Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Suriye için insani yardım çağrısı…
 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Suriye için insani yardım çağrısı…

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr.Mehmet Görmez, son günlerde Suriye’de yaşanan insanlık dramı için yardım çağrısında bulundu. Kamerun dönüşü Ankara’da basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Suriye'de iki yıl önce başlayan ve bir insanlık dramına dönüşen çatışmalarla ilgili kanaati ne olursa olsun her Müslümanın insani yardım için harekete geçmesi gerektiğini belirterek, “Suriye’de iki ateş arasında kalmış çocuklara, kadınlara,yaşlılara, ilaçsız ve dermansız insanlara bigane kalmamız söz konusu olmaz. Bütünsivil toplum örgütlerini, bütün sivil inisiyatifleri bu kampanyaya destek vermeye davet ediyorum. Bu çağrım sadece Türkiye’de yaşayan

26 Aralık 2012 Çarşamba 11:09
Yazdır

“Çağrımsadece kendi milletimize değil, Şiisiyle, Sünnisiyle bütün İslam Aleminedir…”

Suriye’de cereyan eden çatışmalarnedeniyle bölgede bir insanlık dramı yaşandığına dikkat çeken Diyanet İşleriBaşkanı Görmez, İslam dünyasını Suriye konusunda duyarlı olmaya davet etti.Başkan Görmez, şunları kaydetti;

“Bizim Suriye ile dokuz yüz kilometresınırımız var. Gerekirse herkes gidip bir öğün yemeğini, bir ekmeğini, birbattaniyesini bu sınıra bırakmak suretiyle bu insani yardım kampanyasına destekvermek durumundadır. Sadece bu çağrım Türkiye’de yaşayan kardeşlerimize, kendimilletimize değil, bu çağrım öncelikle bütün İslam dünyasına, refah seviyesiyüksek bütün Arap ülkelerine, Şiisiyle, Sünnisiyle, mezhebi ve meşrebi neolursa olsun herkesedir. Her gün Kerbela için ağlayan Şii kardeşlerimizi deaynı şekilde hiçbir ayrım yapmadan bu yardım kampanyasına destek vermeye davetediyorum.

Yezidlerin zulmü altında inleyenHüseyin’lere bir tas su esirgemek ne ise bugün Suriye’de iki ateş arasındakalmış çocuklara, kadınlara, yaşlılara, ilaçsız ve dermansız insanlara yardımelini uzatmamakta aynı vebaldir diye düşünüyorum. İnanışı, mezhebi, meşrebi neolursa olsun bütün Müslümanları Suriye’deki insanlara insani yardımkampanyalarına destek vermeye davet ediyorum.”

“Suriye’dekiolaylarla ilgili kanaati ne olursa olsun, herkesi sivil halka yönelik insaniyardım kampanyalarına destek vermeye davet ediyorum…”

“Bizim Müslümanlığımız vedindarlığımız bugünlerde Suriye coğrafyasında imtihan edilmektedir” diyenDiyanet İşleri Başkanı Görmez, zor kış şartları nedeniyle Suriye’deki durumun hergeçen gün daha da zorlaştığını belirterek, “Ben buradan hem Diyanet İşleriBaşkanı, hem Türkiye Diyanet Vakfı Başkanı, hem de bir insan olarak bütünhalkımızı fikri düşüncesi, inanışı ne olursa olsun; Suriye’de başlayanhadiselerle ilgili düşüncesi, kanaati, ne olursa olsun sivil halka yönelikinsani yardım kampanyalarına destek vermeye davet ediyorum” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez önemlimesajlar verdiği yardım çağrısında şu ifadelere yer verdi;

“Bütünsivil toplum örgütlerini ve sivil inisiyatifleri kampanyaya destek vermeyedavet ediyorum…”

“Özellikle un ihtiyacı, ekmekihtiyacı, yakıt ihtiyacı, battaniye ihtiyacı hat safhadadır. Burada daha önceberaber çalıştığımız pek çok din adamları, pek çok din alimi bize aylardırmüracaat ediyor, ancak farklı bir noktaya geldiğimizi görüyorum. Bu işlerinkoordinasyonundan sorumlu bir vali tayin edildiğini hepimiz biliyoruz. Ovalilikle işbirliği içerisinde Türkiye Diyanet Vakfı bir insani yardımkampanyası başlatmış durumdadır. Bütün sivil toplum örgütlerini, bütün sivilinisiyatifleri bu kampanyaya destek vermeye davet ediyorum.”

“Bütün savaşlarda savaş hukuku, özelliklesavaş ortamlarında zor durumda kalan çocuklara, kadınlara, yaşlılara,mazlumlara, aç ve susuz kalanlara, ilaçsız kalanlara, dermansız kalanlarayardım eli uzatmayı zorunlu kılmaktadır.”

“Yanıbaşımızda yaşanan insanlık trajedisine bigane kalmak insan olarak bize yakışmaz…”

“Bu millet, Somali’de, Arakan’dadünyanın çok uzak bölgelerinde, Afrika’da, Pakistan’da, Endonezya’da insanlarınyaralarını saran bir millettir. Kendi yanı başımızda bu insanlık trajedisinebigane kalmak insan olarak hiçbirimize yakışmaz.”

“Cuma günü tüm Türkiye’den Suriyeli kardeşlerimiz için yardım toplanacak…“

“Bir takım evlerde, anne ve baba bombardımansonucu öldükten sonra açlıktan ölen çocuklara rastlanmaya başlandı.Yaralandıktan sonra bir takım ilaçlar olmadığı için ölümlerle karşı karşıyayız.Dolayısıyla İnşallah bu Cuma günü Türkiye’deki bütün camilerde bu konuyuhalkımızla paylaşacağız ve halkımızın yardımlarını en güzel bir şekilde mağdurve mazlum insanlara ulaştırmaya çalışacağız.”

Anahtar Kelimeler: Suriye, Diyanet İşleri Başkanlığı, Prof. Dr. Mehmet Görmez,
Bu haber toplam 2233 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur