Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Türkiye'nin ilk yerli tramvay ve metrosu
 

Türkiye'nin ilk yerli tramvay ve metrosu

Türkiye'nin ilk yerli tramvayı ve metro aracı dünya sahnesine çıkıyor.

7 Eylül 2014 Pazar 21:34
Yazdır

Durmazlar Holding, İpekböceği tramvayının çift yönlü modeli ve yeni bir hafif raylı sistem aracı Green City (LRV) ile dünyanın en büyük raylı sistemler fuarı Innotrans 2014'te dünyayı kucaklıyor.  Dünyanın 7. tramvay markası olan İpekböceği dünyayla yeniden buluşacağı büyük ve önemli yolculuğuna hazır. Berlin'de iki yılda bir düzenlenen ve bu yıl 12’ncisi düzenlenecek Innotrans 2014 fuarında yer alacak Türkiye'nin ilk tramvay markası olan İpekböceği; sektöründeki dünya devleriyle rekabetini kararlı adımlarla sürdürüyor.

DURMAZLAR, İKİ YENİ MODEL TANITIMI İÇİN BERLİN’DE
Yerli raylı sistem araç üretimine 2009 yılında Türkiye’nin ilk yerli raylı sistem aracı olan yüzde 100 alçak tabanlı İpekböceği tramvayının tasarımı ve üretimi ile başlayan Durmazlar Holding, ürün gamına İpekböceği tramvayının çift yönlü modelini ve yeni bir hafif raylı sistem aracı Green City'i ekledi. 23-26 Eylül tarihleri arasında Berlin’de yapılacak dünyanın en büyük raylı sistem fuarı Innotrans 2014’te görücüye çıkacak iki yeni modelin tanıtımı için geri sayım başladı.

YERLİ MODELLERİN ÜRETİMİNE VE GELİŞTİRİLMESİNE DEVAM EDİLİYOR
Durmazlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz ‘‘2009 yılında girdiğimiz raylı sistem araçları sektöründe AR-GE ve üretim faaliyetlerine ara vermeden devam ediyoruz, amacımız Türkiye’nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşması için holding olarak gerekli katkıyı sağlamaktır.‘’ dedi. Durmaz, gelinen süreci şöyle özetledi: ‘‘İpekböceği tramvayının tasarımına 2009 yılında başladık. 2,5 yıl süren ürün geliştirme sürecinden sonra ilk aracın üretimini yaparak, standartlara uygunluğunu doğrulamak amacıyla 1 yıl süren homologasyon testlerini tamamladık ve aracımız tüm testleri başarıyla geçti. 2013 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teslim ettiğimiz 6 adet tramvay başarıyla çalışıyor.

Sonrasında durmadık, hem yurtiçi, hem de yurtdışı pazarlarını hedefleyerek ürün gamına 2 yeni model daha ekledik. Bunlardan biri çift yönlü İpekböceği tramvayı, diğeri ise yüksek tabanlı hafif metro aracı Green City. Bu 2 yeni aracımızın üretimi ve testlerini de tamamladık, Berlin’deki Innotrans 2014 fuarında sergilenmek üzere yola çıkarıyoruz. Bunlarla da kalmıyoruz, 2015 yılı 2. çeyreğinde yerli bir metro aracı tasarımı için de gerekli planlarımızı yaptık ve bu araçla şehir içi raylı sistem araç ürün gamımızı tamamlamış olacağız.’’ dedi.

"MİLLİ MARKA AMACINA HİZMET EDİLİYOR"
Hüseyin Durmaz, milli markanın önemine değinerek ‘‘Amacımız, ülkemizin patenti kendisine ait olan raylı sistem araçlarını tasarlayıp üreterek, sadece yurtiçinde değil, yurtdışı pazarlarda da kabul görecek bir marka oluşturmak Durmaray markası ile global pazarda yer almak. Fuarda sergileyeceğimiz hafif metro aracı Green City ile Avrupa’daki ihalelere de katılmak için hazırlık yapıyoruz. Ülkemizde otomotiv sektörü nedeniyle oluşan bir üretim altyapısı var, bu sayede kalite ve maliyet açısından Avrupalı üreticilerle rahatlıkla rekabet edebiliriz. Ancak, sadece üretmekle olmaz kendi markamızı oluşturmamız gerek. Yabancı sermaye şartlar değiştiğinde ya da uygun olmadığında ülkemizden gider. Bunun örnekleri de ülkemizde yaşanmıştır. Ancak yerli sermaye olarak bizler bu ülkede doğduk, bu ülke ile var olduk ve şartlar ne olursa olsun bu ülke için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

"2023 HEDEFLERİNE KATKI SAĞLANIYOR"
60 yıldır Türkiye’de makine sektöründe üretim yaptıklarını ve üretimlerinin yüzde 80’ini ihraç ettiklerini belirten Hüseyin Durmaz, hükümetimizin 2023 yılı hedeflerinde yer alan ‘‘500 milyar dolar ihracat ve cari açığı kapatmak’’ hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamak için raylı sistemler pazarını hedeflediklerini belirterek şöyle devam etti.

‘‘Biz özel sektör olarak 2023 hedefleri için üzerimize düşeni yapmaya hazırız, ancak hükümetimizin özel sektörün bu girişimini desteklemesi gerek. Memnuniyetle görüyoruz ki, savunma sanayiinde milli tank, milli gemi ve milli uçak üretimi hükümetimiz tarafından destekleniyor. Yine yerli otomobil için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu vizyon doğrultusunda çalışmalar yapılıyor. Raylı sistemler de, hükümetimizin 2023 hedeflerini gerçekleştirmede oldukça kritik bir öneme sahip. Çünkü gelecek on yıl içinde sadece Türkiye’de 25 milyar dolarlık bir pazardan bahsediyoruz. Özel sektör olarak kendi öz kaynaklarımız ile çıktığımız bu yolda ülkemiz menfaatleri doğrultusunda hep beraber çalışmalıyız. Böylece 2023 hedeflerinde yer alan 500 milyar dolarlık ihracat ve cari açığı kapatma hedeflerine ulaşabiliriz.

"YERLİLİK ORANINA VERİLEN ÖNEM EKONOMİMİZİ DOĞRUDAN ETKİLİYOR"
Durmazlar Raylı Sistemler Genel Müdür Yardımcısı Sabahattin Ara, 5 yıl önce yola çıktıklarında yaptıkları plan doğrultusunda yerlilik oranının \%67’e ulaştığını belirterek; ‘‘Amacımız yerlilik oranını daha da artırmak. Bunun için tedarikçi destekleme ve geliştirme faaliyetlerine de önem veriyoruz.’’ dedi. Yerli üretimin teknoloji transferi sağladığına ve bu alanda önemli bir know-how oluştuğuna dikkat çeken Sabahattin Ara; ‘‘Bugün Çin’de yerlilik şartı yüzde 75’lerde, Rusya’da 2017’de ulaşılması hedeflenen yerlilik oranı yüzde 80, Güney Afrika’da yüzde 65 yerlilik şartı var, benzer şekilde yerlileştirme oranını arttırma politikaları ülkemizde de uygulanmalı. Gerek ana üretici olarak bizim, gerekse tedarikçilerimizin yerli üretimi sayesinde ülke ekonomisine önemli oranda katkı sağlamayı hedefliyoruz.’’ diyerek yerli üretimin ülke ekonomisine katkıları hakkında bilgiler verdi.
Bu sektörde yetkinliklerinin artmasına paralel olarak, dünyanın en önemli raylı sistem aracı üreticilerinden Fransız Alstom ile işbirliği yaparak hızlı tren bogielerini üretip yurtdışına ihraç ettiklerini belirten Sabahattin Ara, bu sayede teknoloji transferi yapılarak katma değeri yüksek ürünlerin ihracatının sağlandığını belirtti.

TASARIM, DURMAZLAR AR-GE MERKEZİ TARAFINDAN YAPILIYOR
Durmazlar AR-GE Merkezi’nin ülkemizde makine sektöründe kurulan ilk AR-GE merkezi olduğuna dikkat çeken Durmazlar Raylı Sistemler Genel Müdürü Ahmet Civan, AR-GE merkezinin bu gücü sayesinde raylı sistem araç tasarımında başarıya ulaşıldığını ve yazılım, analiz, bogie, gövde ve iç-dış trim tasarımının yerli mühendisler tarafından yapıldığını belirtti. Civan; ‘‘AR-GE merkezimizde 75 mühendisimiz çalışıyor. Yazılım konusunda makine sektöründe uzun yıllarda oluşan bilgi birikimimiz vardı. Bu bilgi birikimini raylı sistem araçlarının yazılımı konusunda da geliştirerek know-how oluşturduk ve oluşturmaya devam edeceğiz. Sadece üretim yeterli değil, biz son 5 yılda geliştirdiğimiz 3 yeni modelle araç ana kontrol yazılımı, analiz, mekanik ve gövde tasarımı ile araç homologasyon testlerinde önemli bir know-how oluşturduk.’’ dedi.

SÜLEYMAN AYDIN-İHA

Anahtar Kelimeler: yerli tramvay,durmazlar,ipek böceği,
Bu haber toplam 1644 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur