanlık Merkezi’nde yapılan psikoterapi çalışmaları danışmanlık ve terapi hizmetleri olarak belirleniyor. Danışanlara verilen hizmetin içeriği ve ne kadar süreceği bireysel ihtiyaçlar ile belirlenen hedefler doğrultusunda terapist ve danışanın ortak kararı ile oluşturuluyor. Başvuran kişilerin ihtiyaçları ve belirlenen terapi hedefleri gerçekleştirilecek olan seans sayısını belirliyor.

Merkeze başvuran ve hizmet verilen toplam yetişkin danışan sayısı 230 iken çocuk danışan sayısı ise 150 civarındadır.

Merkezdeki uzmanlar, başvuran danışanların önemli bir çoğunluğunda deprem öncesi başka olumsuz yaşantılar olduğunu ve depremle birlikte bunların da tetiklenerek kişideki adaptasyon halini bozduğunu belirttiler. Bu kişilerle uzun soluklu terapi çalışmalarının yürütüldüğünü vurguladılar. Uzmanlar, özellikle ilişki, karar verme ve var olan kaynaklarını kullanma gibi öğrenme sürecini de içeren danışmanlık hizmetlerinin de yaygın olarak verildiğini söylediler. Bazı durumlarda ise bilgisizliğe bağlı davranış sorunlarını veya kaygıyı azaltmak adına bilgilendirici ve destekleyici çalışma yapmanın kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabildiğini ifade ettiler.

Anahtar Kelimeler: Van, PAYE, AÇEV, Travma Sonrası Aile Danışmanlık Merkezi,
Bu haber toplam 2310 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur