Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
KAZANÇLI TARIM DOĞRU STRATEJİDEN GEÇİYOR
 

KAZANÇLI TARIM DOĞRU STRATEJİDEN GEÇİYOR

Tarım her zamankinden daha yüksek kâr potansiyeline sahip bir yatırım alanı. Ancak bu potansiyeli elde edebilmek için oyunu kurallarına göre oynamak gerekiyor. tarlasera dergisi Nisan sayısında bu kuralları ortaya koydu. Bir tarım işletmesini kazançlı kılmanın yolu, yetiştirilecek ürün seçiminden, pazarlama stratejilerine kadar birçok alanda özenli adımlar atmaktan geçiyor.

2 Nisan 2015 Perşembe 17:54
Yazdır

Dünya nüfusunun hızlı artışı sonucu gelecekte gıdaya erişimin zorlaşacağı öngörüleri, tarımın potansiyelini giderek arttırıyor. Yeni sulama sistemleri, tarımsal teknolojilerin gelişimi, topraksız, organik ve İyi Tarım uygulamaları vb. gelişmeler de tarım yatırımcısının elini güçlendiren kozlar olarak gösterilebilir. Türkiye’de de tarım, yıldızı giderek parlayan sektörlerden biri. Ancak tarım sektöründe kazançlı bir işletmeye sahip olmanın kendine özgü kuralları var. Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, Nisan sayısında bu kuralları açığa çıkardı. Yetiştirilecek ürünün seçiminden bütçeleme yapmaya, üretim materyallerinin belirlenmesinden pazarlama stratejilerine kadar birçok konu, üreticinin kazancını doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Dolayısıyla tarım yolculuğuna çıkan bir kişinin atadan kalma bilgilerle değil, bilimsel adımlarla ilerlemesi gerekiyor.

Ürüne göre maliyet
Bir tarım işletmesini kazançlı kılmanın ilk unsuru, doğru ürün seçiminden geçiyor. Bu seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birçok faktör var. tarlasera’nın görüştüğü Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Gamze Saner bu faktörleri şöyle sıralıyor: “Arazinin yapısı, iklim koşulları, yatırım olanakları, üreticinin teknik bilgi birikimi ve sermaye miktarı bunlardan bazıları. Üreticinin, teknik koşullar açısından uygunluk gösteren alternatif ürünlerin piyasada talep edilme durumları, fiyatları, dekara verimleri ve maliyetleri hakkında detaylı bir araştırma yapması ve birim yatırım veya işletme masrafı karşılığında en yüksek gelir sağlayan ürünleri belirlemesi gerekiyor.”

Doğru bütçeyle sağlam adımlar
Tarımda kazanç getiren unsurlardan biri de yola doğru bütçeyle çıkmak. Bütçeleme yaparken, üreticinin deneyimi, işletmenin içinde bulunduğu üretim koşulları, işletme içi dengeler ve çevre koşullarının dikkate alınması gerekiyor. İşletmenin varlıklarını, öz kaynaklarını, alacak ve borçlarını gösteren bilanço ile yıllık gelir ve gider akışını gösteren nakit akım tablosu da bütçeleme yaparken üreticiye yol gösterecek uygulamalardan biri olarak gösteriliyor. Günümüzdeki bir tarım işletmesinde üreticiler, orta ve uzun vadede üretim planı yapabilmek için maliyet bilgilerine ihtiyaç duyuyor. Ana maliyet unsurları yetiştirilen ürüne göre değişmekle birlikte; işletmenin konumuna, üretimde kullanılan faktör bileşimine ve bu faktörlerin niteliğine göre de çeşitleniyor.

Uzun vadeli planlama

Teknolojik altyapı da tarımda büyük öneme sahip. Uygun teknolojik yatırımlar, ciddi anlamda geri dönüş sağlıyor. tarlasera’nın görüştüğü bir diğer isim olan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Özlem Karahan Uysal, “Üreticilerin yetiştirecekleri ürün ile ilgili olarak teknik bilgiye sahip olmaları gerek. Teknolojik altyapıyı da bir girdi olarak düşünürsek, yatırım kararı ve bu yatırımın üretime yapacağı katkı ile maliyetini karşılaştırarak almak gerekiyor” diyor.

 

Dünya genelinde tarım topraklarının giderek azalırken, nüfus ve gıdaya olan talep artıyor. Gelecekte tarım ve gıda ürünlerinin yüksek fiyat seviyelerine çıkacağı bugünden öngörülenler arasında. Bu durum her geçen gün daha fazla insanın tarıma yönelmesini sağlıyor. Bu kişiler arasında patronlar da var, ünlü sanatçılar da. Ancak tarıma yatırım yapma kararı alırken, uzmanların tavsiyelerini göz önünde bulundurmak gerek. Tarımdan kazanç sağlamanın yolu, doğru stratejiyi uygulayarak, gerçekçi adımlar atmaktan geçiyor.

 

 

Anahtar Kelimeler: tarım,kazanç,bütçe,,
Bu haber toplam 1878 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur