Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLARA ÜNİVERSİTE DÜZEYİNDE EĞİTİM
 

ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLARA ÜNİVERSİTE DÜZEYİNDE EĞİTİM

FATİH KOLEJİ, YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİ İLE ’ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLARI’ ÜNİVERSİTE DÜZEYİNDE EĞİTTİ ARALARINDA ASTRONOMİ, STORYTELLING, LİDERLİK, GÖRÜNMEZ CANLILAR GİBİ DERSLERİN BULUNDUĞU FİZİK, KİMYA VE BİYOLOJİ BİLİM DALLARINDA DOÇENT DÜZEYİNDE ÖĞRETİM GÖREVLİLERDEN DERS ALAN ÜSTÜN ZEKALI ÖĞRENCİLER, İKİ HAFTA SÜRECEK ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ PROGRAMI İLE FEN VE TEKNOLOJİ DERSLERİNİ DAHA DETAYLI BİR ŞEKİLDE ÖĞRENECEKLER VE İLGİ ALANLARINI KEŞFETTİ... Fatih Koleji, Türkiye’de az sayıda okulda olan, doğuştan istisnai yeteneğe sahip, sanat ve liderlik kapasitesi olan ‘Üstün Zekalı Çocuk Eğitimi’ni bir adım daha ileriye götürerek, bünyelerinde eğitim gören 43 Üstün Zekalı çocuğa 15 günlü

4 Şubat 2013 Pazartesi 13:36
Yazdır

Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliği ile Fatih Koleji tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ‘Çocuk Üniversitesi’ etkinliği ile ilgili açıklama yapan Fatih Kolejleri Genel Müdürü Mehmet Kıcıroğlu, Fatih Eğitim Kurumları olarak öğrencileri her zaman geleceğe en iyi şekilde hazırlamanın birinci görevleri olduğunu belirterek, “Üstün zekalı çocukların sahip oldukları üstün özellikleri, iyi bir çevrede güçlü bir eğitim ile değerlendirildiği takdirde yıllar sonra toplumun karşısına birer dahi olarak çıktıklarını biliyoruz” dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde gerçekleşen eğitimde, ‘fizik’ dalında Prof. Dr. Zeynel Yalçın, ‘matematik’ dalında Doç. Dr. A. Şükrü Özdemir, ‘liderlik’ dalında Doç. Dr. Hasan Basri Gündüz, ‘görünmez canlılar’ dalında Doç. Dr. Osman Sağdıç, ‘kimya’ dalında Doç. Dr. Sezgin Bakrıdere, ‘gördüklerime inanırım’ dalında Yard. Doç. Dr. Ş. Gonca Zeren, ‘Tarih ve Heykel Atölyesi’ dalında Züleyha Altıntaş, ‘popüler bölüm’ dalında Doç. Dr. Hakan Akçay, Doç. Dr. Bayram Coşkun, astronomi dalında Doç. Dr. Hüseyin Toros, ‘Storytelling’ (hikaye anlatımı) dalında Yard. Doç. Dr. Suzan Kavanoz, Yard. Doç. Dr. Celile Eren Ökten ders verdi.

Çocuk Üniversitesi’nin amacından bahseden Kıcıroğlu, şunları söyledi:

“Çocuklarımız, dönem içerisinde İngilizce dersinde öğrendikleri bilgileri, yabancı öğretmenler ile pekiştirici çalışmalar yapıyorlar. Bu sayede daha çok pratik yapma imkanı kazanmış oluyorlar. Atölye çalışmalarıyla ise üretkenlikleri, düşünme becerileri, görsel algıları, dikkatleri, el-göz koordinasyonları, grup çalışmaları ile paylaşımcılıkları, gruba uyum sağlama becerileri, kendilerini ifade edebilmeleri, özgüvenleri, yardımlaşma ve arkadaşlık gibi duygu ve davranışları geliştirilmeyi hedefliyoruz. Çocuk Üniversitesi ile öğrencilerimizin dönem içerisinde Fen ve Teknoloji dersinde öğrendikleri konuların akademisyenler tarafından daha detaylı bir şekilde anlatılması, ayrıca öğrenilen konuların laboratuar ortamında deneylerle pekiştirilmesini sağlıyoruz.”

21 Ocak Pazartesi günü başlayan Çocuk Üniversitesi, 1 Şubat Cuma günü sona erdi.

ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ

TANIM : Doğal ve doğuştan istisnai yetenek.Yaratıcılık, sanat, liderlik kapasitesi veya özel akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek düzeyde motivasyon, performans ve görev sorumluluğu gösteren ve bu tür yeteneklerini geliştirmek için uygun imkanlara gereksinim duyan çocuklardır.

Bedensel, Düşünsel ve Sosyal Özellikleri;

-Grup olarak, beden yapıları ve sağlık durumları bakımından yaşıtlarına oranla üstündürler.

-Doğumda normal çocuklardan daha ağırdırlar.

-Boy ve ağırlık bakımından normal çocuk grubunun üstündedirler.

-Erken yürür ve erken konuşurlar.

-Ortalama ölüm yaşı daha yüksektir.

-Yaşıtlarına göre birçok alanda bilgi sahibi olma ve bunları unutmama

-İleri düzeyde anlayış kabiliyeti

-Alışılmadık seviyede farklı konularda ilgi ve merak duyma, birçok konuda bıktıracak düzeyde soru sorma

-Dili kullanma yeteneğinde ve kelime dağarcığında üstünlük

-Hızlı düşünme, sonuca çabuk ulaşma, hızlı ilerleme

-Sıra dışı, alışılmadık ve farklı ilişkileri görebilme kabiliyeti

-Liderlik, grup kurma, ekip oluşturma ve yönlendirme

-Sosyal problemleri doğru teşhis edebilme ve anlayabilme

-Arkadaşları arasında popülerdirler.

FATİH KOLEJİ HAKKINDA…

1982 yılında Özel Fatih Erkek Lisesi adıyla eğitime başladıktan kısa bir süre sonra, 1984 yılında Anadolu Lisesi ve 1988 yılında Fen Lisesi statüsünde eğitim ve öğretim vermeye başladı. Fatih Eğitim Kurumları 1996 yılından itibaren ilköğretime de yöneldi ve kısa bir sürede Bakırköy, Merter, Bahçelievler, Silivri, Beylikdüzü ve Avcılar'da ilköğretim şubelerini hizmete soktu.  Fatih Eğitim Kurumları 2001'den itibaren çocuk yuvalarını da hizmete açtı. 2010'da İstanbul Merkez Kampüsü’nde İlköğretim ve Anadolu Lisesi ile hizmet vermeye başladı. Fatih Eğitim Kurumları halen 5 Lise, 7 İlköğretim Okulu ve 3 Yuva da eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Fatih koleji olarak amacımız öğrencilerimizi Atatürk ilke ve inkılâplarına, anayasada ifadesi bulunan Atatürk milliyetçiliğine bağlı; Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; insan haklarına ve anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmektir.

İLETİŞİM DANIŞMANLIĞI: MACRO MİCRO WORK SHOP

NİHAN İNAL - 0537 943 14 87

SEDA BAŞTUĞ- 0555 373 53 52

Anahtar Kelimeler: FATİH KOLEJİ ,Bedensel, Düşünsel ve Sosyal Özellikler,ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLAR,Prof. Dr. Zeynel Yalçın, Doç. Dr. A. Şükrü Özdemir,Doç. Dr. Hasan Basri Gündüz, Doç. Dr. Osman Sağdıç, Doç. Dr. Sezgin Bakrıdere, Yard. Doç. Dr. Ş. Gonca Zeren
Bu haber toplam 3069 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur