Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Sakıp Sabancı Konferansı’nın onuncusu 1 Mayıs’ta Washington DC’de yapıldı.
 

Sakıp Sabancı Konferansı’nın onuncusu 1 Mayıs’ta Washington DC’de yapıldı.

Sabancı Üniversitesi ve Brookings Enstitüsü işbirliğinin 10. yılına özel, 2005 yılındaki ilk konferansın konuşmacısı ABD Dışişleri eski Bakanı Madeleine Albright konferans verdi. Konferansın başlığı: “Türkiye ve Küresel Siyasi ve Ekonomik Dönüşüm”

2 Mayıs 2014 Cuma 13:32
Yazdır

Sabancı Üniversitesi ve Brookings Enstitüsü işbirliği ile düzenlenen “Sakıp Sabancı Konferans Serisi”nin onuncusu  yapıldı. Sabancı Üniversitesi’nin Onursal Başkanı merhum Sakıp Sabancı’yı anma etkinlikleri kapsamındaki konferansın bu yılki konuğu ABD Dışişleri eski Bakanı Madeleine Albright oldu.

Sabancı Üniversitesi’nin, Onursal Başkanı Sakıp Sabancı anısına Brookings Enstitüsü ile birlikte düzenlediği Sakıp Sabancı Konferansı’nın onuncusu, 1 Mayıs 2014 Perşembe günü Washington DC’de gerçekleştirildi. Onuncu Sakıp Sabancı Konferansı’nı ABD Dışişleri eski Bakanı Madeleine Albright verdi. Albright konferansta,   “Türkiye ve Küresel Siyasi ve Ekonomik Dönüşüm” başlıklı bir konuşma yaptı. Sabancı Üniversitesi Onursal Başkanı Sakıp Sabancı’nın vefatının 10. yıldönümünde konferans veren Albright, 2005 yılında gerçekleştirilen Sakıp Sabancı Konferansı’nın birincisinde de “Amerika, Türkiye ve Dünya” başlıklı bir konuşma yapmıştı.

Washington’daki konferans, canlı video konferans bağlantısı ile Türkiye’den, Emirgan’daki Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nden izlendi. Madeleine Albright’ın konferansından  önce Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı bir konuşma yaptı. Güler Sabancı konuşmasında, son yıllarda artan küresel zorluklardan bahsetti. Bu çerçevede fırsatların da aynı şekilde arttığını dile getiren Sabancı, “Halen 2008’deki finansal krizin etkilerini, Arap Baharı’nın etkilerini hissetmeye devam ediyoruz. Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmelerin de muhakkak çok geniş kapsamlı etkileri olacaktır. Dolayısıyla bu çerçevede güvenlik, istikrar, işbirliği ve gelişme kavramlarını iyi düşünmemiz lazım. İklim değişikliği, gıda, su ve enerji kıtlığı gibi konuları da göz önüne almamız gerekiyor” diye konuştu. Bu zorlu dönem içerisinde Türkiye’nin önemli oranda büyüdüğüne dikkat çeken Güler Sabancı, ekonomik büyümenin de yurtiçi siyasi istikrarı artırdığını ifade etti.

Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, bütün ulusal ve uluslararası zorluklara rağmen Türkiye’nin, Avrupa Birliği yolunda devam etmekte olduğunu belirterek, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ni halen iç reform sürecini devam ettirmek ve kalkınmasını sağlamak için önemli bir çapa olarak gördüğünü vurguladı.

Bugün karşı karşıya kalınan önemli zorlukların aynı zamanda gelişmekte olan Türkiye gibi ülkelerin küresel yönetişim içerisinde bir rol alma imkanını da geliştirmekte olduğunun altını çizen Güler Sabancı, “Artık zaman bu zorlukları görerek ve burada yapılabilecekleri en iyi şekilde değerlendirerek bu uluslararası düzenin önemli bir parçası olmaktır. Winston Churcill’in dediği gibi geleceğin imparatorlukları insanların fikirlerinden çıkacaktır. Dolayısıyla insani gelişim gerçekten çok önemli olacaktır. İşte biz de bu konferans dizisiyle bu amaca hizmet edebildiğimizi umuyoruz. Sakıp Sabancı Konferans serisinin, Sayın Bakan Albright’ın bugünkü konuşmasıyla çok önemli bir ilk on yılı tamamlamış olmasından büyük memnuniyet duyuyorum” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

Albright, “Türkiye ve Küresel Siyasi ve Ekonomik Dönüşüm” başlıklı konuşmasında, ABD ile Türkiye arasındaki önemli bir parçası olduğunu belirttiği enerji ve demokrasi olmak üzere iki stratejik konuyu ele aldı. Bu konuları seçmesinin sebebini aktaran Albright, enerji güvenliğinin Türkiye’nin bölgedeki rolü ve etkisi açısından önemli olduğunu ve olmaya devam edeceğini, demokratik kurumların güçlendirilmesinin de Türkiye’nin hem ülkesinde hem yurt dışında ne gibi çalışmalar yapacağına önemli etkisi olacağını kaydetti.

“KONUM KONUM KONUM… TÜRKİYE’NİN KONUMU ÇOK ÖNEMLİ BİR YERDE”

Enerji açısından bakıldığında Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 75’ini dışarıdan ithal ettiğine dikkat çeken Madeleine Albright, ancak ülkenin jeostratejik konumunun çok önemli olduğunun altını çizerek, “Türkiye sadece kıtaların kesişim noktasında bulunmuyor aynı zamanda enerji kaynaklarının da kesişim noktasında bulunuyor” diye konuştu. Albright, bu kaynakları isteyen Avrupa piyasaları için en iyi ve en çabuk yolun Türkiye’den geçtiğini söyledi.  Albright, böylesine bir enerjiye dayalı ortaklığın Türkiye’yi AB’ye de daha yaklaştırabileceğini çünkü AB üyesi ülkelerin de enerji kaynaklarını çeşitlendirmek istediklerini ifade etti.

Albright, AB, ABD ve Türkiye’nin enerji açısından bakıldığında çıkarlarının ortak olduğunu söyleyerek, “Çünkü bu kaynakların Türkiye’ye erişmesi oradan da küresel piyasalara gitmesi çok önemli. Ne kadar çok boru hattı vasıtasıyla petrol ve doğalgaz aktarımı sağlanabilirse o kadar önemli gelişmeler olur. Tabii bu akışın sağlanabilmesi için aynı şekilde güvenin de gelişmesi gerekiyor” dedi.

“TÜRKİYE’NİN DEMOKRASİSİNİ UZUN ZAMANDIR TAKİP EDİYORUM”

Enerjinin ardından demokrasi konusunu ele alan ABD Dışişleri eski Bakanı Madeleine Albright, Türkiye’nin demokrasisini uzun zamandır takip ettiğini dile getirdi. Demokratik çerçeve açısından Türkiye’de önemli gelişmeler olduğunu hatırlatan Albright, ondan sonra 3 kere istikrarlı hükümet seçildiğini, Kürt meselesiyle ilgili konuların genel olarak tartışılmaya başladığını belirtti.

Meclisin geçen ay kabul ettiği demokratikleşme paketine değinen Albright, “Bir takım eksikliklerine rağmen bu paketin içerisinde Türkiye’nin demokrasisini meclise daha çok tarafın katılımını sağlayacak bir yolda ilerletecek unsurlar bulunuyor. Herhangi bir dilde siyasi kampanya yapılabilmesi ve azınlık siyasi partilerinin maddi kaynak alabilmesiyle ilgili eşiklerin düşürülmesi de önemli konular arasında yer alıyor” dedi.

Demokratik olarak seçilmiş hükümetin kampanyalarında verdiği sözleri yerine getirmeye devam ettiğini de vurgulayan Albright, Türk halkının son 10 yıl içerisinde hayatlarının pek çok alanında gelişme gördüklerini dile getirdi. Albright, hükümetin devam ettirdiği ekonomik reformlar sayesinde gayri safi yurtiçi hasılanın 231 milyar dolardan 800 milyar dolara çıkarıldığını, ihracatın ve dış ticaretin arttığını ve enflasyon oranlarının düştüğünü belirtti.

Türkiye’nin bu dönemde uluslar ailesi içerisinde de önemli bir rol aldığına değinen Albright, örneğin BM Güvenlik Konseyi’nin geçici üyesi olarak görev yaptığını ve gelecek sene de

G-20 zirvesine ev sahipliği yapacağını aktardı.

Albright, ayrıca büyük şehirlerde alt yapı çalışmalarının gerçekleştirildiğine değinerek,   Türkiye’de internetin de tam kapasitesinde kullanılabilir hale getirildiğini söyledi. Bunun yanı sıra daha fazla Türk vatandaşının sağlık hizmetlerine erişebilir hale geldiğini ifade ederek, Türkiye’deki sosyal güvenlik kurumunun kapsadığı kişi sayısının son 6 yıl içerisinde yüzde 28 arttığını belirten Albright, ancak tüm bunların yeterli olmadığının altını çizdi.

Demokrasinin bir yolculuk olduğunu dile getiren Albright, daha atılması gereken pek çok adımın bulunduğuna işaret ederek, “Dünyanın en eski modern demokrasisi olan ABD’de bile sürekli daha çok demokratikleşme için çalışmak gerektiğini biliyoruz. Türkiye’deki insanlar bugüne kadar demokrasileri için gerçekleştirilenlerden gurur duymalılar ve aynı zamanda bu yolculuğun devam etmesi gerektiğinin de bilincinde olmalılar. Bu süreç devam ettikçe ülkenin siyasi liderlerinin de bu süreci devam ettirmeleri çok önemli” dedi. Albright, ABD’nin de, Türkiye’nin demokrasisini derinleştirme yolunda daima tam bir ortak olarak yanında yer alacağının altını çizdi.

Türkiye’de modern teknoloji ile kültürel gelenekler, din ile hükümet, ulusal egemenlik ile küreselleşme, bireyin rolüyle devletin rolü gibi değişik konularda tartışmalar olduğunun bilindiğine dikkat çeken Albright, farklı görüşlerin olduğunu ve bu farklı görüşlerin de kutuplaşabildiğini söyledi. Albright, Türkiye’nin bu tip tartışmalarda yapması gerekenin açıklık ve hoşgörüye dayalı bir karşılıklı tartışma ve uzlaşma kültürü oluşturabilmesi olduğunu ifade ederek, “Kısacası, bütün liderlerin kendisine oy vermeyenler de dahil olmak üzere diğerlerinin görüşlerini dinlemesi gerekiyor” şeklinde konuştu. ABD Dışişleri eski Bakanı, bunun, “demokratik çerçeve”nin özü olduğunu, demokrasinin sadece seçimden ibaret olmadığını dile getirdi.

Demokrasinin bir muhalefete, serbest bilgi akışına ve bu sistem içerisinde dengelerin sağlanmasına ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Madeleine Albright, bu sayede azınlıkların haklarının da bu sistem içerisinde korunabileceğini söyledi.

Bir muhalefetin olmasının demokrasinin en önemli unsurlarından birisi olduğunu kaydeden ABD Dışişleri eski Bakanı Madeleine Albright, “Tek partili demokrasi diye bir şey olamaz. Bir muhalefet olduğu zaman vatandaşların gerçek anlamda bir seçeneği vardır. Ve gerçek anlamda bir seçenek olduğu zaman ancak kazanan hakikaten halktan bir yetki aldığını iddia edebilir. Dolayısıyla bu çerçevede, Türk toplumunun her kesimine hitap edebilecek değişik seçeneklerin olması gerekir ve insanların gerçek bir seçeneğe sahip olabilmeleri için de açık tartışmalar, konuşmalar, görüşmeler yapılabilmesi gerekiyor. Bu konuda sorunlar bulunuyor” dedi.

 

“KİTLE İLETİŞİME ULAŞMAK YETERSİZ, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ OLMALI”

Türkiye’deki basın özgürlüğüne de değinen Albright, “Sınır Tanımayan Muhabirler Yıllık Endeksi’ne göre 2013 yılında Türkiye basın özgürlüğünde 154. konuma düştü. Bugün de Freedom House en son basın özgürlüğü raporunda Türkiye’yi basın özgürlüğünden yoksun olarak tanımladı. Türkiye’de medya üzerindeki baskılar, vergiler ve basın mensuplarının ve basın organı sahiplerinin cezaevlerine atılması gibi yollarla yürütülmekte” şeklinde konuştu.

Günümüz dünyasında halkın sadece kitle iletişime ulaşmasının yetersiz olduğunu söyleyen Albright,  ifade özgürlüğüne de sahip olması gerektiğinin altını çizdi. Albright, bugün kamu gösterilerinin gerçekleştirildiğinin görüldüğünü ancak dijital çağda insanların kendilerini daha çok internet üzerinden ifade ettiklerini belirtti

Anahtar Kelimeler: sakıp sabancı,ekonomi haberleri,eğitim,sakıp sabancı üniversitesi,siyasi kampanya,brookings enstitüsü,
Bu haber toplam 2291 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur