Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
KALP HASTALIĞINA İŞARET EDEN 3 ÖNEMLİ SİNYAL!
 

KALP HASTALIĞINA İŞARET EDEN 3 ÖNEMLİ SİNYAL!

Günümüzün en önemli sağlık sorunlarının başında gelen kalp hastalıkları hiçbir belirti vermeden sessizce ilerleyebiliyor. Belirti verdiklerinde ise en sık; nefes darlığı, göğüste ağrı ve çarpıntı gibi yakınmalarla ortaya çıkıyor!

2 Temmuz 2013 Salı 17:01
Yazdır

Kalp hastalığı kalbin pampa fonksiyonlarında aksaklık olmasına deniyor. Bu aksaklık az da olabiliyor, çok ileri derecelere de ulaşabiliyor.Sigara içimi, tansiyon yüksekliği, diyabet, obezite, yüksek kolesterol ve hareketsiz yaşam tarzı kalp hastalığı riskini artırıyor. Son zamanlarda obezite ve kolesterol yüksekliği oranının artması yüzünden kalp hastalıklarında artış görülüyor. Öyle ki ülkemizde 4-5 milyon civarında kalp damar hastası olduğu biliniyor. Kalp hastalıkları hiçbir belirti vermeden sessizce ilerleyebiliyor. Belirti verdiğinde ise en sık “Göğüs ağrısı”, “nefes darlığı” ve “çarpıntı” gibi yakınmalarla ortaya çıkıyor.Aile Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Şener, bu belirtiler ihmal edilirse kalp krizi, kalp durması, felç ve ölüm gibi sonuçlar oluşabileceği uyarısında bulunuyor.

1. GÖĞÜS AĞRISI

Kalp hastalığının önemli bir kısmı kalp damar tıkanıklığı nedeniyle oluyor.  Kalp damar tıkanıklığında en sık görülen belirtiyi ise göğüs ağrısı oluşturuyor. Kalp damarları kalp kaslarını besliyor. Bu damarlarda daralma olması durumunda kalp kaslarına olan kan akımı azalıyor. Bu da kalp ağrısına sebep oluyor.Kalp hastalığıyla ilişkili olmayan göğüs ağrıları ise; göğüste batma, iğne batar veya bıçak saplanır tarzda görülüyor. Bu ağrılar eforla değişmiyor.

Ne zaman kalp hastalığına işaret ediyor?

 • Göğüste yanma hissi,
 • Göğsünü sıkıştırıyorlarmış hissi,
 • Göğüs ağrısı ile birlikte nefes darlığı,
 • Göğsünün üstüne bastırılıyormuş hissi,
 • Sol kolda uyuşma ve ağrı  eklinde oluyor.
 • Bu şikayetler genellikle eforla geliyor, her eforda ortaya çıkıyor, istirahat ile kayboluyor ve eforun yapılmasını önlüyor.

2. NEFES DARLIĞI

Nefes darlığı özellikle ileri kalp hastalıklarında sık görülen bir belirti ve hastalığın ciddiyetini gösteriyor. Nefes darlığı; kalp damar tıkanıklığı veya kalp kapak hastalığından kaynaklanabiliyor.

Ayaklarda şişlik de varsa kalp yetersizliğine işaret ediyor

Kalp damar tıkanıklığında nefes darlığının iki sebebi var; birincisi kalp ağrısını hastalar bazen nefes darlığı şeklinde hissedebiliyor. İkinci sebebi ise kalp yetersizliği. Kalp yetersizliğinde kalp akciğerlerden kanı çekme görevini tam yapamıyor. Bu nedenle akciğer damarları içindeki kan basıncı yükseliyor. Bu da damar içindeki serum kısmının damar dışına çıkmasına sebep oluyor. Bu sıvı hava alışverişi yapılan hava keseciklerini dolduruyor ve ciğerlerde oksijen alışverişini engelliyor. Bu nedenle nefes darlığı oluşuyor. Ayaklarda şişlik de gelişiyorsa bu genellikle kalp yetersizliğine işaret ediyor.

Ne zaman kalp hastalığına işaret ediyor?

Nefes darlığına aşağıdaki belirtiler de eşlik ediyorsa zaman kaybetmeden bir kardiyoloji uzmanına başvurmanız gerekiyor.

 • Eforla oluyorsa,
 • Göğüs ağrısı ortaya çıkıyorsa,
 • Çarpıntı  varsa kalp hastalığına işaret ediyor.
 • Ancak bazen kalp hastalarında sadece nefes darlığı şikayeti olabiliyor.

3. ÇARPINTI

Kalbin düzenli veyadüzensiz olarak hızlı atması olan çarpıntı özellikle kalp hastalıklarında görülen önemli bir belirti. Kalp hastalıklarına bağlı ritim bozuklukları en sık kalp damar tıkanıklıkları ve kalp kapak hastalıklarına işaret ediyor.Ritim bozuklukları basit ve tedaviye ihtiyaç olmayacak kadar önemsiz de olabiliyor, hayati bir problem de. Dolayısıyla bu ikisinin ayırımının mutlaka Ekg veya ritim holteri ile yapılması gerekiyor.

Ne zaman kalp hastalığına işaret ediyor?

 • Eforla birlikte olması kalp hastalığına bağlı olması ihtimalini azaltıyor, daha çok istirahatte oluyor.
 • Eşlik eden tansiyon düşüklüğü, göğüs ağrısı, baş dönmesi, fenalık hissi, göz kararması oluyorsa bu ciddi bir ritim bozukluğunaişaret ediyor.

 

Adım adım tanı süreci…

 • Kalp hastalığı belirtileriyle gelen hastalara kalbin kas dokusunun iyi kasılıp kasılmadığını, kalp kapaklarında kaçak veya daralma olup olmadığını veya kalpte delik bulunup bulunmadığını tespit etmek amacıyla ekokardiyografi ile renkli doppler işlemi uygulanıyor.
 • Kalp damar tıkanıklığının tespiti amacıyla efor testi, efor testi yapamayan veya efor testi sonucu kalp damarlarıyla ilgili yeterli bilgi alınamayan hastalara ise kalp sintigrafisi testi yapılıyor.
 • Efor test, veya sintigrafi sonucunda kalp damar tıkanıklığı bulguları varsa, damar tıkanıklığı olup olmadığını netleştirmek vetedaviyle ilgili karar vermek amacıyla koroner anjiografi işlemi uygulanıyor.
 • Çarpıntı şikayetiyle gelen hastalara ise kalp ritim bozukluklarının tespiti amacıyla 24 saatlik ritim holteri testi uygulanıyor. Holter ile ritim bozukluğu tespiti durumunda gerekirse bu ritim bozukluğunun daha ileri tetkiki ve tedavisi amacıyla elektrofizyolojik çalışma işlemine başvuruluyor.
Anahtar Kelimeler: Sağlık, Kalp, Kalp Krizi, Efor, Test, Çarpıntı
Bu haber toplam 2162 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur