Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da, lastik değiştirebilme şampiyonu Türkiye!
 

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da, lastik değiştirebilme şampiyonu Türkiye!

Goodyear ve Avrupa Sürüş Okulları Federasyonu’nun (EFA) yeni araştırması güvenli araç bakımının Avrupalı genç sürücüler tarafından bilinmediğini ortaya koydu. Eğitmenlere göre Avrupa ülkelerinde Belçikalı genç acemi sürücüler yol güvenliğinde araç bakımının önemi konusunda en düşük orana sahip. Avrupalı sürüş eğitmenlerine göre, acemi sürücülerin üçte birinden daha azı testi geçtikten sonra lastik değiştirebilmektedir. Türkiye ise yüzde 54 oranıyla lastik değiştirmeyi bilme konusunda Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinin lastik değiştirebilme şampiyonu !

3 Ocak 2014 Cuma 17:31
Yazdır

Goodyear ve Avrupa Sürüş Okulları Federasyonu (EFA) sürüş testini geçen genç sürücülerin araç bakımı hakkındaki farkındalıklarını 2,300’ün üzerinde sürüş eğitmenine sorduğu ankette ölçümledi. Anketten çıkan sonuçlar sürüş eğitmenlerinin gençlerin güvenli ve trafiğe-hazır araç kontrolü ve muayenesine dair çok az bir bilgiyle sürüş testini geçtiğini gösteriyor.

Sürüş eğitmenlerine göre genç sürücülerin sadece dörtte biri (yüzde 24) testi geçtiğinde araç ışıkları ve rüzgâr ekranı sileceklerini kontrol etmeyi ve değiştirmeyi biliyor. Eğitmenlere göre acemi sürücülerin sadece üçte ikisi düzgün şekilde bir lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) kullanabiliyor. Bilindiği gibi lastik hava basıncı, ve çalışma göstergeleri ve ışıkların standart düzeyleri yol güvenliği için kritik öneme sahiptir.

2012’de yapılan araştırmada[1] acemi sürücülerin yüzde 45’i sürücü eğitiminin bir parçası olan lastik basıncını kontrol etmeyi ve lastik değiştirebilmeyi bildiğini söylerken; 2013’te sürüş eğitmenlerinin sadece yüzde 16’sı acemi sürücülerin lastik değiştirebileceğini düşünüyor. Sürüş eğitmenlerine göre, Çek Cumhuriyeti, Fransa ve Polonya'da acemi sürücülerin trafiğe hazır araç kontrolü ve bakımından en yüksek yeterliliğe sahipken; Belçika, Hollanda ve İsviçreli gençler, uygun araç bakımı konusunda minimum bilgi ile sürüş testlerini geçiyorlar.

 

Goodyear Tüketici Lastiklerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michel Rzonzef Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan araştırma bulgularını şöyle yorumladı: "Lastik durumuna daha yakından göz atmak güvenli sürüş için önemli. Enflasyonun, özellikle, yakıt tüketimi, lastiklerin potansiyel kilometresi ve aracın kullanımı ve fren performansı üzerinde bir etkisi vardır. Bu bulgular sektör olarak, genç sürücülere neden lastik bakım konularında eğitim sağlamak için daha fazla çaba gerektiğini ve lastiklerin güvenli olduğundan emin olmak için ne yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır"  dedi.

 

Eğitmenlere göre lastik Basıncı İzleme Sistemi Kullanma oranı AB ortalamasında yüzde 21 iken Türkiye’de bu oran yüzde 42’ye çıkıyor. AB ortalamasında sürüş eğitmenlerinin yüzde 6’sı acemi sürücülerin lastik değiştirmeyi bildiğini söylerken Türk eğitmenler Türkiye’deki acemi sürücülerin yarısından çoğunun (yüzde 54) lastik değiştirmeyi bildiğini ifade ediyor. Bu oran İsviçre’de yüzde 1, Danimarka’da yüzd 8, Avusturya’da yüzde 10 olarak ortaya çıkıyor. Türkiye yüzde 54 ile, lastik değiştirmeyi bilme konusunda Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da en yüksek orana sahip ülke.

 

Konuyla ilgili olarak Avrupa Sürüş Okulları Federasyonu Başkanı John Lepine, “Avrupa çapında sürüş eğitmenlerinin öğrencilerinin eğitiminde yol güvenliği için bakımlı araçların önemini billiyor olmasından çok mutluyuz. Benim tecrübeme göre, iyi eğitmenler yolda dikkatsizliklere neden olan çok önemli bakım işlemlerini öğretme yetkisini üzerlerine alırlar”  diye konuştu.

Goodyear Tüketici Lastiklerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michel Rzonzef ise “Sürüş eğitmenleri genel araç performansı için öğrencilerin lastiklerin kritik önemini anlamalarına yardımcı olmada büyük çaba sarfediyorlar. Goodyear olarak biz, bu konuda harcanan çabanın farkındayız ve lastik bakım ve yol güvenliği hakkında öğrenciler için en son eğitim materyali ve bilgiler ile eğitmenleri nasıl destekleyebileceğimizi araştırıyoruz” dedi. 

Anahtar Kelimeler: good year,lastik üretimi,lastik sanayi,avrupa,ortadoğu,türkiye,sürüş okulları,araştırmalar,tüketiciler,üreticiler,
Bu haber toplam 2034 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur