Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
MAVİ BARETLER SAHİPLERİNİ BULDU
 

MAVİ BARETLER SAHİPLERİNİ BULDU

TÜRKİYE HAZIR BETON BİRLİĞİ 2. MAVİ BARET İŞ GÜVENLİĞİ YARIŞMASI SONUÇLANDI

5 Aralık 2013 Perşembe 19:17
Yazdır

İş kazaları sonucu ölümlerde sadece El Salvador ve Cezayir’i geçemeyen Türkiye’de, Avrupa’ya örnek olacak bir ilke imza atan Türkiye Hazır Beton Birliği, 2. Mavi Baret İş Güvenliği Ödülleri’ni verdi. THBB’nin, iş kazalarını önlemek, sektörde faaliyet gösteren hazır beton tesislerini iş güvenliği açısından bilgilendirmek, teşvik etmek ve tesislerin yeterliliğini ölçmek amacıyla düzenlediği Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’nda ödül almaya layık görülen tesislere ödülleri 5 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen bir törenle takdim edildi.

Çalışma ve İş Kurumu İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun’un da katıldığı yarışmada, Çimsa Tece hazır beton tesisi birinci, Çimsa Aksaray hazır beton tesisi ikinci, Çimsa Pamukova hazır beton tesisi ve Çimsa Misis hazır beton tesisi üçüncü oldu. Dereceye giren ve aynı zamanda Uluslararası Temsil Ödülü sahibi de olan bu tesisler THBB’nin üyesi olduğu ve Yönetim Kurulu’nda yer aldığı Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO)’nin yarışmalarında ülkemizi temsil edecek.

Yarışmada, Akçansa (Betonsa) Büyükçekmece hazır beton tesisi,  Akçansa (Betonsa) Kemerburgaz hazır beton tesisi, Akçansa (Betonsa) Samsun hazır beton tesisi, Batıçim (Batı Beton) Urla hazır beton tesisi, KİBSAŞ (Kar Beton) Sancaktepe hazır beton tesisi, Nuh Beton Tüpraş hazır beton tesisi de Mavi Baret İş Güvenliği Ödülü aldılar.

Türkiye’de kaliteli ve standartlara uygun hazır beton üretilmesi ve kullanılması için çeyrek asırdır çalışmalarını sürdüren, 25 yıllık tecrübesiyle sektörüne önemli hizmetler veren THBB, “2. Mavi Baret İş Güvenliği Ödülleri” ile iş sağlığı ve güvenliği açısından Türkiye’nin en başarılı tesislerini tescilledi.

İstanbul’da düzenlenen ödül törenine THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık ve THBB üyelerinin yanı sıra ödül alan firmaların temsilcileri ve basın mensupları katıldı. Törende, yarışmaya katılan firmalardan Batı Beton, Betonsa, Çimsa, Kar Beton ve Nuh Beton ödül aldı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Dünya Çalışma Örgütü'nün (ILO) yaptığı araştırmaya göre Türkiye, iş kazaları konusunda başı çekiyor. İş kazalarında Avrupa'da lider konumundaki Türkiye dünya ölçeğinde de üçüncü sırada yer alıyor. Uluslararası çalışma örgütü verilerine göre Türkiye iş kazaları sonucu ölümlerde sadece El Salvador ve Cezayir’i geçemiyor. Türkiye’de en fazla işçi ölümü ve iş kazalarının üçte biri inşaat sektöründe meydana geliyor. Tüm iş kazalarının yüzde 1,6′sı ölümle sonuçlanırken inşaat sektöründeki iş kazalarının yüzde 4,7′si ölümle sonuçlanıyor. Bu tabloya kayıtsız kalmayan Türkiye Hazır Beton Birliği, Türkiye’deki bütün hazır beton firmalarını Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’nda buluşmaya ve tesislerini denetime açmaya davet etti.

 

Törende konuşan THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, THBB üyesi tüm hazır beton tesislerinde AB standartlarına uygun üretim yapıldığını, teknik, çevre, iş sağlığı - işçi güvenliği, yasal ve etik kriterleri eksiksiz yerine getirdiğini vurgulayarak;

 

“THBB üyeliği firmalara ciddi yükümlülükler getirmektedir. Hazır beton sektöründeki firmalar, üyemiz olarak bağımsız ve ciddi bir denetimden geçerek kalitelerini tescil ettirmiş olmaktadır. Yarışmalar düzenleyerek, üyelerimizin, kalite, çevre, iş sağlığı ve iş güvenliği kurallarına uygun üretim konusunda sürekli kendilerini yenileyen, geliştiren ve bu kuralları içselleştiren firmalar olmasını istiyoruz” dedi.

 

İş kazalarını önlemek insan sağlığına, insan hayatına verilen değerin altını çizmek adına ilk kez 2010 yılında ‘Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’ düzenlediklerini ifade eden Işık, sözlerine şöyle devam etti;

 

“Bu yıl, ‘Mavi Baret İş Güvenliği Ödülleri Yarışması’nın ikincisini düzenledik. Bu yarışmayı neden yapıyoruz, çünkü inşaat sektörü ağır iş kazalarının çok olduğu bir sektördür ve hazır beton sektörü inşaat sektörünün en temel kollarından biridir. “Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği” kapsamında ve “tehlikeli sınıf” kategorisinde olan hazır beton sektöründe yaklaşık 30 bin kişi çalışıyor. Son yıllarda hızla büyüyen hazır beton sektörü için birçok konuyla birlikte iş güvenliği konusu da önem arz ediyor. Yarışmaya katılan firmalar, işletmelerinin iş güvenliği ve ilgili mevzuat açısından da ne durumda olduklarını görerek, eksikliklerini giderme yolunda da hizmet almış oldular. Yapılan değerlendirmeler neticesinde bugün burada 10 hazır beton tesisi Mavi Baret İş Güvenliği Ödülü aldı. Bugün bu nitelikli ödülü almaya layık görülen tesisleri tebrik ediyor, tüm firmaları tesislerini denetimlerimize açmaya davet ediyorum.”

 

Türkiye’deki bütün tesislerin katılabildiği yarışmada, uzman denetçiler tarafından 2013 yılı Mayıs ve Haziran aylarında denetlenen ve dereceye giren tesisler ödüllerini THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık’ın elinden aldı. denetçilere de teşekkür plaketi takdim edildi.

Avrupa’da ve ülkemizde hazır beton sektöründe bir ilk olan “Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması”nda Uluslararası Temsil Ödülü kazanan ilk 4 tesis THBB’nin üyesi olduğu ve Yönetim Kurulu’nda yer aldığı Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO)’ya bildirilecek.

MAVİ BARET İŞ GÜVENLİĞİ ÖDÜLÜ KAZANAN TESİSLER

 

  • 2. MAVİ BARET İŞ GÜVENLİĞİ YARIŞMASI BİRİNCİSİ & ULUSLARARASI TEMSİL ÖDÜLÜ

Çimsa Çimento San. Tic. A.Ş.

TECE Hazır Beton Tesisi

 

  • 2. MAVİ BARET İŞ GÜVENLİĞİ YARIŞMASI İKİNCİSİ & ULUSLARARASI TEMSİL ÖDÜLÜ

Çimsa Çimento San. Tic. A.Ş.

AKSARAY Hazır Beton Tesisi

 

  • 2. MAVİ BARET İŞ GÜVENLİĞİ YARIŞMASI ÜÇÜNCÜSÜ & ULUSLARARASI TEMSİL ÖDÜLÜ

Çimsa Çimento San. Tic. A.Ş.

PAMUKOVA Hazır Beton Tesisi

 

  • 2. MAVİ BARET İŞ GÜVENLİĞİ YARIŞMASI ÜÇÜNCÜSÜ & ULUSLARARASI TEMSİL ÖDÜLÜ

Çimsa Çimento San. Tic. A.Ş.

MİSİS Hazır Beton Tesisi

 

  • 2. MAVİ BARET İŞ GÜVENLİĞİ YARIŞMASI ÖDÜLÜ

Akçansa Çimento San. Tic. A.Ş. (Betonsa)

Büyükçekmece Hazır Beton Tesisi

 

  • 2. MAVİ BARET İŞ GÜVENLİĞİ YARIŞMASI ÖDÜLÜ

Akçansa Çimento San. Tic. A.Ş. (Betonsa)

Kemerburgaz Hazır Beton Tesisi

 

  • 2. MAVİ BARET İŞ GÜVENLİĞİ YARIŞMASI ÖDÜLÜ

Akçansa Çimento San. Tic. A.Ş. (Betonsa)

Samsun Hazır Beton Tesisi

 

  • 2. MAVİ BARET İŞ GÜVENLİĞİ YARIŞMASI ÖDÜLÜ

Batıçim Batı Anadolu Çimento San. Tic. A.Ş. (Batı Beton)

Urla Hazır Beton Tesisi

  • 2. MAVİ BARET İŞ GÜVENLİĞİ YARIŞMASI ÖDÜLÜ

KİBSAŞ Karadeniz İnş. Ve Beton San. Ve Tic. A.Ş. (Kar Beton)

Sancaktepe Hazır Beton Tesisi

 

  • 2. MAVİ BARET İŞ GÜVENLİĞİ YARIŞMASI ÖDÜLÜ

Nuh Beton A.Ş.

Tüpraş Hazır Beton Tesisi

Anahtar Kelimeler: türkiye hazır beton birliği,şirket haberleri,mavi baretler,iş kazaları,iş güvenliği ve insan sağlığı,
Bu haber toplam 1909 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur