Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
DÜŞLER AKADEMİSİ BÜNYESİNDEKİ KAŞ TESİSİ’NDE YILDA 1000 ENGELLİYE HİZMET VERİLECEK
 

DÜŞLER AKADEMİSİ BÜNYESİNDEKİ KAŞ TESİSİ’NDE YILDA 1000 ENGELLİYE HİZMET VERİLECEK

VODAFONE VAKFI, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ’Nİ KAŞ’TA AÇTI

13 Haziran 2014 Cuma 20:40
Yazdır

Türkiye'nin uçtan uca dijital dönüşümü için yatırımlarını hızlandıran Vodafone, Türkiye Vodafone Vakfı ile toplumsal gelişim için sosyal alandaki yatırımlarına da devam ediyor. Engelli bireylerin hayata katılımını artırmak ve hayallerini gerçekleştirmelerine destek olmak amacıyla kurulan Düşler Akademisi Kaş Merkezi, 20 dönümlük arazi üzerinde kuruldu. Yılda 1000 engelliye hizmet verme kapasitesine sahip olan Düşler Akademisi Kaş,Türkiye'nin en büyük engelsiz yaşam merkezi oldu. Vodafone’un Türkiye’deki en büyük sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Düşler Akademisi’ne bugüne kadar yaptığı yatırım ise 3 Milyon TL’yi buldu.

13 Haziran 2014 –Türkiye Vodafone Vakfı “Teknoloji Hayatın Hizmetinde” vizyonuyla engelli bireylere yönelik hayata geçirdiği yatırımlara bir yenisini daha ekledi. Engellilerin hayata eşit katılımı için 2008 yılında Düşler Kulübü’nü kurarak bu alanda çok sayıda projeye imza atan Vakıf, Düşler Kulübü çatısı altındaki Düşler Akademisi’ne İstanbul Ataşehir’den sonra bir merkez daha kazandırdı. Antalya’nın Kaş beldesinde Türkiye’nin en büyük engelsiz yaşam merkezi olarak kurulan Düşler Akademisi Kaş’ta, eğitim, sanat, spor ve rekreasyon alanlarında hizmet verilecek. Düşler Akademisi Kaş, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) Başkanı Ercan Tutal ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) İstanbul Ofisi Yöneticisi Hansın Doğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı. Düşler Akademisi Kaş’ın faaliyete geçmesiyle, Vakfın Türkiye’deki en büyük sosyal sorumluluk projesi olan Düşler Akademisi’ne yaptığı yatırım 3 Milyon TL’yi buldu.

Türkiye’nin en büyük engelsiz yaşam merkezi

Düşler Akademisi Kaş, Türkiye’nin engellilere yönelik en geniş kapsamlı yaşam alanı olarak öne çıkıyor. 20 dönümlük arazide 70 yıllık Çukurbağ İlkokulu binasının tarihsel ve doğal dokusu korunarak tasarlanan Düşler Akademisi Kaş’ta yıl boyunca 12 ay engellilere hizmet verilecek. Türkiye'nin her yerinden gönüllü katılımcı ve eğitimcilerin yönetiminde eğitim, sanat ve spor programlarının uygulanacağı Düşler Akademisi Kaş’ın öncelikli amacı, engelli bireylerin sosyal entegrasyonunu sağlayarak yaşam kalitelerini kalıcı çözümlerle artırmak.

Engellilere yönelik bütün disiplinleri sosyal girişimcilik prensibiyle bir araya getiren Düşler Akademisi Kaş, Türkiye ve Avrupa’daki merkezlere örnek olmaya aday. Genelde spesifik ihtiyaç alanlarına yönelik hizmet veren, çoğunlukla devlet desteğiyle faaliyet gösteren ve gönüllülük çalışmalarını belli aralıklarla destekleyen Avrupalı kurumların aksine Düşler Akademisi Kaş, inovatif çözümleri, bütünleşik uygulamaları ve gönüllü katılımcılarla hayata geçirdiği çalışmaları ile engelli bireylerin hayatında değer yaratmayı hedefliyor. Bunların başında saat olarak giyilebilen akıllı telefonlar geliyor. 20 dönümden oluşan Düşler Akademisi Kaş Merkezi’nde eğitim gören engelli bireylerin kullandığı saat olarak takılan akıllı telefonlar sayesinde öğrencilerin konumu haritadan takip edilerek, lokasyonları belirleniyor. Ayrıca gerekli durumlarda sahadaki engelli bireyler ile iletişime de geçilebiliyor.

Düşler Akademisi Kaş Merkezi’nde M2M ile Akıllı Enerji Kullanımı ile Tasarruf Sağlanıyor

Düşler Akademisi Kaş Merkezi’nde hava durumuna bağlı olarak yönlendirilen akıllı sulama ve akıllı ev uygulaması kapsamında alanda enerji kullanımında tasarruf sağlayacak M2M uygulamaları da hayata geçiriliyor.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, Düşler Akademisi Kaş’ın açılışında şunları söyledi:

“Daha iyi bir gelecek için iletişim teknolojileriyle Türkiye’de herkese ilham verme misyonuyla, Türkiye’nin uçtan uca dijital kalkınması için yatırımlarımızı artırarak sürdürüyoruz. Yatırım planımızın üç eksenini teknoloji, hizmet ve sosyal yatırımlarımız oluşturuyor. Toplumsal gelişim için hayata geçirdiğimiz sosyal yatırımlarımız, şüphesiz bizim için en anlamlı değere sahip. Bu yatırımlarımız sayesinde insan hayatına değiyor, yaşam biçimlerini iyileştiriyor ve ihtiyaç sahibi kesimlerle buluşuyoruz. Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında yürüttüğümüz bu faaliyetlerimizle, bugün 3 milyonu aşkın insanın hayatına dokunuyor, toplumsal duyarlılıkların artmasını sağlayacak kanalları açıyoruz.”

Öğüt: Mobil iletişimin gücüyle engelli bireylerin önündeki engelleri kaldırmayı hedefliyoruz

Öğüt, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Vodafone Türkiye olarak, mobil iletişimin gücünü kullanarak, engelli bireylerin önündeki engelleri birer birer kaldırarak, içlerindeki yaşama sevinci ve gayretini tetiklemeyi hedefliyoruz. Bugün burada sizlerin huzurunda, sosyal sorumluluk projesinden de öte konumlandırdığımız Düşler Akademisi Kaş’ı hayata geçirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. ‘Vodafone’la mucizeler işte bu kadar kolay’ diyor, Düşler Akademisi Kaş’ın engelli dostlarımızın hayatında küçük mucizeler yaratacağımızı umuyorum.”

AYDER Başkanı Ercan Tutal şöyle konuştu:

“Dünyada ve Türkiye’de engellilik sorununun çözüme ulaştırılabilmesi için imece usulü çalışılması; devlet, özel sektör ve sivil toplumun işbirliği yapması gerekiyor. Düşler Akademisi’ni isteyen herkesin sanat yapabileceği, sanatçılardan sanat eğitimi alabileceği alternatif bir platform olarak oluşturduk. Türkiye’de başlayan çalışmalarımızın başarısı yelpazeyi Avrupa’ya kadar genişletti. Düşler Akademisi’ni tüm Türkiye’ye yayacak Anadolu açılımını ise Kaş’ta başlatıyoruz. Düşler Akademisi Kaş Merkezi, her yıl 12 ay boyunca engellilerin  ücretsiz olarak yararlanabileceği, sanat ve kişisel gelişim eğitimleri alabileceği, eğitim ve üretimi harmanlayan bir tesis. İçerisinde, görme engelli ve konuşma zorluğu yaşayan bireylerin yararlanabileceği 2.000 adet sesli kitap da bulunan Akdeniz’in en büyük kütüphanelerinden birini barındırıyor. Herkesin rahatça ve özgürce girebilmesi için. Düşler Akademisi Kaş Merkezi’nin girişine özellikle kapı koymadık, Türkiye’de engelsiz yaşam mümkün ancak bunu birlik olarak gerçekleştirebiliriz. Bu birliğin çok güzel bir örneğini oluşturduğumuza inanıyorum.”

UNDP İstanbul Ofisi Yöneticisi Hansın Doğan şöyle konuştu:

“2008 yılında hayata geçirilen Düşler Akademisi Projesi’nin, özel sektörü, sivil toplumu, yerel yönetimleri ve Birleşmiş Milletler’i birleştiren çok önemli bir yapısı var. Bu yönüyle, dünyada da tek olan bir proje. Kaş’ta açılan bu ilk merkezin de çok önemli bir tarihi adım olduğuna inanıyorum.Türkiye Vodafone Vakfı’na gösterdiği tüm destekler için birkez daha teşekkür ediyorum.”

Editöre Not:

DÜŞLER AKADEMİSİ KAŞ HAKKINDA

Bina ve faaliyetler sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor

Düşler Akademisi Kaş’ın en önemli özelliği, engelsiz olduğu kadar sürdürülebilir bir köy de olması. Sanat atölyeleri, yemekhane ve yönetim binaları, yaz/kış kendi iç iklim dengesini kurabilmesiyle göze çarpıyor. Ahşap karkaslı yapılar, yeşil çatı uygulamasıyla doğal mimarinin en güzel örneklerinden. Az enerji tüketecek mimari çözümlerin uygulandığı merkezde, enerji ihtiyacının biyolojik bir gölet florasıyla köyün kendi bünyesinde çözülmesi esas alınmış. Engelli bireyler, Düşler Akademisi Kaş’ta Akdeniz coğrafyasının sağladığı tüm doğal aktivitelerden faydalanabilecekler. Sosyal ve sanat eğitimlerinin dışında, su sporlarından ekolojik tarıma, çok geniş yelpazede faaliyetlerle kendilerini geliştirebilecekler.

Kurumlar için aktiviteler mevcut

Düşler Akademisi Kaş, engelli bireyler ve sosyal dezavantajlı gençlik için bir gelişim ve eğitim alanı olmakla birlikte kurumsal eğitimlerini yapmak veya çalışanlarına farklı bir deneyim yaşatmak isteyen firmalara da kapılarını açıyor. Şirketlerin yönetimleri ve insan kaynakları ile birlikte, verilecek eğitimler önceden planlanarak, uzman eğitmenler eşliğinde firma çalışmalarına önemli deneyimler sunuluyor. Bu tip aktivitelerden elde edilen gelirler de yine engelli bireylerin yararına olan projeler için kullanılıyor.

Engelli çalışmaları Düşler Kulübü çatısı altında

 

“Teknoloji Hayatın Hizmetinde” vizyonuyla mobil teknolojileri sosyal ihtiyaçlara cevap vermek için kullanan Vodafone Türkiye, bu bakış açısıyla engelliler adına verdiği tüm ürün, hizmet ve projelerini “Düşler Kulübü” programı altında topladı. Düşler Kulübü altında, Düşler Akademisi projesi dışında, mobil teknolojilerle engelli bireylerin sosyal hayata erişimini kolaylaştıran uygulamalar da mevcut:

  • “Engelsiz Dünya” mobil uygulamasıyla, yakın çevredeki yerlerin fiziksel erişilebilirlik durumu görüntülenebiliyor ya da değerlendirilebiliyor.
  • “Engelli Mobil İş Havuzu” ile, iş ilanları ve faydalı bilgiler Düşler Kulübü üyelerinin cebine kısa mesajla ulaşıyor.
  • Düşler Kulübü üyeleri, “Vodafone 155 Cihazı, Nuance Talks Kampanyası, Fatura Öğrenme Servisi, Sesli Abonelik Sözleşmesi, İşitme Anons Servisi, Neredeyim Servisi ve Sesli Bilgilendir Servisi” sayesinde mobil teknolojilere daha kolay ve eşit erişiyor.
  • Türkiye’de ilk ve tek olan “%25 ÖİV Bizden Kampanyası” ile engelli bireylere Vodafone tarifelerinde %25 indirim sağlanıyor.

 

Anahtar Kelimeler: VODAFONE VAKFI,,
Bu haber toplam 2608 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur