Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Avea, yılın ilk çeyreğinde 757 bin aboneyle 2007’den bu yana en yüksek büyümesini kaydetti
 

Avea, yılın ilk çeyreğinde 757 bin aboneyle 2007’den bu yana en yüksek büyümesini kaydetti

2014’ün ilk çeyreğini, abone tabanında rekor büyümeyle kapattı. 2013’ün aynı döneminde 239 bine varan abone büyümesini bu yıl 3 kat daha artırma başarısı göstererek 757 bin net abone büyümesine ulaşan Avea; 2007’den bu yana gerçekleştirdiği en yüksek büyümeyi kaydetti

13 Mayıs 2014 Salı 15:23
Yazdır

Avea, numara taşımada son 8 çeyrektir sahip olduğu kesintisiz liderliğini devam ettirirken; yılın ilk çeyreğinde numara taşımayla net 698 bin abone kazandı. Avea, 2013’ün aynı döneminde %14 olarak gerçekleşen mobil datanın servis geliri içindeki payını yıllık 8 puan artışla %22’ye yükseltti

Kaliteli, ihtiyaçları karşılayan uygun fiyatlı akıllı cihaz alternatiflerini satışa sunan Avea, 2014 ilk çeyrekte de “Akıllı Cihazların İlk Adresi” olmayı sürdürdü

Avea CEO’su Erkan Akdemir:

“Yıla hızlı ve güçlü bir başlangıç yaptık; %42’lik akıllı telefon penetrasyon oranımız, bizi akıllı telefon alanında 10 çeyrektir liderliğe taşıyor. Sunduğumuz bolluk ve çeşitlilik dünyasına; cazip teklif ve kampanyalarımıza ilişkin başarılı iletişimimiz, beklediğimiz sonuçları verdi. Müşteri memnuniyetine odaklanan pazarlama yaklaşımlarımız ve tüketici dostu tarife ve kampanyalarımızla tercihlerde ilk sıralarda yer aldık. 2014’ün ilk çeyreğinde de müşterinin

tercihi açık ara Avea oldu”

Türkiye’nin en en yenilikçi mobil iletişim operatörü Avea, 2014 yılı ilk çeyreğine ilişkin operasyonel ve finansal sonuçlarını açıkladı.

2013 yılını 3.838 Milyon TL gelir ve 14,5 milyon aboneyle kapatan Avea; 2014’ün ilk çeyreğinde, toplam abone sayısını geçen yıla oranla %11 artırarak 15,3 milyona yükseltti.

Numara taşımada son 8 çeyrektir sahip olduğu kesintisiz liderliği devam ettiren Avea, 2013’ün aynı döneminde 239 bine varan abone tabanı büyümesini, bu yıl 3 kat artırma başarısı göstererek; ilk çeyreği 757 bin aboneyle kapattı.

“Mobil iletişimde özgür dönemin yaratıcısı” olma iddiasıyla ‘Akıllı Büyüme’ stratejisine devam eden Avea, kullanıcı sayısı ve kullanımdaki artışla mobil datada %65’lik bir büyüme yakaladı.

Erkan Akdemir: “ 2014’te müşterinin tercihi açık ara Avea oldu”

“2013 sonuçlarımızın verdiği güç ve Türkiye’nin geleceğine yatırım yapma vizyonumuzla 2014’e hızlı bir giriş yaptık” diyen Akdemir; ilk çeyreği şöyle değerlendirdi:

“Büyük ilerlemeler kaydedip heyecan verici rakamlara ulaştığımız üç aylık süreçte, kendi rekorlarımızı kırarak büyümemizi sürdürdük. Kendimizle olan yarışımız, bizi birçok alanda liderliğe oturttu. Sunduğumuz bolluk ve çeşitlilik dünyasına; avantajlı, cazip teklif ve kampanyalarımıza ilişkin başarılı iletişimimiz, beklediğimiz sonuçları verdi. 2014’ün ilk çeyreğinde de müşterinin tercihi açık ara  Avea oldu”

Abone tabanında rekor büyüme

Tüketici dostu tarifeleri ve kampanyalarla abone tabanında rekor büyüme kaydettiklerine dikkat çeken Akdemir; “2012 yılının ilk çeyreğinde 170 bin olan abone tabanı büyümemizi 2013’ün aynı döneminde 239 bine yükseltmiştik. 2014 ilk çeyrekte abonemizi 757 bin büyüterek, 2007’den bu yana en yüksek büyümemizi gerçekleştirdik.

Toplam abone sayımız geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre %11 oranında arttı. Faturalı tabanımız %15, faturasız tabanımız ise %8 büyüdü. 2013’ü piyasadaki en yüksek faturalı oranına sahip şirket olarak kapatmanın mutluluğunu yaşarken; bu yılın ilk çeyreğinde kaydettiğimiz büyümeyle faturalı abone oranımızı %45.5’e yükselttik” dedi.

İlk çeyrekte numara taşıma ile tek kazanan operatör olduk, nette 698 bin abone Avea’ya taşındı

“Numara Taşıma” kavramını, neredeyse “Avea’ya Taşıma” ile eşdeğer hale getirdiklerini belirten Avea CEO’su Erkan Akdemir, son iki çeyrektir pozitifte olma başarısını gösteren tek operatör olduklarını vurgulayarak; “8 çeyrektir numara taşımada kesintisiz açık ara lideriz. İki yıldır numara taşıma kavramı Avea ile özdeşleşti. Yılın ilk çeyreğinde net 698 bin cep telefonu kullanıcısı, numarasını başka bir operatörden Avea’ya taşıyarak Avea’nın avantajlarla dolu dünyasının bir parçası oldu” dedi.

Avea gelirde istikrarlı büyümesini sürdürdü; kârlılığını da korudu

Her alanda gerçekleşen yükselişin, gelir ve kârlılığa da yansıdığına dikkat çeken Akdemir; “Gelirde güçlü ve istikrarlı büyümemizi sürdürürken; kârlılığımızı da koruduk. 2014’ün ilk çeyreğinde EBITDA 109 milyon, gelirimiz ise 957 milyon TL olarak gerçekleşti. Arabağlantı fiyat düşüşü sözkonusu olmasaydı; gelirimiz yine çift haneli artarak %14’lük bir büyümeyle 1 milyar 43 Milyon TL olarak gerçekleşecekti.” diye konuştu.

Mobil data gelirindeki %65’lik büyüme; büyümenin lokomotifi oldu

Mobil datanın Avea’nın büyümesinde lokomotif görevi gördüğünün altını çizen Akdemir; açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Yeni nesil teknolojilere yaptığımız yatırımları tüm hızıyla sürdürürken, en hızlı interneti en uygun paket ve tekliflerle sunarak ‘ iletişimde özgür dönemin yaratıcısı’ olduk.

Bu öncü çalışmalarımızın bir sonucu olarak data servis gelirimizi önemli ölçüde artırmayı başardık. Tüm bunların sonucunda, kullanıcı sayısı ve kullanımdaki artışla mobil data gelirimizde de %65’lik bir büyüme yakaladık. 2013’ün aynı döneminde %14 olarak gerçekleşen servis gelirimizdeki mobil data payı bu yılın ilk çeyreğinde yıllık 8 puan artışla %22’ye yükseltmiş durumdayız.”

Erkan Akdemir: “Akıllı telefon penetrasyonunda çeyrek açıklamasını yapan diğer operatörlerden 10 puan öndeyiz”

Avea’nın, akıllı telefon penetrasyonundaki liderliğini 10 çeyrektir kesintisiz sürdürdüğünü vurgulayan Akdemir; geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 13 puanlık bir artışla penetrasyon oranını %42’ye yükselttiklerini belirterek “Çeyrek açıklamasını yapan diğer operatörlerden 10 puan öndeyiz” dedi.

Sunduğu avantajlı alternatifleriyle Avea, akıllı cihazların ilk adresi olmayı sürdürdü

Erkan Akdemir, kitleleri sundukları Avea markalı cihazlar sayesinde akıllı telefonlarla tanıştırmaya devam ettiklerini ve her alanda fırsat eşitliği yaratarak “Akıllı Cihazların İlk Adresi” olmayı sürdürdüklerini söyledi. Operatör markalı ilk 4,5 inç ekrana sahip Avea inTouch 3 ve 5 inç ekranlı Avea inTouch 3 Large’ın yanı sıra Türkiye’de bir GSM şirketi tarafından gerçekleştirilen “ilk üretici ve operatör markalı” cihaz olan Nokia Lumia 525 ile akıllı telefon penetrasyonunda çok önemli adımlar attıklarına dikkat çeken Akdemir; “Akıllı telefon sahibi olmak isteyen herkese uygun alternatifi sunmak, bizim önceliklerimiz arasında yer almaya devam edecek” diye konuştu.

ARPU ve kişibaşı gelirde de artış devam etti

“Uygun fiyatlı paketlerimiz, birbirinden avantajlı ve tüm iletişim ihtiyaçlarını bir arada sunan benzersiz tekliflerimizle fatura korkusu olmayan özgür bir iletişim dünyası yarattık” diyen Erkan Akdemir, kişibaşı gelir ve kullanıma ilişkin ilk çeyrek sonuçlarını da şöyle aktardı:

“Özgürce konuşturmaya devam ettiğimiz abonelerimizle ARPU’da gelirimiz, arabağlantı etkisi hariç, geçen yılın ilk çeyreğine göre %4’lük bir artış gösterdi. Kişibaşı kullanımda (MOU) avantajlı tekliflerle yıllık bazda %9 oranında bir büyüme sağladık. 2013 ilk çeyrekte 343 dakika olan kişibaşı kullanım, 2014 ilk çeyrekte 373 dakikaya ulaştı.”

Avea abone ve gelir büyümesinde diğer operatöre fark attı

2014 ilk çeyrekte elde edilen finansal sonuçlarla, diğer operatöre fark atılan alanlara da şöyle dikkat çekti:

“Diğer operatör ilk çeyrekte 389 bin abone kaybı yaşarken; Avea 757 bin net abone kazandı. 407 bin aboneyle, faturalı abonede 93 bin abonelik bir büyüme gerçekleştiren diğer operatörden 4,3 kat daha fazla bir büyüme kaydettik.

Faturasız abonede ise, diğer operatör 482 bin abone kaybı yaşarken; Avea olarak 351 bin abone büyümesine imza attık. %45.5’lik faturalı abone oranımızla, diğer operatörün 5 puan üstünde bir oran gerçekleştirdik.

Bu yılın ilk çeyreğini %4 gelir büyümesiyle, diğer operatörün 4 puan üzerinde kapattık. Data gelirimizdeki büyük artışla, diğer operatörden daha fazla büyüdük. Avea olarak biz %65’lik bir büyüme sağlarken; açıklama yapan diğer operatör 39 puan farkla %26 seviyesinde kaldı.

Akıllı telefon sahiplik oranı %32 olan diğer operatörü, %42’lik bir oranla, bu alanda da geride bırakmış durumdayız.”

Avea’nın sürdürülebilirlik politikası, uluslararası otoritelerden de takdir görüyor

Avea’nın sadece rakamlarla değil, kurumsal kültürü ve sosyal alandaki başarılarıyla da fark yaratmayı sürdürdüğüne değinen Akdemir, sürdürülebilir projelerinin Avea’ya kazandırdığı değerleri de şöyle aktardı:

“Sürdürülebilirlik vizyonuyla odaklandığımız akıllı büyüme stratejileri konusunda başarılı adımlar atıyoruz. Yaşadığımız dünyaya ve gelecek nesillere karşı duyduğumuz sorumluluğu her faaliyetimizde hissediyor ve hissettiriyoruz. Bu yıl Ümraniye binamızla, çevreci binalar konusunda uluslararası bir otorite olan LEED’den ‘Gold’ seviyesinde sertifika almaya hak kazandık. Çevreye karşı duyarlılığımızın önemli bir göstergesi olan, sektörün ilk ve tek yeşil bina sertifikasına sahibiz. Şimdi de bu sertifikayı Maçka binamız için almak üzere buna uygun düzenlemeler yapmaktayız.

Diğer yandan Nisan ayında ilk ‘Sürdürülebilirlik Raporu’muzu yayınladık. 10 yıldır gerçekleştirdiğimiz ve devam etmekte olan sürdürülebilir projelerimizi ilk kez bu kadar kapsamlı şekilde değerlendirerek paydaşlarımıza sunduk. Küresel Raporlama İnisiyatifi’ne başvurduğumuz bu raporumuzla, ilk başvuruda ‘C Sertifikası’ almaya hak kazandık. Türkiye’nin bu seviyede bir sertifikaya sahip olan az sayıda şirketinden biri olarak; sporda da sürdürülebilir değerler yaratmaya odaklandık.

FCBEscola Camp Avea projemizin ardından NBA ile imza attığımız yeni işbirliğimiz kapsamında Avea NBA Basketbol Kampı projemizin ilkini Ocak ayında gerçekleştirdik. Gördüğümüz yoğun ilgi üzerine, işbirliğimizin kapsamını genişleterek bu yıl kampımızı Mayıs – Haziran aylarında 5 ilimize birden taşıyoruz” dedi.

“Avealılar bilir, hayatınızı değiştiren güzellikler Avea’dan gelir” sloganıyla çok konuşulan yeni imaj kampanyasına da değinen Akdemir; sözlerini şöyle sonlandırdı:

“İyimser, geleceğe umutla bakan ve rekabete meydan okuyan markamızın kendini ifadesi olan yeni imaj filmimizle, müşterilerimiz ve markamız arasındaki bağı daha da kuvvetlendireceğiz. Türkiye’nin geleceğine yatırım yapma vizyonunu kendine ilke edinen Avea ailesi olarak, emeklerimizin karşılığını almak hepimizi gururlandırdı. Önümüzdeki dönemde de başarı grafiğimizi hep yukarı taşıyacak şekilde çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz.”

Anahtar Kelimeler: avea,mobil iletişim sektörü,finansal sonuçlar,haberleşme,iletişim,teknoloji,,
Bu haber toplam 2012 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur