Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Türkler Dünya Pazarında Rekabet Edecek Kiremit Üretti
 

Türkler Dünya Pazarında Rekabet Edecek Kiremit Üretti

ECE Holding’in kiremit sektöründe faaliyet gösteren firması ECE Kiremit, ürettiği Bioksit Kiremit ile sektörde bir ilki gerçekleştirdi. ECE Holding Ar-Ge merkezinde geliştirilen Bioksit Kiremit; daha koyu rengi, daha iyi ses, su ve ısı yalıtımı sunan çevreci özellikleriyle modern ve geleneksel tüm mimari tarzlarına hitap ederek, yapı sektörüne alternatifi olmayan bir ürün olarak giriş yaptı.

7 Kasım 2014 Cuma 23:23
Yazdır

Ar-Ge Mühendislerinin Başarısı

ECE Holding AR-GE merkezinde görev yapan mühendislerin uzun süreli uğraşları sonucunda özel hammaddeler kullanılarak elde edilen Bioksit Kiremit formülü ile geleneksel kiremitlere oranla daha yüksek donma dayanımı olan, daha iyi su, ısı ve ses yalıtımına sahip kiremitler üretilebiliyor. Bioksit Kiremit’in önemi; fiziksel ve doğal şartlara karşı daha dayanıklı dolayısıyla daha uzun ömürlü, tasarruf sağlayan buna bağlı olarak daha çevreci ve renginden dolayı daha estetik bir ürün olmasından kaynaklanıyor.

 

Türkiye'de Bir İLK

Daha yüksek sinterleme sıcaklığında üretilen Bioksit Kiremit; su emmesinin daha düşük, basınç dayanımı ve termal şok direnci gibi özelliklerinin daha yüksek olmasının yanı sıra yüzey sertliğinin de daha fazla olması özellikleriyle geleneksel hammaddelerle hazırlanmış kiremitlere oranla farlılık gösteriyor. Rengi ile kalite ve fiyat bakımından sınıflandırılan kiremitte, koyu renk hem pahalı hem de en çok talep gören ürün. Bioksit Kiremit, açık renkli olduğu için arzu edilen ekonomik değeri yakalayamayan geleneksel kiremidin değerini de yükseltmiş ve ihracat şansını artırmış oluyor.

 

İhraç Edilebilir, Katma Değeri Yüksek Kiremit Ürettik

Bioksit Kiremit geleneksel kiremitlere oranla %25 daha yüksek fiyatlandırılacak. Ürünün pazarda talep edilir olması ile birlikte bu oranın %30'a kadar çıkması hedefleniyor.  Türkiye kiremit pazarı 310 milyon adet. Kiremit üretim ve satışı ile ekonomisinin büyük bir bölümünü karşılayan Çorum'da ise yıllık kiremit üretim kapasitesi yaklaşık 125 milyon adet. Bioksit kiremidin yaygınlaşması ile sadece bu bölgedeki kiremit üreticilerinin 20 milyon TL'den daha fazla ilave gelir elde etmesi bekleniyor. Elde edilecek bu gelir sayesinde üreticiler teknolojilerini geliştirmek üzere yeni yatırımlar yapma fırsatı da bulacaklar.

 

Türkiye kiremit ihracatı komşu ülkelerle sınırlı olup; ihracatının artması da bu ürün grubundaki Ar-Ge çalışmalarını artırması ve kaliteli, katma değeri yüksek ürünleri pazara sunması ile mümkün. Doğu komşularımızdan Gürcistan bile batı komşumuz Yunanistan'da üretilen kiremitleri kullanılırken; ihracatımızın ve ticari ilişkilerimizin yüksek olduğu Arap Yarımadası'nda dekoratif amaçlı kullanabilen kiremitler İtalya'dan ithal ediliyor. Bioksit Kiremit sayesinde hem kalitesi hem de rengi ile daha çok tercih edilen ve böylece yurt dışında kendisine daha kolay yeni pazarlar bulabilen hatta dünya ile yarışabilecek seviyede değerli bir ürün oluşturuldu.

 

Kıymetli Tarım Arazilerinin Kullanılmasına Son Verecek

Ülkemizde tarım arazilerinin kiremit hammaddesi olarak kullanılması yasaktır. Ancak bunun bir istisnası olarak kiremit üreticilerinin yoğun olduğu bölgelerde kiremit üretimi yapılabilecek kayaç hammadde bulunmadığı tespit edilirse, o bölgedeki üreticilerin üretime devam edebilmesi için "kamu yararına" kapsamında tarım arazilerinin kullanımına izin verilmektedir. Bioksit Kiremit tamamen tarım arazisi dışındaki kayaç alanlardan temin edilen hammaddelerden oluşan bir formülle üretildiği için bu kıymetli tarım arazilerin kamu yararına dahi olsa hammadde olarak kullanılmasının önüne geçilecek. İşte bu ekolojik özellikleri sebebiyle de Bioksit Kiremit, önemli bir inovasyon ayrıcalığı taşımaktadır.

 

Talep Eden Kiremit Üreticilerine Know-How Verilecek

ECE Kiremit Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Çenesiz, Ar-Ge çalışmaları sonucu özel bir hammadde ve formülle ürettikleri Bioksit Kiremit sayesinde; kiremidin de  ihraç edilebilir bir ürün haline geleceğine ve hak ettiği fiyat seviyesine çıkacağına inandığını belirtti. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini ve bu alandaki yatırımlarına devam edeceklerini vurgulayan İsmail Çenesiz, bu inovasyon ile birlikte Ar-Ge'nin geleneksel sektörlerde dahi ne kadar önemli olduğunun ortaya konduğunu; İnovasyonu sadece ileri teknoloji ürünlere dair bir kavram gibi görmenin doğru olmadığını, geleneksel bir çok sektörde de inovasyon ile daha kaliteli ve dünya pazarlarında rekabet edecek ürünlere ulaşılabileceğini söyledi. Çenesiz, kiremit endüstrisinin hem yurt içinde hem de yurt dışında rekabet avantajı sağlayabilmesi adına Bioksit Kiremit üretimi konusunda diğer üreticilere de know-how desteği vereceklerini ifade etti.

 

Rakamlarla Türkiye Kiremit Sektörü

2011 yılında 6.9 milyon adet kiremit ihraç edilirken, ortalama fiyat 0.58 USD/kiremit olmuştur.

2011 yılında 275 bin adet kiremit ithal edilirken, ortalama fiyat 0.80 USD/kiremit olmuştur.

2013 yılında 5.5 milyon adet kiremit ihraç edilirken ortalama fiyat 0.52 USD/kiremit olmuştur.

2013 yılında 2.3 milyon adet kiremit ithal edilirken ortalama fiyat 0.67 USD/kiremit olmuştur.

2011 yılında ihracat ithalatın 25 katı iken, 2013 yılında yalnızca 2.4 katı olabilmiştir.

Bu denge değişimi ihracat azalmasının yanında, daha çok  ithalattaki artış sebebiyle meydana gelmiştir.

Türkiye ihracat fiyat ortalaması 52 cent/USD iken çorum kiremiDinin ihracat ortalama fiyatı 30 cent/USD' nin altındadır.

Buradan çıkarılacak sonuç; Bioksit Kiremit ile Çorum bölgesinin kiremit ihracat fiyatlarının artabileceğidir. Yükselen kalite seviyesi ile birlikte; artmakta olan ithalatın da önüne geçilebilecektir.

Anahtar Kelimeler: ece kiremit,bioksit kiremit,
Bu haber toplam 2272 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur