Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Gelecek dönemde perakende sektörünün odağı Asya olacak
 

Gelecek dönemde perakende sektörünün odağı Asya olacak

Tüketim ürünü firmaları ekonomilerindeki mevcut yavaşlamaya rağmen gelişmekte olan Asya pazarlarına ağırlık vermeye başlıyorlar. Uluslararası denetim ve danışmanlık firması EY’nin gerçekleştirdiği ankete katılanların yüzde 69’u gelecek üç yıl içinde büyüme ve kârlılıklarının esas olarak gelişmekte olan pazarlardan kaynaklanacağına inanıyor

2 Aralık 2013 Pazartesi 15:03
Yazdır

Anketten çıkan sonuca göre Asya’da başarı şirketler için kritik bir önem taşıyor. EY’nin araştırması, 2017 yılına kadar küresel tüketim ürünleri sektörünün yüzde 25’ini (2007 yılında %15) ve sektörel büyümenin yüzde 38’ini gelişmekte olan Asya ülkelerinin temsil edeceği sonucunu ortaya koyuyor

EY’nin Asya merkezli tüketim ürünü ve perakende firmalarından 250’yi aşkın üst düzey yöneticinin katıldığı anket çalışması ve dünyanın en büyük Hızlı Tüketim Ürünleri (FMCG – FastMoving Consumer Goods) şirketleri ile gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda hazırladığı “Profit orLose” (Kâr ya da Zarar) başlıklı rapora göre, gelişmekte olan ülkelerde büyümenin yavaşlamasına rağmen, tüketim ürünü firmalarının uzun dönemli başarıları için bu ülkeler önemini koruyor.

Araştırmaya katılan şirketlerin ancak yüzde 20’sinin halen rakiplerinden daha karlı oldukları ve sürdürülebilir büyümeyi sağladıkları ortaya çıkarken,  tüketim ürünü firmalarının yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkan 8 kritik konuya eğilmeleri gerektiğine vurgu yapılıyor.

Şirketlerin yeni dönem stratejisi kârlı büyüme

Raporda, tüketim ürünü firmalarının kârlı bir şekilde büyüyebilmeleri için stratejilerini yeniden değerlendirmeleri, geleneksel bakış açısından uzaklaşmaları ve pazardaki beklentileri daha hızlı karşılamaları gerektiği ön plana çıkarken, 2017 yılına kadar sektörel büyümenin yüzde 38’ini temsil edeceği öngörülen Asya’nın gelişen ülkelerinde başarılı olmanın kritik bir önem taşıdığına dikkat çekiliyor.

Asya’nın gelişen ülkelerinin sektördeki payının 2017 yılına kadar yüzde 25’e ulaşacağı öngörülen raporda,  birçok tüketim ürünü firmasının onlarca yıldır bölgede faaliyette bulunmalarına karşın, maliyeti ne olursa olsun pazar payı peşinde koşulan dönemin geride kalması ve şimdiki anahtar stratejinin ‘kârlı büyüme’ olması gerektiğine vurgu yapılıyor.

Asya pazarları perakende sektöründe belirleyici olacak

Önde gelen perakende firmalarının hemen hepsinin Asya’nın gelişmekte olan ülkelerindeki büyüme fırsatlarından yararlanmak için harekete geçtiğini belirten EY Global Gelişmekte Olan Pazarlar Tüketici Ürünleri Sektörü Lideri KristinaRogers, “ Şirketlerin çoğu için kârlılık ikinci planda ve bu ülkelerde kârlı büyümeyi sağlamak kolay değil. Müşteri beklentilerinin çok çeşitli ve değişken olması ve yoğun rekabet ve işçilik gibi maliyetler nedeniyle iş yapmak zor” dedi.

Gelecek dönem başarı faktörleri yerel şartlara adaptasyondan geçiyor

Rapora göre, sektörde başarıya ulaşmanın anahtarı olarak şirketlerin yerel talep ve kârlılığı belirleyen faktörleri daha derinlemesine ve ayrıntılı olarak – genelde kentsel düzeyde – tespit etmesi gerekiyor.  Bu koşullar altında etkin veri sistemlerinden ve analitik yöntemlerden yararlanan şirketler, rakiplerine oranla rekabet avantajı sağlayacak.  Benzer fırsatların peşinde koşan küresel ve yerel rakipler arasında tüketicilerin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap veren ve en uygun satış kanalları sunan şirketlerin başarı şansının daha yüksek olacağı öngörülüyor.

Asya’daki gelişmekte olan ülkelerin farklı özellikler taşımalarına ve farklı gelişme aşamalarında bulunmalarına rağmen, EY’nin araştırmaları sonucunda başarılı tüketim ürünü firmalarının pazarda değişimi öngördüklerini belirten KristinaRogers, “Bir ülkenin kendine has özellikleri olabilir, ama atacağı adımlar muhtemelen diğer ülkelerdekilerle benzer olacaktır. Şirketler gelişmeleri öngörebilir ve buna göre karar alabilirler” dedi.

Araştırma sonucunda ortaya çıkan tüketim ürünü ve perakende şirketlerinin odaklanmaları gereken 8 kritik konu ise şu maddelerden oluşmaktadır

1.      Hızlı hareket edebilmeleri için yerel yöneticilere karar yetkisi vermek

2.      Yerel şartlara uyum sağlamak için alternatif yaklaşımlar uygulamak

3.      Mevcut ve gelecekteki kâr kaynaklarını iyi anlamak için detaylı analiz yapmak

4.      Farklı kategori, fiyat ve satış kanalı stratejileri uygulayarak ölçek oluşturmak

5.      Verimlilik artışı ve müşteriye hızlı erişim hedeflerini dengelemek

6.      Ortak özelliklere dayalı sinerjiler yaratmak için ‘küme oluşturmak’

7.      Pazar geliştikçe uygun esnek stratejiler uygulamak

8.      Disiplinli ve planlı icraatın zorunlu olduğu bir çalışma kültürü oluşturmak

Anahtar Kelimeler: tüketim ürünü firmaları,ekonomi ,asya pazarlama,şirketler, strateji,sektörler,ey global pazarlar,
Bu haber toplam 1899 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur