Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
TÜRKİYE’NİN İLK ÜNİVERSİTE KSS RAPORU’NA 
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÖDÜLÜ
 

TÜRKİYE’NİN İLK ÜNİVERSİTE KSS RAPORU’NA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÖDÜLÜ

Kadir Has Üniversitesi, Kurumsal Sosyal Sorumluluk çalışmalarının yer aldığı ve Türkiye’de yayınlanan ilk üniversite KSS Raporu olma özelliğine sahip 2010-2012 Khas KSS Raporu ile Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi Türkiye Yerel Ağı tarafından ödüllendirildi.

4 Ocak 2013 Cuma 13:48
Yazdır

Temeli merhum Kadir Has’ın Türkiye’nin kalkınmasına yönelik eğitim ve sağlık alanlarında yaptığı değerli yatırımlara dayanan Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) faaliyetleri, 2008’den bugüne Kadir Has Üniversitesi’nde yürütülüyor.

“Her komşunun birbiri üzerinde hakkı vardır” düşüncesinden yola çıkan ve bulunduğu Cibali ve çevresinin ihtiyaçlarıyla da yakından ilgilenen Kadir Has Üniversitesi, son iki yıldır da bölgede KSS konusunda çalışmalar yapıyordu.

KSS’nin üniversite kültürünün temel parçası haline gelmesini amaçlayan Üniversite, tüm bu çalışmaların yer aldığı ve Türkiye’de yayınlanan ilk üniversite KSS Raporu olma özelliğine sahip 2010-2012 Khas KSS Raporu’nu geçtiğimiz eylül ayında yayınladı. Rapor iki ay sonra Birleşmiş Milletler Küresel  İlkeler Sözleşmesi Türkiye Yerel Ağı tarafından da ödüllendirildi.

Sürdürülebilirlik raporlamasındaki liderliğiyle Kadir Has Üniversitesi ödülünü 18 Aralık’ta Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (BMKİS) 2012 Yıllık Yerel Ağ Toplantısı ve Türkiye 10. yıl kutlamasında aldı.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda gerçekleştirilen toplantıya BMKİS Türkiye üyelerinin yanı sıra akademisyenler, cemiyetler, işçi örgütleri, kamu ve özel sektör, KOBİ’ler, mikrogirişimciler, ticaret ve sanayi odaları, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri ve uzmanları katıldı.

 

 

 

 

 

BMKİS ağında dünyada 130’u aşkın ülkede, 7 bini aşkın işletme ve uluslararası çalışma ve sivil toplum örgütü yer alıyor. Türkiye’de ise Akkok, Boyner, Borusan, Doğuş, Eczacıbaşı, Koç, Sabancı, Yaşar ve Zorlu gibi holdingler, Ak-kim, Alvimedica ve Yeşim Tekstil gibi KOBİ’ler ve TÜSİAD, TİSK, KSS Derneği gibi sivil toplum örgütleri ve büyük grupların yanı sıra, sektöründe önde gelen 200’e yakın işletme yer alıyor.

KHAS KSS RAPORU ‘NDA NELER VAR?

  • Rapor’da öne çıkan konular, her Khas öğrencisinin aldığı KSS dersleri, Komşuluk Hakkı Paydaş Kurulu ve çevre alanında yapılan ölçümlemeler olarak sayılabilir.
  • Khas’da mühendislikten güzel sanatlara kadar bölüm ayırmaksızın her öğrenci, KSS derslerini alıyor. Öğrenciler ‘Dedem Öğütler Seminerler Dizisi’ kapsamında 100 yılı aşkın süredir Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerin temsilcileriyle tanışma imkanı bulurken, İstanbul’da yapılan sergi, film festivali gibi çeşitli KSS etkinliklerine katılımları teşvik ediliyor ve geliştirdikleri ortak KSS projeleriyle fark yaratıyorlar.

 

  • Khas, Cibali ve çevresinde yaşayan bölge halkının beklentilerine karşılık vermek ve karşılaştıkları sorunlara birlikte çözüm üretmek için Cibali semti ile üniversite temsilcilerinin bir araya geldiği bir ‘Paydaş Kurulu’ oluşturdu. Yılda iki kez gerçekleştirilen toplantılarda Mahalle muhtarı, imamı, ilköğretim okul müdürü, esnafı gibi mahallenin önde gelenleri; rektör, üniversite idari ve akademik kadrosuyla buluşarak mahallenin sorunlarını ele alıp beraber fikir üretiyor.

 

  • ‘Etüt Ağabeyliği ve Ablalığı’; Komşuluk Hakkı projesi kapsamında bir eğitim-öğretim döneminde 100’den fazla Khas öğrencisi görev alarak 8 bin saatin üzerinde zamanlarını Cibali İlköğretim Okulu öğrencilerine etüt ağabeyliği ve ablalığı yapmaya ayırıyorlar.

 

  • Her yıl Cibali Bölgesi’nin ihtiyaçlarını karşılamak için bağış koşusu olarak düzenlenen ‘İyiliğe Koşu’nun sonuncusunda 15 bin TL gelir elde edildi; akademik, idari ve Khas öğrencileri olmak üzere toplam 336 kişi yarışmaya katılarak bağışta bulundu.

 

 

 

 

 

 

  • Khas öğrencilerinin gönüllü olarak çıkarttığı Cibali Postası adlı üniversitenin mahalle gazetesiyle; Cibalileri üniversiteye, üniversiteyi Cibalililere tanıtmaya devam ediyor. Bölgedeki tüm yaşananlar Üniversite öğrencileri ve akademisyenlerle Cibali Postası ile paylaşılırken, Üniversite’de gerçekleşen etkinliklerden de bölge halkı bilgi sahibi oluyor.

BM KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ (UN Global Compact) HAKKINDA

Sözleşme ilk olarak 1999’da dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından, dünya ekonomik formunda yaptığı konuşma sırasında önerilmiş ve 2000’da da uygulamaya başlandı.

  • Sözleşme, küreselleşmenin artan hızına paralel olarak sürdürülebilirlik ve kurumsal sorumluluk anlayışları çerçevesinde hem politika üretmek hem de uygulamaya geçmek üzere oluşturulan en kapsamlı bir platform.

 

  • Yalnızca Birleşmiş Milletler (BM) organlarını ve sivil toplumu değil, tüm özel sektörleri ve kamu kuruluşlarını da kapsayan sözleşme; insan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele konularında küresel çapta kabul görmüş 10 ilkeyi temel alıyor.

 

  • Bu ilkeler doğrultusunda ortak hedefler belirlenmekte ve bu hedefleri benimseyen bütün kuruluşların, hem strateji oluşturma, hem uygulama aşamasında şeffaflığa dayanan, yasal bir yaptırımı olmayan, gönüllü bir uygulama, bir kurumsal sorumluluk projesi, sosyal bir anlaşma.

 

  • Sürdürülebilir ve kapsamlı küresel ekonomi’ vizyonuna sahip olan kurulun bir parçası olmak gönüllülük esasına dayanıyor.

Bilgi için: Feride Doğan feride.dogan@khas.edu.tr 0 212 533 65 32 dahili 1219

 

Anahtar Kelimeler: Kofi Annan, UN Global Compact,Khas, Cibali, Kadir Has Üniversitesi, Kurumsal Sosyal Sorumluluk , TÜSİAD
Bu haber toplam 2378 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur