Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
TÜRKONFED BAŞKANI SÜLEYMAN ONATÇA:
“VERGI AFFI, ZAMANINDA ÖDEYENE INDIRIM AVANTAJIYLA ÇIKARILMALI”
 

TÜRKONFED BAŞKANI SÜLEYMAN ONATÇA: “VERGI AFFI, ZAMANINDA ÖDEYENE INDIRIM AVANTAJIYLA ÇIKARILMALI”

Isparta’da gerçekleştirilen 37. Girişim ve İş Dünyası Konseyi’nin açılışında konuşan TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, SGK primlerini zamanında ödeyen işletmelerin kullandığı indirim avantajının, vergi için de uygulanması gerektiğini söyledi

16 Haziran 2014 Pazartesi 23:32
Yazdır

TÜRKONFED, Girişim ve İş Dünyası Konseyi’nin 37’ncisini Isparta'da gerçekleştirdi. Toplantının açılışında konuşan TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, özellikle KOBİ’ler için ‘can simidi’ olacağını düşündükleri vergi affı konusuna değindi. Vergi affının işletmeleri rahatlatacağını, öte yandan gününde ödeyenler için bir haksızlık haline geldiğini belirten Onatça, bunun önlenmesi için, SGK primlerini zamanında ödeyenlere sağlanan indirim avantajının benzerinin vergiye de getirilmesini önerdi.

YATIRIM ORTAMI BOZULUYOR

Onatça şöyle konuştu: “Önerimiz uygulanırsa hem hakkaniyet hem de devlet penceresinden zamanında tahsilat oranında yükseliş sağlanmış olur. Çünkü, üst üste ilan edilen ve her seferinde bu sonuncu denilen vergi afları, vergisini düzenli ödeyen girişimcileri cezalandırıyor ve ‘Nasılsa yeni bir af çıkar’ diye düşünülmesi vergi ödeme ahlakının bozulmasına yol açıyor. Şimdiye kadar uygulanmış olan vergi afları bazı girişimciler için kurtarıcı olsa da vergi sisteminin çözülmeyi bekleyen hiçbir sorununa çözüm getirebilmiş değil. Kapsamlı bir vergi reformu gibi zor ama kalıcı bir yoldan gitmek yerine vergi affıyla kestirmeden sonuç almaya çalışmak, yatırım ortamını bozuyor.”

YAN ETKİLER ENDİŞE VERİCİ

Ekonomideki güncel duruma da dikkat çeken TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, düşük büyüme ve yüksek enflasyonun yarattığı sosyal patlama tehlikesine vurgu yaptı. Onatça, “Ancak büyümeyi hızlandırmak için alınacak önlemlerin, enflasyonu azdırma riski de var. Bu nedenle faiz oranlarının düşürülmesi politikasını çok dikkatli uygulamak gerekiyor” dedi. Büyümeyi hızlandırmak için faizleri zorla aşağı baskılamanın yan etkilerinin ağır olabileceğinden endişe duyduklarını kaydeden Onatça, “Bu yan etkilerin başında Merkez Bankası’nın bağımsızlığı geliyor. Faizlerin düşmesi belki bizlerin bu seneki ticari hayatını olumlu etkileyecek ama bu durum enflasyonun yükselmesi, dış açığın finansmanının zorlaşması ve Merkez Bankası’nın itibarının zedelenmesi pahasına yapılırsa, çocuklarımıza zayıflamış bir yatırım ortamı devretmek zorunda kalacağız” diye konuştu.

 

ÖNCE TANSİYON DÜŞMELİ

Onatça şöyle devam etti: “Unutmayalım ki faiz oranlarının yüksekliğinin bir nedeni de siyasi gerilime bağlı olarak ülkenin risk priminin yüksek olmasıdır. Bu nedenle faiz oranlarının düşürülmesi için öncelikli olarak yapılması gereken şey siyasi tansiyonun düşürülmesi ve belirsizliğin ortadan kaldırılmasıdır. Herhangi bir piyasa ekonomisinin başarılı olmasının başlıca koşulu, kurum ve kurallarıyla iyi işleyen, gelişmiş bir demokrasinin varlığıdır. Bu nedenle demokrasimizin gelişmesi, biz girişimcilerin de başlıca görevi. Ardından, hep vurguladığımız gibi yapısal reformlar yoluyla üretim ve yatırım ortamının iyileştirilmesi ve verimliliğin artırılması geliyor.”

Konseyde konuşma yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Tarkan Kadooğlu ise çözüm sürecinin yaklaşan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler için siyasi bir propaganda aracı olarak kullanılmaması uyarısında bulundu. Kadooğlu, “30 yıla yakın bir süredir toplumu yormuş, kardeşlik duygularını zedelemiş, şiddet ortamının sebep olduğu hassasiyetin bir anda ortadan kalkması mümkün değildir. Partiler üstü bir anlayışla ele alınacak çözüm sürecinin hem siyasi hem de iktisadi olumlu sonuçlarını yakın gelecekte görebileceğimizi umuyorum” dedi.

KADINLARLA İLGİLİ HEDEF YETERSİZ

Konseye katılan Avrupa Parlamentosu Milletvekili Emine Bozkurt da Avrupa Birliği’nde kadının iş hayatına kazandırılması yönünde reform niteliğinde yasalar çıkarıldığını belirterek, “Kadınların yönetici pozisyonlarına gelebilmeleri amacıyla, geçtiğimiz yıl çıkarılan bir yasaya göre AB’deki şirketlerin yönetim kurullarının yüzde 40’ının kadınlardan oluşması gerekiyor. AB, 2020’ye kadar kadın istihdam oranını yüzde 75’e çıkarmayı hedefliyor. Ekonomik büyüme için AB´de kadın-erkek, herkesin üretime katılması gerektiğinin bilincine varıldı. 2023 senesinde dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak isteyen Türkiye’nin bu sene için kadın istihdam hedefinin yüzde 35 olması hem kadın hakları açısından sorunlu, hem de ekonomik açıdan hedeflere ulaşmak için yetersiz” değerlendirmesinde bulundu.

İŞ DÜNYASINDA KADIN RAPORU TANITILDI

37’nci Girişim ve İş Dünyası Konseyi’nde Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi (BORGİP) tanıtıldıktan sonra TÜRKONFED tarafından hazırlanan “İş Dünyasında Kadın Raporunun” tanıtım paneli düzenlendi. Konseyin açılışında ev sahibi Isparta Girişimci Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Alper Bayhan ve Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı H. Ergin Civan da birer konuşma yaparak bölgenin yatırım avantajlarına dikkat çektiler.

 

Anahtar Kelimeler: TÜRKONFED,Süleyman Onatça,,
Bu haber toplam 3726 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur