Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
ÇELİKÇİLER ENERJİSİNİ KAYA GAZINDAN ÇIKARACAK!
 

ÇELİKÇİLER ENERJİSİNİ KAYA GAZINDAN ÇIKARACAK!

Tüm dünyada petrol ve doğalgaz üretiminin yetersizliğinden doğan enerji açığını kapatmak üzere yeni kaynak araştırmaları devam ediyor. Özellikle son dönemde yeni kaynak alternatiflerinin başında ise “Kaya Gazı” geliyor. Bu bağlamda geleceğin devrim yaratacak kaynağı olarak da gösterilen “Kaya Gazı”, Türkiye’de enerjinin yüzde 21,6’sını kullanan çelik sektörü başta olmak üzere enerji yoğun üretim yapan birçok sektör için ise umut ışığı oldu. Sektör temsilcilerinin katılımıyla konunun tüm bilinmeyenlerini ele alan Çelik İhracatçıları Birliği, Kaya Gazı Semineri’nde kaya gazı uygulamalarının önemini ve faydalarını masaya yatırdı.

8 Ocak 2014 Çarşamba 15:30
Yazdır

Çelik İhracatçıları Birliği sektörün gelişimine yönelik çalışmalarına hızla devam ediyor. Birlik, ABD’de alternatif bir enerji kaynağı olarak ön plana çıkan ve ülkemizde de önemli rezervleri olduğu düşünülen “Kaya Gazı” ile ilgili tüm detayları düzenlendiği seminerde katılımcılarla paylaştı. Geleceğin en önemli enerji kaynağı olarak görülen kaya gazı, özellikle sanayide enerjiyi yoğun olarak kullanan çelik sektörünün rekabet gücünü kuvvetlendirecek ve böylece enerji açığını da kapatacak.

 

“Kaya Gazı”nı alternatif bir enerji kaynağı olarak gören birçok sektör temsilcisinin yoğun ilgi gösterdiği seminere, Teksas Üniversitesi’nden Enerji Ekonomisti Dr. Gürcan Gülen konuşmacı olarak katıldı. Seminerin diğer konuşmacıları ise; T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürü Selami İncedalcı ve Genel Müdür Yardımcısı Ömer Koca ile Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci oldu.

 

Dr. Gürcan Gülen, “Kaya Gazı”nın diğer kaynaklara göre daha ucuz görüldüğü için dünya açısından umut oluşturduğunu belirterek konuşmasına başladı. Araştırmalara göre “Kaya Gazı” arzının yüksek olduğunu ancak talep ile bu arzın kullanılabileceğin belirten Gülen, ABD ve dünya genelinde kaya gazı kaynak ve rezervlerinin değerlendirilmesi, kaya gazı üretimi için gerekli ekonomik şartlar, Türkiye'deki kaynaklar ve şu ana kadar yapılan yatırımlar ile ekonomik kriterler, ABD, Polonya ve Arjantin örneklerinden hareketle kaya gazında servis sektörünün önemi, Kuzey Amerika'da artan gaz ve petrol üretiminin dünya piyasalarına etkileri ile kaya gazı sektöründeki faaliyet artışının demir çelik sektörüne etkileri konusunda sektör temcilerine bilgiler aktardı.

 

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürü Selami İncedalcı ülkemizdeki enerji kaynakları ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak kaya gazının önemine dikkat çekti. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Koca da  yaptığı sunumda; kaya gazının nasıl üretildiği ve rezervler, dünyadaki kaya gazı üretimi ile ülkemizdeki potansiyel, kaya gazının çevre sağlığı açısından değerlendirmesi, ülkemizdeki kaya gazı üretimi ve uygulama çalışmalarını anlattı.

 

Seminerde kaya gazının çelik sektörü açısından önemini değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, “Sektörümüz, Türkiye'deki enerjinin yüzde 21,6'sını tüketiyor. Türk çelik sektörünün üretim maliyetleri içinde enerjinin payı yüzde 10 civarında. Dünyanın en pahalı enerjisini kullanan ülkelerden biri olarak bu maliyetler sektörümüzü rakipleri karşısında dezavantajlı konuma düşüyor. Bu nedenle kaynak olarak kaya gazı özellikle bizim için hayati bir öneme sahip. Çelik sektörünün en önemli pazarı ABD. Zengin kaya gazı rezervlerine sahip olan ABD bu rezervleri kendi sanayisinde kullanıyor. Böylece bu ülkeye karşı rekabette zaman içinde dezavantajlı konumu düşeceğiz. İhracatımız da olumsuz yönde etkilenecek” dedi.

 

Kaya gazının sadece Türkiye'de değil dünyada da dengeleri değiştireceğini belirten Ekinci, “ABD şu an enerjisinin yüzde 30'unu kaya gazından temin ediyor. 2035 yılında ise ABD enerji ithal eden değil ihraç eden bir konuma yükselecek. ABD’deki yeni enerji kaynağını keşfeden diğer ülke sanayicileri üretim yatırımlarını bu ülkeye kaydıracak.  Bu süreçte ülkemizin geride kalmaması için yerli kaya gazını değerlendirme yönünde elimizi çabuk tutmalıyız. Zira, sanayide kullanılan enerji maliyeti ülkelerin ekonomik rekabet edebilirliğini belirleyecek olan, çok önemli bir unsurdur. Daha da önemlisi enerjinin ülke kaynaklarından temin edilebiliyor olması çok daha da önemlidir. Ülke sanayimizin geleceği için yerel alternatif enerji kaynaklarının çok önemli olduğuna inanıyoruz” diyerek konuşmasını bitirdi.

 

Anahtar Kelimeler: çelik ihracatçıları derneği,şirket haberleri,çelik boru,maden,kaya gazı,enerji,,
Bu haber toplam 2020 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur