Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Kadınlar Ne ister ? iki bin kadın bakın ne istedi !
 

Kadınlar Ne ister ? iki bin kadın bakın ne istedi !

Türk kadını kendisini anlayacak eş istiyor, Ev kadını çalışmayı hayal ediyor.

19 Eylül 2012 Çarşamba 17:31
Yazdır

Bingo, yeni ürünü Bingo Dynamic Bulaşık Deterjanı’nı 2000 Türk kadını ile yaptığı araştırma sonuçları ile üretti. Bingo Dynamic 2000 Türk kadını ile yaptığı araştırma sonuçlarındaki   “Anlaşılmıyorum” yanıtı karşısında yeni ürününü “Seni Anlayan O”  sloganıyla kadınlara sundu.

Hayat Kimya Ev Temizlik Ürünleri Kategori Pazarlama Müdürü Gülhan Eğilmez, Türkiye ev bakım sektöründeki gelişmeler, kadınların bulaşık deterjanından beklentiler, Bingo markasının yenilenen imajı, sloganı ve yeni ürün serisi ile ilgili açıklamalar yaptı.

Bingo’nun marka imajını 25’inci yılında kadının istediği yönde değiştirdiğini belirten Eğilmez, “Bingo Dynamic olarak GFK ile 500 kadınla bire bir evlerde görüşerek; TNS ile de 1500 kadının katılımı ile anket düzenleyerek 2000 kadınla yaptığımız anket sonuçları bize hem kadınların temizlik anlayışları hem de kullandığı ürünlerin kendini nasıl hissettirdiği açısından ilginç sonuçlar verdi” diye konuştu.

Anketler ile temizlik anlayışları ve “Seni anlayan kim?..” konulu araştırmalar yaptırdıklarını belirten Eğilmez, yanıtları şöyle anlattı:

“Kocam beni anlamıyor”

“Seni en çok kim anlar?” ve “Seni en az kim anlıyor?” soruları için ise ilginç bir profil ortaya çıktığını belirten Eğilmez, “Seni en çok kim anlar sorusuna kadınların yüzde 40 “komşum-arkadaşım”, yüzde 20’si kuzen-abla gibi eş yaşlarda akraba, yüzde 15’i ise annem diye yanıt verdi.  Ancak bu rakamlarda en ilginç sonuç  “Seni kim anlamıyor?” sorusuydu. Kadınların yüzde 48’i kocam yanıtını verirken, yüzde 20’si babam-ağabeyim, yüzde 23’ü ise ergen düzeyindeki çocuğum diye yanıt verdi.”

Kadınlar çalışmaktan memnun

Eğilmez şu bilgileri verdi: “2000 kadın üzerindeki “Seni kim anlar” araştırmamızda ayrıca Türk kadınının kendisini nasıl tanımladığını ve nasıl bir hayali olduğunu da araştırdık.

Ankete katılan 700 çalışan kadının yüzde 70’inin çalışmaktan mutlu olduğu yanıtını aldık.  Çoğunluk çalışmayan kadının evde köreldiği, kendini bıraktığı, sıkıntıdan sürekli temizlik yaptığı ifade ediliyor.  Ankete katılanların yüzde 50’si çalışıyor olmanın  kadına toplumda bir yer ve saygı sağladığına yönelik soruya “evet yanıtı” verdi.

Çalışan kadınların yüzde 30’u ise çalışmaktan mutlu olmadıklarını belirtirken, buna gerekçe olarak  hem iş hem de ev sorumluluğunun altında ezildiklerini belirttiler.”

Eşler ile iletişim kopuyor

Ankete katılan 1000 ev kadının ise bir Aile’nin tüm işlerini üstlendiğinin ortaya çıktığını belirten Eğilmez, “Ev kadını ise çalışan kadınların tam aksine, Ailede tüm işleri birinci derecede üstleniyor. Bu yöndeki soruya ev kadınlarının yüzde 75’i “evet” yanıtı veriyor.

Özellikle yaşı ileri kadın ev işlerini tek başına üstlenmekten yılmış durumdalar ve hayatı, sorumlulukları eşit paylaşmak en büyük hayalleri.   Evli kadınların yüzde 50’den fazlası “Eşi ile iletişimi sorulduğunda “az” yanıtını veriyor. Pek çok hanımın hayatında “eşi çok yakın değil”. Özellikle ileri yaş grubunun eşleri ile iletişimleri çok zayıflamış durumda ve bu durumdan mutsuzlar.”

“Seni en çok kim anlar?” ve “Seni en az kim anlıyor?” soruları için ise ilginç bir profil ortaya çıktığını belirten Eğilmez, “Seni en çok kim anlar sorusuna kadınların yüzde 40 “komşum-arkadaşım”, yüzde 20’si kuzen-abla gibi eş yaşlarda akraba, yüzde 15’i ise annem diye yanıt verdi.  Ancak bu rakamlarda en ilginç sonuç  “Seni kim anlamıyor?” sorusuydu. Kadınların yüzde 48’i kocam yanıtını verirken, yüzde 20’si babam-ağabeyim, yüzde 23’ü ise ergen düzeyindeki çocuğum diye yanıt verdi.”

Kadınlar takdir edilmek istiyor

Ev kadınlarının yüzde 50’sinden fazlası için temizlik ve yemek konusunda takdir edilme ihtiyacı olduğunun görüldüğünü belirten Eğilmez, “Kadınların yüzde 60’ı yemek konusunda çocuklarının takdirini önemsiyor. Bu oranda eş yüzde 30 düzeyinde.Temizlik konusunda ise kadınların yüzde 65’i için arkadaş-komşu takdiri çok önemli.Yüzde 30’u ise anne-kayınvalide gibi aile büyüklerinin takdirini önemsiyor.” Dedi.

Kadınların hayali bile başkası için…

Kadınların hayallerinin temelini ise çocukları oluşturduğunu belirten Eğilmez,  “Hayalleri genelde başkalarının üzerine, çocuğun okuyup iş güç sahibi olması gibi. Kendilerini ilgilendiren hayalleri olsa da pek çoğu bunları gerçekleştirecek imkanları olduğunu düşünmemekteler, biraz kaderci, kabullenici bir yanları var” dedi.

Anket sonuçlarına göre  Türk kadınının hayalleri için verdiği yanıtlar şöyle:

  • Eşi ile hayatın yükünü eşit paylaşma Yüzde 20
  • Ev sahibi olma Yüzde 40
  • Para için eşinin “eline bakmama”/bir işlerinin olması ya da iş hayatına geri dönme Yüzde 30
  • Dünyayı, farklı ülkeleri gezme Yüzde 10

Kadınlarla yapılan anketin sonucunda kadının kendini tarif ettiği kişilik ile hayal ettiği kişiliğin birbirinden çok farklı olduğunun ortaya çıktığını belirten Eğilmez, “Araştırmanın sonucunda kadının, özgür, her istediğini yapabilen, ekonomik olarak bağımsız,  kendine güvenen, başkaları tarafından dinlenen, fikirlerine önem verilen, toplumda söz sahibi, hem iyi bir kariyer sahibi hem aile sahibi olmak istedikleri ortaya çıkıyor. Ancak kendilerini tarif etmelerini istediğimizde ortaya çıkan profil çok farklı. Kadınlar, istekleri başkalarının isteğine bağlı, hayalleri bile genelde başkalarının üzerine olan, hayatını çocuklarına adanmış, ekonomik olarak bağımlı olarak karşımıza çıkıyor”  dedi.

 

 

Türk kadını bulaşık yıkarken stres atıyor


Eğilmez Trük kadınını temizlik alışkanlıkları konusunda ise şu bilgileri verdi:  “Türk kadını için toz çamaşır deterjanları kategorisinde en önemli nokta leke çıkarma performansı. Kadınlar için temiz çamaşırlar beceriklilik göstergesi, gurur kaynağı. Çıkmayan lekelerin ‘pis kadın’ imajını çizmesine neden olacağı düşünülüyor. Bir de elbette temizliğin yanı sıra bulaşıkların ve mutfakların güzel kokusu ile temizliği vurgulaması. Türk kadını bulaşıklarının temizliğinin kokuyla da mutfaklarına yayılmasını istiyor. Türk kadını için temizliğin göstergesi koku. Hatta kokusunu beğendikleri ürünü biraz sulandırıp ocakta ısıtıp mutfaktaki kötü kokuları gidermek için kullanıyorlar. Ya da bir kapta ağzı açık bir şekilde banyoda bırakıyorlar. Bazı kadınların bulaşık yıkadıkları suya limon, parfüm koyarak bulaşıklarının kokusunu değiştirmeye çalıştıkları bile görülebiliyor.”

Araştırma çerçevesinde Türk kadınının bulaşık yıkama alışkanlıklarının da sorulduğunu belirten Hayat Kimya Ev Temizlik Ürünleri Kategori Pazarlama Müdürü Gülhan Eğilmez, kadınların %38’i için bulaşık yıkamanın bir terapi olduğunu tespit ettiklerini özellikle hoş kokulu bir bulaşık deterjanlarının aromaterapi etkisi yarattığını belirtiyor : “ Kadınlarımız elde bulaşık yıkamayı çok tercih etmiyor ancak bazıları rahatlamak ve gerçek dünyadan uzaklaşmak için bulaşık yıkamayı tercih ediyor. Bu şekilde stres attıklarını ifade ediyorlar. Bu nedenle değişik kokular denemek onlar için terapilerinin bir parçası. Yıllardır kadınlar kendilerine sunulan ve temizliğin simgesi olarak yorumlanan limon varyantında farklılıkların peşine düşüyor. Lokal kokular içeren limon esanslı Çeşme Esintisi ve mandalina esanslı Bodrum Esintisi bulaşık deterjanlarımız bu veriler ışığında geliştirildi. Bu serimizde tüm kapaklarımız pompalı, ambalajlarımız ise otantik. Bulaşık deterjanlarını farklı pompalı kaplara boşalttıklarını tespit ettiğimiz kadınlar için zevklerine uygun ambalaj seçeneklerinin yer aldığı tamamı pratik kullanıma yönelik pompalı kapak bulunduran yepyeni bir seri geliştirdik. Bu nedenle Bingo Dynamic Bulaşık Deterjanı serinin raflardaki farklılığı kadar, Türk kadınının araştırmalarla tespit edilmiş beklentilerine yönelik geliştirilmiş olması da son derece önemli…”


Anahtar Kelimeler: Hayat Kimya , Kadınlar Ne ister , Çalışan Kadın , Ev Kadını , Bulaşık yıkamak , Stres atmak
Bu haber toplam 2540 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur