Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Türkiye, İslami Sigorta’daki yüksek potansiyeli ile dikkat çekiyor
 

Türkiye, İslami Sigorta’daki yüksek potansiyeli ile dikkat çekiyor

EY’nin gelişmiş ve gelişmekte olan ülke piyasalarındaki İslami sigortacılık sektörü üzerine hazırladığı “Küresel İslami Sigortacılık Öngörüleri” raporu, sektördeki büyümeye, karlılığa, ortaya çıkan fırsatlara ve zorluklara odaklanıyor.

7 Mart 2014 Cuma 17:24
Yazdır

Rapora göre, 2012 yılında 39 milyar dolarlık İslami bankacılık endüstrisi ve yüzde 99’u Müslüman olan 74 milyon nüfusu ile Türkiye, İslami sigortacılığın büyümesi açısından büyük bir potansiyele sahip. Yasal düzenlemeler ve gerekli altyapıların kurulmasıyla birlikte Türkiye’de de tekafül sisteminin başlayacağı tahmin edilirken İslami sigortacılığın ülkemizde yaygınlaşması sigorta kültürünün oluşması açısından klasik sigortacılığa da katkı sağlayacak.

 

 

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY’nin “Küresel İslami Sigortacılık Öngörüleri” raporuna göre Türkiye’de İslami sigortacılığa (tekafül) yönelik yasal düzenlemelerin sağlanması, katılım bankalarının sayısının artması ve İslami finans fonlarının çeşitlenmesiyle birlikte tekafül sigortası başlayacak. Rapora göre, 39 milyar dolarlık İslami bankacılık endüstrisi, yüzde 99’u Müslüman olan 74 milyon nüfusu ve sigortacılık sektöründeki düşük penetrasyon oranıyla Türkiye, İslami sigortacılığın büyümesi açısından büyük bir potansiyele sahip.

 

Sadece Müslüman ülkelerde değil Avrupa ve Amerika’da da var

 

İslami sigortanın İslam hukuk kuralları ve düzenlemeleri çerçevesinde oluşturulan ve işleyen sigortacılığı ifade ettiğini belirten EY Türkiye Denetim Hizmetleri Bölümü Ortağı Seda Hacıoğlu, “Rapora baktığımızda 2012 yılında toplam tekafül sistemiyle elde edilen katılımın 11 milyar dolara ulaştığı ve bir önceki yıla oranla artışın yüzde 16 olduğu görülüyor. Tekafül sistemi, Müslüman nüfusunun yoğun yaşadığı başta Arap bölgeleri olmak üzere Malezya ve Endonezya gibi Uzak Doğu ülkeleri ve birçok Avrupa ülkesiyle Amerika’da uygulanıyor. Şu an dünyada 33 ülkede 200’ün üzerinde tekafül şirketi olduğu tahmin edilirken,2012 yılındaki katılımın yüzde 51’i Suudi Arabistan, yüzde 25’i Asya bölgesinden sağlandı” dedi.

 

Mevzuat en büyük problem

Yüzde 99’u Müslüman olan Türkiye’de ise tekafül anlamında bir sigortacılığın bulunmadığına dikkat çeken Hacıoğlu, Türkiye’de İslami sigortacılığın var olabilmesi için buna yönelik yasal alt yapının uygun olması gerektiğinin altını çizdi. Hacıoğlu, 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nda İslami sigortacılık ile ilgili ya da buna karşı bir hüküm olmadığını belirterek, “Dünyadaki örneklerine bakıldığında Hazine’nin yayınlamış olduğu formatlardan farklılık gösteriyor. Türkiye’de, diğer ülkelerdeki gibi İslami standartlarda gelişmiş bir sermaye piyasasının henüz oturmamış olması İslami sigortacılığın yaygınlaşmamasının başlıca nedenleri arasında yer alıyor” diye konuştu.

 

Tekafülün gelişmemesindeki diğer bir sebebin de karlılık olduğunu kaydeden Hacıoğlu, şöyle devam etti: “Rapora baktığımızda Türkiye’de özellikle fiyatlama konusunda bazı problemler olduğundan, fiyat seviyelerinin göreceli olarak düşük kaldığından bahsediliyor. Tekafül, teorik olarak dönem sonunda kar edilen bir sistem üzerine kurulu. O yüzden, raporda bu önemli bir tehdit ve zayıflık olarak belirtiliyor. Hazine’nin bu konuda bir düzenleme çıkarırken buna da dikkat etmesi gerekli.”

 

Sigorta kültürü ve bilincinin artmasına da katkı sağlayacak

 

Önümüzdeki dönemde sukuk fonlarının çeşitliliğinin artacağı ve İslami sigorta alanında fon yönetimlerinin başlayacağını belirten Hacıoğlu’na göre bu gelişmelerle birlikte Türkiye’de de tekafül sigortacılığı yapılmaya başlanacak. Türkiye’nin yüzde 99’unun Müslüman olması ve ülke nüfusunun hızla büyümesinin bu tahminlerin arkasındaki en önemli nokta olduğuna dikkat çeken Hacıoğlu, Ortadoğu ve Arap dünyası ile olan ticari hacmin genişlemesinin ve etkileşimin artmasının, Türkiye’nin İslami sigortacılıkta hızlı bir büyüme sergilemesini sağlayacağını söyledi.

 

Türkiye’de sigortacılık bilincinin, her ne kadar son yıllarda gelişmiş olsa da henüz istenilen seviyede olmadığını, bu durumun da sadece tekafülün değil, tüm sigortacılık sisteminin sorunu olduğunu belirten Hacıoğlu, İslami sigortacılığın ülkemizde yaygınlaşmasının sigorta kültürünün oluşması açısından klasik sigortacılığa da katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler: türkiye,islami sigorta,şirket haberleri,EY,ülke piyasaları,raporlar,bankacılık,endüstri,,
Bu haber toplam 8651 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur