Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Türk boru üreticileri 
TANAP’ı yabancılara kaptırmak istemiyor
 

Türk boru üreticileri TANAP’ı yabancılara kaptırmak istemiyor

Türk çelik boru sektörü, sahip olduğu üretim gücü ile uluslararası pazarların en önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Avrupa’nın birinci, dünyanın ise beşinci çelik boru üreticisi konumundaki Türkiye’de çelik boru sektörü her geçen gün büyüyor. Çelik Boru İmalatçıları Derneği’nin 2 Aralık 2013 tarihinde Rixos Grand Ankara Oteli’ndegerçekleştirdiğiGenişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı’nda sektörün durumu, sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan’ın da katıldığı toplantıda TANAP (Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı) Projesi’nde Türk çelik borularının kullanılmasının sektöre ve ülke ekonomisine katkıları da ele alındı

2 Aralık 2013 Pazartesi 17:50
Yazdır

Türk çelik boru sektörü, tüm olumsuz etkenlere rağmen 2013 yılını üretim ve ihracat açısından istikrarını koruyarak kapıyor. Dünya çelik boru pazarının en önemli aktörlerinden biri olan ve 140’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren sektör, Hazar doğalgazını Azerbaycan’dan Türkiye’ye, Türkiye’den de Avrupa’ya taşıması planlanan TANAP Projesi’ni de sahiplenerek gücüne güç katmak istiyor. Bu doğrultuda çeşitli çalışmalar yürütenÇelik Boru İmalatçıları Derneği’nin (ÇEBİD), 2 Aralık 2013 tarihinde Rixos Grand Ankara Oteli’nde gerçekleştirdiği Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı’nda sektörün 2013 yılı değerlendirmesi, gelecek vizyonu, sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı.Doğalgaz taşımacılığında Hazar’dan başlayıp Türkiye üzerinden Avrupa’ya uzanan TANAP’a talip olan Türk çelik boru üreticileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan’ın da katıldığı toplantıdagerek TANAP projesinde,gerekse benzer projelerdeTürk çelik borularının kullanılmasının sektöre ve ülke ekonomisine sağlayacağı katkıları anlattılar.

Hükümetin, yerli imalatçıları desteklemek için doğrudan ya da dolaylı gerekli tüm adımları atmaya hazır olduğunu belirtenEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan“Biz, Türk çelik boru imalatçılarının gerek TANAP, gerekse Irak ve İran doğal gaz boru hattı projelerinde yer almaları için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Maalesef tüm bu projeleri siyasetten bağımsız değerlendirmek mümkün değil. Bu tarz projelerde yer alabilmenin yolu ise siyasi atmosferin oluşmasından geçiyor. Ortam yumuşamış, ilişkilerde sıcak bir atmosfer oluşmuşken Türk çelik boru sektörünün bu projelere talip olması için en doğru zaman bugündür. Bu dönemde yapılması gereken en doğru şey, siyasi iyileşme ortamını işe dönüştürmektir” dedi.

Irak doğal gazını Türkiye’ye taşıyacak boru hattında da Türk çelik borularının kullanılması için bir heyet kurulmasını öneren Murat Mercan,Ocak ayının ilk yarısında Başbakanlık, Bakanlık ve şirketler düzeyinde gerçekleştirilecek bir görüşme için çalışmalara başlanmasını istedi.

TANAP Projesi’nin Türk çelik boru sektörünün son dönemlerdeki en önemli gündem maddesini oluşturduğunu belirtenÇelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet K. Erciyas,“TANAP Projesi sektörümüzün son yıllarda yakaladığı ve önümüzdeki 5-6 yılda da yakalayabileceği en büyük iş fırsatlarından biri. Biz çelik boru üreticileri olarak yaklaşık 8 milyar dolarlık iş hacmi anlamına gelen böylesine önemli bir şansı kaçırmak istemiyoruz. Bu doğrultuda da TANAP’ın sektörümüze ve ülke ekonomisine katkılarını tüm platformlarda anlatmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu projeden Türkiye’nin karlı çıkması için ÇEBİD olarak,hükümet temsilcileriyle bir araya gelip TANAP Projesi’nde Türk çelik borularının kullanılması için neler yapılabileceğini görüştük. Bugün de Sayın Bakan Yardımcımız Murat Mercan toplantımıza katılarak desteklerini gösterdi. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi.

 

ABD ve Avrupa’nın yerli üreticilerini korumak adına açtıkları haksız anti damping soruşturmalarından bunalan Türk çelik boru imalatçılarının, aynı şekilde kendileri için de koruma beklediğini belirten Erciyas, “Sektörümüzde 12 yıldan bu yana anti damping davasının olmadığı bir gün bile yok. Anti damping davaları bütün enerjimizi alıyor. Eğer AB ile gümrük birliği içindeysek, onların bize bu davaları açmaması gerekiyor. Bu konuda da hükümetten destek bekliyoruz” diye konuştu.

 

Anti damping soruşturmalarında Avrupa Bakanlığı ile de işbirliğine gidilmesini öneren Murat Mercan, ABD ve AB arasında imzalanması planlanan Serbest Ticaret Anlaşması’nda Türkiye’nin de muhatap alınması konusunda çeşitli çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, eğer bu başarılırsa tüm sorunların ortadan kalkacağını ifade etti.

 

Türk çelik boru sektörünün tüm sorunlarının ele alındığı toplantı, önümüzdeki dönemde sektörün büyümesine yol açacak planların tartışılmasıylatamamlandı.

 

Anahtar Kelimeler: türk boru üreticileri,tanap,şirket haberleri, uluslar arası pazarlar, boru imalatçıları,cebid,çelik boru sektörü,
Bu haber toplam 2454 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur