Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Nükleerde 460 firmamız dünyada söz sahibi olabilir
 

Nükleerde 460 firmamız dünyada söz sahibi olabilir

Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Öğretim Üyesi, Uluslararası İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi Başkanı Doç. Dr. Şule Ergün: "Nükleer santralleri yerlileştirme konusunda hiç bir eksiğimiz yok. Çok başarılı firmalara sahibiz. Hatta bu firmalar inşaat sektöründe olduğu gibi dünya nükleer sektörünü yönlendirebilir" “Güney Kore’nin nükleer santral inşa ve tedarik sürecindeki gelişimi Türkiye için de yol haritası olabilir”

12 Mayıs 2014 Pazartesi 12:08
Yazdır

İstanbul - Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şule Ergün, Türkiye’de planlanan nükleer santrallerin inşa ve tedarikinde pay sahibi olmak isteyen firmaların, yalnızca Türkiye’de değil, dünya genelinde nükleer enerji sektöründe önemli sorumluluklar üstlenebileceklerini belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın tam desteği ile 30-31 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi’ne de başkanlık eden Ergün, Türkiye’de yapılması planlanan nükleer santrallerin Türk şirketleri için büyük yatırım kaynağı olacağını vurguladı. Nükleer projeler ile başlatılan yerlileştirme çalışmalarının Türkiye’de tedarikçi olabilecek çok sayıda üretici olduğunu gösterdiğini ifade eden Ergün. "Planlanan nükleer santral projeleri yüklenici ve üreticiler için önemli bir tecrübe olacağı gibi sektörde teknolojik gelişmeleri de beraberinde getirecektir” dedi.

 

-“Türkiye bilgi, ürün ve teknoloji kaynağı haline gelebilir”

Güney Kore’nin nükleer santral inşa ve tedarik sürecindeki gelişiminin Türkiye için de bir yol haritası olabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Ergün, şunları söyledi:

“Yerli yatırıma teşvik ile sanayinin örgütlenmesi, güçlü ARGE ve mühendislik çalışmaları ve yerli şirketlere düşük risk ortamı yaratan devlet destekleri ile nükleer santrallerin neredeyse tamamını yerli üretim ve inşa ile gerçekleştirebilen Kore örneğine baktığımızda, hedef Türkiye için de uzak değil. Nükleer santralleri yerlileştirme konusunda hiç bir eksiğimiz yok. Çok başarılı firmalara sahibiz. Hatta bu firmalar inşaat sektöründe olduğu gibi dünya nükleer sektörünü yönlendirebilir."

Doç. Dr. Şule Ergün, yerli sanayinin, nükleer santrallerin inşa ve mal tedarikinde önemli sorumluluklar üstlenebilecek kapasitede olduğunu ifade ederek, 3 büyük kentimizin dışında Konya, Kayseri, Gaziantep, Kocaeli gibi önemli sanayi merkezlerinin, yan sanayide olağanüstü gelişim içinde olduğunun altını çizdi.

Nükleer santral tedarikçiliği yapabilecek nitelikte 460 firmaya sahip olduğumuzu anımsatan Ergün, Türkiye’de planlanan nükleer santral projelerine dahil olacak yerli üreticilerin kazanacakları tecrübe ile dünyada santral tedarikçiliğinde de büyük paya sahip olabileceklerini vurguladı.

İnşa süreçlerinde de Türkiye’nin önemli paya sahip olabileceğini ifade eden Ergün “Müteahhitlik sektöründe dünya ikincisi olmamızı sağlayan yatırımcılar bilgi ve tecrübelerini nükleer santral inşalarına da aktarabilirler. Bu alanda yetişmiş çok sayıda başarılı mühendise, kalifiye personele ve ara elemana da sahibiz” dedi.

 

-İK'da da sorun yok-

 

Dünyada yapılması planlanan 170 nükleer santralin büyük çoğunluğunun Rusya tarafından yapılacağını kaydeden Ergün, Rusya’ da çalışan, Rus teknolojisine hâkim çok sayıdaki Türk personelin deneyimlerinin nükleer santral inşa süreçlerinde büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Ergün, “Yani İK'da da sorun yok. Dünyanın neresinde olursa olsun nükleer santral projelerinde yer alabilecek bu personeller, üretici ve yükleniciler ile Türkiye, bilgi, ürün ve teknoloji kaynağı haline gelebilir” diye konuştu.

 

-“Türkiye Ortadoğu’da ana aktör olma şansına sahip”

 

Petrol zengini Arap ülkelerinin de nükleer enerjiye yönelmekte olduğunu fakat, yerlileştirme unsurunu gözetmeyerek bu konuda uzmanlaşmış personeli dahi ithal ettiğini vurgulayan Ergün, cesaretli Türk üretici ve yatırımcılarının nükleer santrallerin tedarik ve inşasında özellikle Ortadoğu’da ana aktör olma şansına sahip olduğunu ifade etti.

 

Anahtar Kelimeler: nükleer,uluslar arası istanbul nükleer santraller,şule ergün,güney kore,istanbul hacettepe üniversitesi,
Bu haber toplam 2240 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur