Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Bakın tatilde kim nereye gidiyor işte Türkiye’nin yedi bölgesindeki tatil alışkanlıkları.
 

Bakın tatilde kim nereye gidiyor işte Türkiye’nin yedi bölgesindeki tatil alışkanlıkları.

Dört bir yanında farklı iklimlerin yaşandığı Türkiye’de tatil tercihleri de illere ve bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor. Bu yılki verilerinden yola çıkarak Türkiye’nin tatil haritasını oluşturan Tatilsepeti.com’un analizi, ilginç sonuçları ortaya koyuyor.

25 Eylül 2012 Salı 08:59
Yazdır

Türkiye’nin lider turizm portalı olan Tatilsepeti.com, verilerinden yola çıkarak Türkiye’nin tatil haritasını ortaya çıkardı ve ilgi çekici sonuçlara ulaştı. Tatilsepeti.com aracılığıyla bu yıl tatile çıkan kişilerden yola çıkılarak oluşturulan analize göre, İstanbul’dan Ardahan’a kadar tüm Türkiye’nin öncelikli tatil yeri tercihleri arasında Kemer yer alıyor. Araştırmada, tatillerin genellikle yaz aylarında yapıldığı ve ortalama konaklama süresinin 4-8 gün arasında değiştiği belirtiliyor. Tatil için kişi başı harcanan ortalama miktarın ise günlük 120 TL olduğu görülüyor.Tatilsepeti.com Yönetici Ortağı Kaan Karayal, yaptıkları araştırmaya göre çıkan sonuçları şu şekilde yorumladı: “Tatilsepeti.com aracılığıyla bu yıl yurtiçinde tatile çıkan kişiler arasında yaptığımız araştırma ilgi çekici sonuçlara ulaşmamızı sağladı. Analizimize göre tatil için en çok tercih edilen yerlerin başında Kemer yer alıyor. Kemer’in sıcak havasının, denizinin, eğlence yerlerinin ve birçok olanağı içinde barındıran tesislerin bu tercihte rol oynadığını düşünüyoruz. Analizimize baktığımızda, Marmara Bölgesi’nde oturan ve yurtiçinde tatile çıkan kişilerin diğer bölgelere oranla sayıca çok daha fazla olduğunu görüyoruz. Yoğun ve stresli iş hayatının ve mevsimsel sebeplerin de burada rol oynadığını söyleyebiliriz.”Marmara Bölgesi’ndekiler kayak tatili için Kartepe ve Uludağ’ı tercih ediyorTatilsepeti.com’un analizine göre, Marmara Bölgesi’ndeki kişilerin yüzde 11’i tatil adresi olarak en çok Kemer’i tercih ediyor. Kemer’i yüzde 6 oranla Belek ve yüzde 5 oranla Side-Manavgat takip ediyor. Bu bölgeleri tercih edenlerin çoğunluğunun orta gelir düzeyinde, çalışan ve evli kişilerden oluştuğu belirtiliyor. Kayak tatili için de Marmara Bölgesi’nden ulaşımın kolay olması sebebiyle en çok Kartepe ve Uludağ’ın tercih edildiği, günlük harcama miktarının ise kişi başı ortalama 150-200 TL civarında olduğu belirtiliyor. Kayak tatili için bu bölgeleri tercih eden kişilerin çoğunluğunun 18-25 yaş arasındaki gençlerden oluştuğu dikkat çekiyor. Marmara Bölgesi’ndeki çalışan ve evli çiftlerin genellikle tatil için yaz aylarını tercih ettikleri görülüyor.

Ege Bölgesi’ndeki kişilerin çoğunluğu tatil için Kuşadası’na gidiyor

Araştırmada Ege Bölgesi’ndeki kişilerin yüzde 11’inin ise tatil için, kendilerine yakın bir tatil yeri olan Kuşadası’nı, yüzde 9’unun Kemer’i ve yüzde 5’inin İzmir’e yakın olan Özdere’yi tercih ettiği görülüyor. Ayrıca, Karadeniz turlarının da Egelilerin yaz aylarında tercih ettikleri alternatif tatil seçenekleri arasında yer aldığı görülüyor. Tatil için Ege Bölgesi’ni tercih eden kişilere bakıldığında ise, bölgenin sakin tatil yörelerini genellikle 40 yaşın üzerindeki kişilerin, özellikle mayıs-eylül ayları arasında tercih ettikleri görülüyor. Çeşme ve Bodrum gibi eğlence mekanlarının yoğun olduğu tatil yerlerini ise çoğunlukla 18-40 yaş arasındaki bekarların tercih ettiği dikkat çekiyor.

Evli çiftler genellikle her şey dahil konseptli tesisleri tercih ediyor

İç Anadolu’dakilerin tatil tercihleri arasında da yine Kemer öne çıkıyor. Analize göre, İç Anadolu’daki kişilerin yüzde 14’ü tatil için en çok Kemer’i, yüzde 13’ü Side-Manavgat’ı, yüzde 12’si ise Alanya’yı tercih ediyor. Akdeniz Bölgesi’ndeki kişilerin çoğunluğu ise tatil için yine kendi bölgelerindeki tatil yerlerine gidiyorlar. Araştırmada, Akdeniz Bölgesi’ndeki kişilerin yüzde 21’inin tatil için Kemer’i, yüzde 8’inin Antalya Merkez’i, yüzde 9’unun ise Aksu-Lara’yı tercih ettiği belirtiliyor. Tatil için Kemer’e gidenlerin çoğunluğunun 18-40 yaş arasındaki kişilerden oluştuğu görülüyor. Ayrıca, evli ve çocuklu olan kişilerin daha çok her şey dahil konseptli tesisleri tercih ettiği, bekarların ise genellikle eğlence mekanlarının yoğun olduğu yerlerde konakladıkları belirtiliyor. Karadeniz Bölgesi’ndeki kişilerin ise yüzde 14’ünün tatil için Kemer’i, yüzde 11’inin Side-Manavgat’ı, yüzde 10’unun ise Alanya’yı tercih ettiği görülüyor.

Doğu Anadolu’daki kişilerin çoğunluğunun ise tatil için tercih ettiği favori yerlerin başında yine Kemer (yüzde 19 oranla) geliyor. Kemer’i Alanya (yüzde 12 oranla) ve Side-Manavgat (yüzde 10 oranla) takip ediyor. Bu bölgelerdeki evli çiftler genellikle her şey dahil konseptli tesisleri tercih ediyor. Güneydoğu Anadolu’nun ise yüzde 14’ü tatil için Alanya’yı, yüzde 9’u Side-Manavgat’ı, yüzde 8’i ise Hatay’ı tercih ediyor.

İllere göre tatil tercihleri

Tatilsepeti.com’un analizi illere dair de ilgi çekici sonuçlara sahip. Araştırmada, İstanbul’daki kişilerin çoğunluğunun tatil için tercih ettikleri ilk 3 destinasyonun Kemer, Belek ve Aksu-Lara olduğu görülüyor. Diğer illerde de Kemer’in en çok tercih edilen tatil yerleri arasında olduğu belirtiliyor. Ayrıca araştırmada, Gümüşhane’nin çoğunluğunun tercihinin tatil için Palandöken, Side-Manavgat ve Trabzon’dan yana olduğu, Mardin’dekilerin çoğunluğunun ise tatil için Hatay’ı tercih ettiği görülüyor. Çanakkale’dekilerin çoğunluğunun ise tatil için tercih ettikleri yerin İstanbul olduğu belirtiliyor.

Anahtar Kelimeler: Tatilsepeti.com , Tatil Alışkanlıkları , Türk İnsanı Tatilde nereye gidiyor , Nereye gidelim , Tatil Zamanı,
Bu haber toplam 2651 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur