Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Saç Ekiminde Başarı Giderek Yükseliyor!
 

Saç Ekiminde Başarı Giderek Yükseliyor!

Erkeklik hormonunun aşırı çalışması, aşırı sigara kullanımı, düzensiz uyuma ve beslenme, vitamin eksikliği ve genetik yatkınlık saç dökülmesinin ana nedenleri olabiliyor.

5 Mart 2013 Salı 14:01
Yazdır

Saç ekiminde gelinen yeterlilik “saçsızlığın hüznünü” yaşamaya gerek kalmadığını gösteriyor. Yan etkisi olmayan, acısız, ağrısız saç ekim imkanı sunan operasyonlar, sanıldığından daha uygun fiyata gerçekleşebiliyor. Elit Polikliniği yöneticisi, ; bu alandaki bilinmeyen soruları cevaplandırdı.

Saç ekiminden neden korkuyoruz? Saç ekiminden insanların korkmalarının en başta gelen nedeni, iğne fobisidir. İğne (enjeksiyon) yapılırken acı duyacakları ve ağrı çekebileceklerini düşünürler. Bir diğer neden; operasyon sonrası görüntülerinin, öncesine oranla kötü ya da yapay durmasından aşırı endişelenmeleridir. Saç tellerinin alındığı bölgede yara izi ve eksiklik oluşacağı kanısı da korkuyu artırmaktadır. Tüm bunlar “bilgi eksikliğinden” kaynaklanmaktadır.

Neden korkmamalıyız? Saç ekimi yapılacak bölgeye iğneyle lokal anestezi yapılır. Çok ince iğne uçlarıyla, çok hızla kısa sürede ve hastanın hassasiyetlerine büyük özen gösterilerek yapılan bu anestezi genellikle minumum acı ve ağrı ile tamamlanır. Ardından hasta konforlu bir şekilde sohbet ederken, uzmanlar tamamen risksiz “saç ekim” safhalarını yürütür.

 

Ekiplerinin, saç ekiminde en etkili yöntem kabul edilen FUE TEKNİĞİNİ uyguladığını belirten Op.Dr.Beyhan KANMAZ, 4 noktayı özellikle vurguluyor:

1.    FUE tekniğinde kesi yapılmadığı için herhangi bir iz söz konusu olmaz.

2.    Yeni çıkan saçlar; ensedeki saç folikülleri kökenli olduğu için daha canlı ve daha kalıcıdır.

3.    Saç ekimi; uygulama sonrası 2 gün dinlenmeyi, 10 gün yoğun korumayı ve 2 hafta özel bakımı gerektirir.

4.    Saç ekimi yöntemiyle, kaş ekimi, sakal bıyık ekimi ve yara izleri ekimleri de başarıyla uygulanmaktadır.

Dr. Kanmaz saç ekiminde, ekim yapılacak alanın büyüklüğüne göre ortalama bir fiyat belirlendiğini, ekim alanının artıp eksilmesi durumunda fiyatlandırmada küçük farklılıklar olabileceğini belirtti.

Saç ekimine alternatif uygulamalar var mıdır?

Saç ekimi dışında alternatif olarak protez saç uygulamaları vardır. Bu işlem saç derisine peruk yapıştırılması işlemidir. Saç ekimine göre daha maliyetli olabilir. Bunun yanında deriye yapıştırıldığı için saç derisinde tahrişe, yara ve alerjik durumlara neden olabilir.

Saç ekimi sonrası dökülmeler olur mu?  Ne kadar sürede iyileşme olur?

Saç ekimi sonrası, işlem yapılan alanda dökülmelere rastlanmamakta, kendi saçının olduğu ve ekilme yapılmayan diğer alanlarda dökülmeler görülmektedir. Saç ekimi sonrası ekilen saçlar ilk bir ay içinde dökülür, 3. aydan sonra tekrar çıkmaya başlar. Ekilen saçlar maksimum gücüne ortalama 8. ayda ulaşır. Ekim yapılan yerde daha önceden bulunan saç tellerinin dökülme ihtimali olabilir, ancak ekilen saçlar dökülmez.

7'den 70'e herkes saç ekimi yaptırabilir mi? Kafa derisinde herhangi bir cilt hastalığı bulunmayan, saç alınacak bölgede (öncelikle ense kısmında) uygun kök saçı bulunanlar ve lokal anesteziye alerjisi olmayan, ergenlik dönemi sonrası “saç dökülme sorunu” olan kadın erkek herkes, saç ekimi yaptırabilir.

Ekilen saçları uzatabilir miyiz? Boyayıp, perma, maşa ya da brezilya fönü yaptırabilir miyiz? Ekilen saçlarınızı, kırılmadığı sürece belinize kadar uzatabilirsiniz. 8.aydan itibaren de boyayıp “perma, brezilya fönü v.s.” işlemler yaptırılabilir.

Ekim yapılan saçımıza şapka, toka, bandana ne zaman takabiliriz? Ekimden sonraki 3. gün şapkanızı, 15. gün bandananızı, saçınızı uzattıktan sonra da istediğiniz tokayı takabilirsiniz.

Denize, havuza rahatlıkla girebilir miyiz? Özellikle havuz suyu köklere zarar verir mi? Denize veya havuza 15. günden sonar kontrollü girilebilir ama her ihtimale karşın 30. günden sonra girilmesi daha güvenli olacaktır.Havuz suyu temiz ise köklere zarar verme olasılığından bahsedemeyiz.

Anestezi sonrası kanal açılmada kullanılan cihaz; nasıl bir teknolojidir? Saç derisine ne kadar nüfuz eder, derinlere girip beyinde bir aksilik yaratma olasılığı nedir? Kanal açmada kullanılan aletler yeni bir teknolojidir. Saç derisine yarım cm kadar girebilmektedir. Bugüne kadar yapılan milyonlarca uygulama içinde, beyine etkisi konusunda hiçbir vaka bildirilmemiştir. Fue yönteminde kullanılan mikro motorun 0, 7 – 0.8 mm’lik punçları sayesinde “ağrısız ve izsiz” saç ekim operasyonları yapılabilmektedir.

FUE tekniği ile saç ekimi 3 aşamada gerçekleştiriliyor;

1. aşama: Ensede saç foliküllerinin alınacağı bölüm hazırlanır. Lokal anestezi uygulanır. Foliküller mikromotor ile tek tek alınır ve hazırlanan özel solüsyonlarda bekletilir. Birinci aşama ortalama 2 - 3 saat sürer. Süreyi alınacak saç miktarı belirler.

2. aşama: Saç ekilecek bölgeye lokal anestezi uygulanır. Sonra özel cihazlarla kişiye uygun kanallar açılır. Doğal görünümün sağlanması için bu kanalların yönü sayısı ve sıklığı çok önemlidir. Bu aşamada ortalama 2 saat sürer.

3. aşama: Saç folikülleri açılan kanallara tek tek yerleştirilir. Gelecekteki görüntüyü belirleyecek bu uygulama 2 - 3 saat sürer.

Toplam 6 - 8 saatlik bir süre sonunda saç ekimi uygulaması tamamlanmış oluyor.

Saç foliküllerinin alındığı ense bölgesi pansuman yapılarak kapatılır. Saç ekilen bölge ise açık bırakılır. Operasyonun yapıldığı gün bu bölgeye Elit ekibi kontrolünde ilaç uygulaması yapılır. Daha sonra iki hafta süresince kişinin kendisi, evde her akşam özel losyonlarla pansuman yapar. Bu losyonlar o bölgedeki kabuklanmayı temizler; 45 dakika beklendikten sonra ılık duşta fazla saçları zorlamadan yıkama yapılır.

Birinci ayın sonunda ekilen saçların %80'ni dökülebilmesine karşın üçüncü ayda tekrar çıkmaya başlar ve 8 ila 12 ay arasında beklenen en ideal sonuç elde edilebilmektedir. (Üçüncü ayda saçlar tekrar çıkıncaya kadar saçsız görüntüye sabredilmeli,  panik yapılmamalıdır.)

SAÇ EKİMİ ÖNERİLERİNİ AKTARAN DR.KANMAZ’IN ÖZGEÇMİŞİ:

Op.Dr.H.Beyhan Kanmaz

Özel Elit Polikliniğinin kurucusu olan Op.Dr.H.Beyhan Kanmaz 1955 Gaziantep doğumludur.

Tıp öğrenimini İstanbul Tıp Fakültesinde yapmış olup, Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi ihtisasını Şişli Etfal Hastanesinde 1990 yılında tamamlamıştır. 1990- 1996 yılları arasında Bakırköy Devlet Hastanesinde Plastik Cerrahi Uzmanı olarak çalışmıştır.

1996 yılında güzellik konusunda çalışmalar yapmak amacıyla Elit Polikliniğini kurmuş olup, halen çalışmalarını sürdürmektedir. Türk Tabipler Birliği, Türk Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Derneği, Türk Estetik Cerrahi Derneği, Avrupa Plastik Cerrahi Derneği üyesidir.

Anahtar Kelimeler: Op.Dr.H.Beyhan Kanmaz,Özel Elit Polikliniği,İstanbul Tıp Fakültesi,Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi,Bakırköy Devlet Hastanesi,
Bu haber toplam 2233 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur