Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Eski Başkanı'ndan TÜRKONFED
İçin Cesur Öneriler
 

Eski Başkanı'ndan TÜRKONFED İçin Cesur Öneriler

TÜRKONFED'in 10. Kuruluş Yılı Zirvesi nedeniyle geçtiğimiz Perşembe günü Sabancı Center'da düzenlenen panelde konuşma yapan TÜRKONFED Eski Başkanı Erdem Çenesiz, başkanlık görevini üstlendiği dönemdeki çalışmalara ve bugün geldiği noktadaki TÜRKONFED algısına değinerek, önemli ve iddialı açıklamalarda bulundu. Cesur açıklamalarından dolayı birkaç kez konuşması kesilerek salondakiler tarafından alkışlanan Çenesiz, özellikle TÜSİAD ve TÜRKONFED ilişkisine dikkat çekerek, "tarafsız ve bağımsız gönüllü iş dünyası kuruluşuna ihtiyacımız var" dedi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın katılımı ile gerçekleşen, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleym

16 Aralık 2014 Salı 21:52
Yazdır

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın katılımı ile gerçekleşen, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça'nın açılış konuşmaları ile başlayan programda TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu moderatörlüğünde bir panel düzenlendi. "10. Yılında TÜRKONFED ve İş Dünyası Örgütleri İçin Gelecek Perspektifleri" başlıklı panelde TÜRKONFED' in eski ve yeni başkanları konuşmalar yaptı. Panelde söz alan 2011-2012 yılları arasında başkanlık görevi yapmış olan Erdem Çenesiz, cesur konuşması ile dikkat çekti.

 

Tarafsız ve Bağımsız Gönüllü İş Dünyası Kuruluşuna İhtiyaç Var

 

Konuşmasına; "tartışmadan fikirlerin gelişmesi mümkün değildir. TÜRKONFED ülkemiz için bu gün anlaşıldığından çok daha önemlidir. Ülkemizin tarafsız ve bağımsız gönüllü iş dünyası kuruluşuna büyük ihtiyacı var" diyerek başlayan Erdem Çenesiz; "TÜRKONFED, işletme büyüklüğü, hayat tarzı, siyasi görüş farkı gözetmeksizin tüm iş insanlarının içinde yer alabildiği ancak siyasallaşmayan, tarafsız ve bağımsız bir yapı olduğunu daha da güçlü gösterebilmelidir" dedi.

 

“TÜRKONFED'i TÜSİAD Yönetir” Algısının Değişmesini Sağlamalıyız

 

Konuşmasında Konfederasyon ile TÜSİAD arasındaki ilişkinin farklı algılandığının altını çizen Erdem Çenesiz, "TÜRKONFED'in gerçek gücüne ulaşması için “TÜRKONFED'i TÜSİAD yönetir” algısının değişmesi sağlanmalıdır" dedi. Çenesiz, "Konfederasyonun güçlenmesi için yapılanlar TÜSİAD' a karşı olmak gibi algılattırılıyor. Oysa ki, TÜSİAD' ın Türkiye için önemli bir kurum olduğu ve geleceğimiz için önemli görevler yaptığı asla göz ardı edilemez. Ayrıca  sınırları belirlenmiş bir işbirliğinin TÜRKONFED’e avantajlar sağladığı aşikardır. Kişisel düşüncem; "TÜRKONFED TÜSİAD tarafından yönetilmektedir" algısı Konfederasyonun gelecekteki çok mühim pozisyonunun önündeki en önemli engeldir. Böyle bir algı yoktur dersek de gerçekleri inkar etmiş oluruz. Ben, TÜSİAD’ın  desteğinin vakur ve samimi bir destek olduğuna dair  inancımı muhafaza ediyor ve bu desteğin TÜRKONFED' in güçlenmesi için önemli olduğunu biliyorum. Bir yandan da böylesine ideal bir yapılanmanın bağımsız olmadığı algısıyla bir çerçeve içine alınmasını da tüm camiaya yapılan büyük bir haksızlık olarak görüyorum" sözleriyle konuşmasına devam etti.

 

TÜRKONFED Başkanları Federasyonların Ortak Adayı Olmalıdır

 

TÜRKONFED' i önemseyen birisi olarak, Konfederasyonun geleceği için samimi ve açık yürekli olmamız gerektiğine inanıyorum diyen TÜRKONFED Eski Başkanı Erdem Çenesiz, bir önceki başkanlık seçimiyle ilgili yaşananlara değindi ve TÜRKONFED' in gördüğü zarardan bahsetti. "Son genel kurul öncesi TÜRKONFED Başkan adayının Federasyon başkanlarının bir araya gelerek ortak aday olarak sunulması fikri ortaya atılmıştı,  bu fikir tek başkan adayı olmasına rağmen “buna ihtiyacım yok” denilerek reddedildi. Kamuoyuna  ve TÜRKONFED camiasına “TÜRKONFED başkanı olmak için Federasyonların görüşünün hiçbir önemi yoktur, tek önemli konu TÜSİAD'ın desteğini almış olmaktır” mesajı vermek TÜRKONFED'e büyük zarar vermektedir. TÜRKONFED Başkanları Federasyonların konsensüsü ile seçilmelidir."

 

TÜRKONFED' in üstlenmesi gereken misyonu ve yaşananlardan ders çıkarmak amacıyla bazı konulara açıklık getirmek gerektiğini düşündüğünü ileten Çenesiz şöyle devam etti:

 

TÜRKONFED Camiasında Oluşan

“TÜSİAD Rahatsız Olursa  TÜRKONFED Başkanını İstifa Ettirebilir”

Kaygısını Ortadan Kaldırmalıyız

 

"TÜSİAD tarafından yönetilmiyoruz, TÜSİAD bizim star üyemiz ancak işlerimize müdahale etmiyor”  ana fikriyle yaptığım söylemlerle; TÜRKONFED' in kamuoyunda daha etkili olması için çalışmama rağmen, o dönemdeki TÜSİAD’ ı temsilen görev yapan arkadaşlarımızla ters düşerek istifa etmek zorunda kaldım. Bunun “TÜSİAD, TÜRKONFED Başkanını istifa ettirdi” olarak algılandığını hepimiz hatırlıyoruz. Bu olaydan sonra Konfederasyona başkan olacak birisinin “TÜSİAD rahatsız olursa TÜRKONFED Başkanını istifa ettirebiliyor” kaygısına kapılmaksızın görev yapması mümkün görülmemektedir. TÜSİAD' ın böyle bir kaygı oluşmasını isteyeceği veya buna ihtiyacı olacağını zannetmiyorum. TÜRKONFED Başkanlığı üzerinde oluşmuş bu kaygının ortadan kaldırması gereklidir. TÜSİAD’ ın desteğinin bir baskı unsuru olmadığının ortaya konması sayesinde TÜRKONFED Başkanlığı makamı özgüvenini tekrar kazanmış olacaktır."

 

Erdem Çenesiz son olarak, TÜRKONFED’ in geleceğini daha güçlü hale getirmek istiyorsak, özgüvenimizi ortaya koymalıyız dedi ve TÜRKONFED yönetimine Ekonomik ve Sosyal Konseyde yer bulmaları için çağrı yaptı.

 

Panelde TÜRKONFED Eski Başkanı Erdem Çenesiz ile birlikte TÜRKONFED Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Celal Beysel, TÜRKONFED Kurucu Başkanı Enis Özsaruhan, TÜSİAD Eski Başkanları Arzuhan Doğan Yalçındağ, Ümit Boyner ile  Muharrem Yılmaz da birer konuşma yaptılar. Tören sonunda ise; Başbakan Yardımcısı Ali BABACAN tarafından önceki dönem TÜRKONFED Başkanlarına plaket verildi.

Anahtar Kelimeler: türkonfed,tüsiad,ali babcan,
Bu haber toplam 2223 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur