Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
AMAZON YERLİLERİ İSTANBUL'DA
 

AMAZON YERLİLERİ İSTANBUL'DA

Doğa Derneği ve uluslararası DAMOCRACY hareketi işbirliğiyle düzenlenen Dünya Nehirler Konferansı, 18 Mayıs, Cumartesi günü İstanbul Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Barajlara karşı doğal yaşamı ve kültürlerini korumaya çalışan yerli halklar ve uluslararası sivil toplum örgütlerini bir araya getirecek olan konferans, Türkiye ve Brezilya’nın Amazon bölgesinde baraj karşıtı mücadeleleri ile dünya çapında tanınan Kayapo yerlileri başta olmak üzere, Irak, Kenya, Arjantin, ABD ve AB’den katılımcılarıyla dikkat çekiyor.

16 Mayıs 2013 Perşembe 12:56
Yazdır

18 Mayıs’ta İstanbul Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenecek olan Dünya Nehirler Konferansı, Dicle Nehri ile Amazon Nehri’ni bir araya getirecek. Konferans, dünyadaki yaşamın temelini oluşturan suyun doğal döngüsü için son derece önemli olan nehirler ve bu nehirleri tehdit eden dev baraj projelerinin doğa, kültürel miras ile yerel halklara olan etkilerine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Doğa Derneği ve uluslararası DAMOCRACY hareketinin işbirliğiyle düzenlenen konferansa Brezilya ve Türkiye’nin yanı sıra Irak, Kenya, Arjantin, ABD ve AB’de barajlara karşı doğal yaşamı ve kültürlerini korumaya çalışan yerli halklar ve uluslararası sivil toplum örgütleri katılacak.

Brezilya’nın Amazon bölgesindeki baraj karşıtı mücadeleleri ile dünya çapında tanınan Kayapo yerlileri de konferans kapsamında Türkiye’ye gelecekler. Amazon’daki dev Belo Monte baraj projesine karşı yıllardır verdikleri mücadele ile tanınan ve Hollywood’un tanınmış isimlerinden James Cameron ve Sigourney Weaver gibi isimlerin de destek verdiği ünlü Kayapo yerlilerinin şefi Megaron Txucarramae ve kızı Mayalu Kokometi Waura Txucaramae konferans’ta birer konuşma yapacaklar.

Konferansın bir diğer önemli katılımcısı ise Irak Doğa Derneği Başkanı Azzam Alwash. Azzam, Saddam Hüseyin tarafından 1990’larda kurutulan Basra bataklıklarını yaptığı başarılı çalışmalar sonucu kurtarmış ve bu çalışmaları nedeniyle 2013 yılında dünyanın en önemli çevre ödülü olan Goldman  Ödülü’ne layık görülmüştü. Ancak eğer Ilısu Baraj projesi tamamlanırsa Basra bataklıkları yeniden kuruyacak ve binlerce insan yurtlarını terk etmek zorunda kalacak.

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde 18 Mayıs Cumartesi günü halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek konferansın ardından uluslararası katılımcılar 20 Mayıs, Pazartesi günü Diyarbakır’ı, 21 Mayıs Salı günü ise Hasankeyf’i ziyaret edecek. Yerel halklar ile toplantılar düzenleyecek olan konuklar ayrıca, Ilısu ve Belo Monte barajlarını anlatan DAMOCRACY belgeselinin gösterimlerine katılacaklar.

Konuşmacılar: Şef Megaron Txucarramae


Şef Megaron son 30 yılı aşkın süredir Brezilya’nın en önemli yerli kabile liderlerinden biridir. Savaşçı bir aileden gelmiş ve ait olduğu Mebengonkre Kayapo halkının arasında doğup büyümüştür. Gençliğinde, yerli bir lider olmayı, yerliler ve ‘beyaz insanların dünyası’ arasında aracı olmayı öğrendiği Yukarı Şingu Nehri yerlileri ve ünlü antropolog Orlando Villas Boas ile yaşadı. 1985’te Şingu Yerli Kabiller Parkı’nın başına geçen ilk yerli kişi oldu ve bu görevi 1989’a kadar devam ettirdi. 1995’te, Colider şehrindeki FUNAI adlı Brezilya yerli ajansının bölgesel yöneticisi seçildi ve 2011’e kadar bu görevi sürdürdü. Yıllar içinde önderlik deneyimi Megaron’a yöneticilik deneyimi kazandırdı, siyasi ve diplomatik alanda bilgilenmesini sağladı. 2012’de, efsanevi Kayapo şefi Raoni Metukture, yeğeni Megaron’u kabilenin yeni önderi ilan etti. Megaron, Brezilya yerlilerinin giderek küreselleşen dünyadaki sağlık, toprak ve hakları için direnişini temsil ediyor. Son yıllarda, Megaron kültürel köklerini ve kendi halkının direnişiyle bağlantısını kaybetmeden, devlet başkanları ve krallarla görüşerek dünyayı gezdi.

Mayalu Kokometi Waura Txucarramae


Mayalu, Mebengokre e Kamirra Waura etnik gruplarından olan Megaron Txucarramae’nin kızıdır. Mayalu babası Şingu Yerli Kabileler Park’ının başkanı iken doğdu. Babası FUNAI adlı Brezilya yerli ajansının bölgesel ofisini yönetmek üzere görevlendirildiğinde, sekiz yaşındayken Mato Grosso eyaletinin kuzeyindeki Colider’e taşındı. 2005 yılında, Brezilya’daki FUNAI ofisi tarafından teşvik edilen, yerli kabilelerin eğitilmesini amaçlayan programın yardımcı koordinatörü olarak profesyonel yaşamına adım attı. Bir yandan da Mebengokre halkını savunan FUNAI IPREN-RE programını destekledi. 2009’da, Mayalu, Kuzey Mato Grosso’nun yerli okullarının eğitim koordinatörü olarak çalıştı. Yerli öğretmenlerin eğitimi, özel eğitim malzemelerinin üretiminin desteklenmesi, yerli öğretmenler için pedagojik ve kültürlerinin korunması ve iyileştirilmesi için araştırma desteği sağlamak görevlerinin arasında yer alıyor. 2012’de, Mebengokre gençliğinin yerli kültürünü güçlendirmek ve teşvik etmek amacıyla Mebengokre Nyre Hareket’ini kurdu. 2012’de ayrıca, Mebengokre, Tapayuna, Juruna, Apiaka, Munduruku, Trumai, Panara ve Kayabi etnik gruplarının yerli önderlerinden oluşan bir grup ile birlikte, yerli halkların doğayı savunması adına güçlerini bir araya getirdikleri Rio+ 20 Konferansı ve Halk Zirvesi’ne katıldı.

Dr. Azzam Alwash


Azzam, prestijli 2013 Goldman Çevre Ödülü sahibidir. Gençlik yıllarının çoğunu, Nassariya’da, Irak’ın güney Mezopotamya bataklıklarının etrafında geçirdi. Babası, bataklık arazilere erişim olanağını elde eden ilk sulama mühendislerinden birisiydi ve genç oğlunu, sulama konusundaki anlaşmazlıkları çözmek için gittiğinde sık sık yanında götürürdü. Dr. Alwash, 1978’de Irak’taki Baathist rejiminden kaçıp ABD’ye yerleştiğinde, bataklıklarda yaşayan su bedevileriyle ilgili anılarını da beraberinde götürdü. İnşaat mühendisliği lisans eğitimini ve jeoteknik mühendisliği doktora eğitimini tamamladıktan sonra 20 yıl boyunca güney Kaliforniya’da toprak ve çevre mühendisliği danışmanı olarak çalıştı. 1997’de, Irak’ın dış politikalarında aktif rol aldı ve Washington’daki Irak Vakfı’nın yönetim kuruluna katıldı. 2001 yılında yayınlanan, dünyanın en büyük çevre felaketlerinden biri olan Mezopotamya bataklıklarının %90’ının kurutulup yok edilmesini anlatan bir Birleşmiş Milletler raporunun yayınlanmasından sonra, Dr. Alwash, bataklıkları yeniden kazanma potansiyelini değerlendirmek için Yeniden Cennet Projesi’ni (Eden Again Project) hayata geçirdi. Bilimsel çalışmalar bataklıkların yeniden kazanılabileceği ve kazanılması gerektiği yönündeydi. 2003 Ağustos’unda, Dr. Alwash Kaliforniya’daki danışmanlık görevini bırakarak, Irak’ta bu projeyi yönetmeye başladı ve Irak Doğa Derneği’nin (Nature Iraq) tohumlarını attı.  Halen Irak Doğa Derneği’nin başkanlığını yürütmektedir.

Jason Rainey


Jason Rainey Uluslararası Nehirler Kurumu’nun (International Rivers) başkanı. Dört ayrı kıtada ofisi olan kurum, nehirleri ve onlara bağlı yaşayan toplulukların haklarını koruma amaçlı çalışıyor. 2005-2011 yılları arasında Rainey, Kuzey Kaliforniya’daki Güney Yuba Nehri Vatandaşları Ittifakı (South Yuba River Citizens League) kuruluşunda başkanlık yaptı. Bu görevi sırasında, Yube Nehri’ni eski sağlığına kavuşturmak için bir halk hareketi başlattı, iki federal barajın faaliyetine son verilmesini sağladı, yaban somon göçlerini korudu, su ve sulak alan kalitesini artırdı ve yeni barajlara karşı savaştı. Görevi süresince, SYRCL’nin Wild & Scenic Film Festival’i, ülke çapında 100’den fazla ilgili kurumla büyük bir ağ oluşturarak Kuzey Amerika’nın en büyük ve en başarılı çevre film etkinliklerinden biri oldu. Deniz Koruma Gücü Oluşumu’nda (Marine Conservation Corps) 1999-2005 yılları arasında Program Yöneticisi olarak, dere rehabilitasyonu, kati atik geri dönüşümü ve gençlere meslek edindirme programı ile yaban hayatı izleme gibi projeleri yönetti. Kaliforniya Su Gücü Reformu Koalisyonu (California Hydropower Reform Coalition) kurul üyesi, Somonu Geri Getirme Kurulu’nun (Calling Back the Salmon Committee) kurucu üyesi olarak ve Somona Yardım (SalmonAid) yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Aynı zamanda, Rusya, Zimbabve, Naikaragua ve Tayland gibi ülkeler dahil olmak üzere dünya çapındaki insan hakları ve çevre girişimleri için eğitimci, araştırmacı ve düzenleyici olarak çalıştı. Kaliforniya Üniversitesi’nin Kültür, Ekoloji ve Sürdürülebilir Topluluklar programından yüksek lisans diplomasini aldı, Indiana Üniversitesi’ndeki Kamu ve Çevre İşleri fakültesinde okudu ve Kaliforniya’da bulunan Claremont McKenna College’da Uluslararası İktisadi Gelişim konusuna odaklanarak Tarih ve Devlet bölümünde eğitimini tamamladı.

 

Christian Poirer


Christian, Amazon Watch Brezilya ekibinin 2009’dan beri kıdemli üyelerinden biri. Amazon Watch’ın, Brezilya Amazonları’nda yapılması planlanan Belo Monte barajını durdurmayı amaçlayan yüksek profilli kampanyasını yürüttü. Brezilya’nın elektrik ihtiyacının, baraj yerine enerji verimliliğinden ve temiz yenilenebilir enerjilerle elde edilmesi yönündeki girişimleri koordine ediyor.  Poirer, 13 yıldan uzun süredir, çevre, tarım ve toplumsal adalet konularında uluslararası gelişim ve savunma amaçlı çalışıyor. Amazon Watch’a katılmadan önce, Brezilya’nın Topraksız İsçileri Hareketi’ne (Landless Workers Movement) destek oldu ve Bati Afrika’da kırsal gelişim ve küçük işletme projelerini yönetti.Ulrich Eichelmann


Ulrich, Viyana’da yaşayan bir Alman ekolog ve 25 yıldır doğa korumacıdır. 2007 yılına kadar, 17 yıl boyunca nehirlerin korunması amacıyla WWF Avusturya için çalıştı. Dicle Nehri üzerinde yapılması planlanan Ilısu Barajı ve Tuna Nehri boyunca yapılması planlanan hidroelektrik santrallerinin yapılmasını engellemek için yürütülen kampanyalarda yer aldı. Sözüm ona yeşil enerjilerin sonuçları ve iklim değişikliği algısının kötüye kullanılması ile ilgili 2010 ve 2012 arasında çekilen Climate Crimes (İklim Suçları) isimli belgeselin yapımcılığını üstlendi. 2012’de, Viyana’da nehirlerin korunmasını amaçlayan bir topluluk olan River Watch’ı kurdu. Buna ek olarak, Almanya’nın Bremen şehrinde bulunan dünya çapında çalışan Manfred-Hermsen-Stiftung isimli çevre koruma vakfını kurdu.


Dr. Akgun İlhan


İsveç’in Lund Üniversitesi’nde Uluslararası Çevre Bilimi yüksek lisans diplomasini aldıktan sonra, Akgün, Barcelona’daki Autonomous Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde Siyasi Ekoloji dalında doktorasını tamamladı. Doktora teziSürdürülebilirliğe Geçişte Toplumsal Hareketler: Türkiye ve İspanya’daki Su Yönetiminde Kimlik, Sosyal Öğrenme ve Güç (Social Movements in Sustainability Transitions: Identity, Social Learning & Power in the Spanish and Water Domains) konusuna odaklandı. Paris’teki UNESCO’nun su bölümünde Michael Bonelli süpervizörlüğünde staj yaparken, nehir havzası yönetimine halkın katılımıyla ilgili uluslararası bir araştırma yürüttü. 2005 ve 2008 yılları arasında, Joan David Tabara’nın süpervizörlüğü altında, Avrupa Birliği’nden alınan fonla yürütülen, Bütünleşik Sürdürülebilirlik Değerlendirme Yöntem ve Araçları (Methods and Tools for Integrated Sustainability Assessment- MATISSE) projesinde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Yeni Bir Su Politikasına Doğru: Türkiye'de Su Yönetimi, Alternatifler
ve Öneriler
(2011) kitabini yazdı. Ilısu Barajı’ndan etkilenecek yerli insanların haklarını savunan bir sosyal platform olan Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi’ni temsil etti. İstanbul’dan yürütülen Su Hakkı kampanyasının koordinatörlüğünü yapıyor.

Dr. Güven Eken


1996 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD) üyesi olarak geçirdiği üniversite yıllarında Ege Kuş Gözlem Topluluğu'nu kurdu. Tıp doktoru olmasına rağmen yaşamını doğaya vakfetmeye karar verdi ve ekoloji alanında Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde başladığı doktorasına Wageningen Üniversitesi'inde (Hollanda) devam etti. Aynı yıllarda Dünya Kuşları Koruma Kurumu'nda (BirdLife International) Küresel Ekolojik Ağlar Koordinatörü olarak görev yaptı. Eken'in doktora çalışması kapsamında geliştirdiği "Önemli Doğa Alanları" yaklaşımı kısa sürede dünyada geniş kabul gördü ve korunması gereken doğal alanların belirlenmesinde bilimsel bir standart haline geldi. Güven Eken, 2001'den bu yana Türkiye'nin en saygın dergilerinden Atlas'ın Doğa Editörüğü'nü yürütüyor. Doğa Derneği'ne pek çok ünlünün ve fikir önderinin destek vermesinde önemli katkıları olan Eken, son yıllarda Hasankeyf başta olmak üzere baraj karşıtı kampanyalardaki aktivist duruşu ile dikkat çekti. Güven Eken, doğa konusunda yaptığı çalışmalar nedeniyle Mayıs 2011'de CNN Türk tarafından Türkiye'nin "Fark Yaratanlar"ından biri seçildi. Doğayla ilgili iki kitabı ve 200'ü aşkın yazılı yayını bulunan Eken, halen Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor. Eken şu anda doğa hakkı ve doğanın kodları adlı iki teorik çalışmanın hazırlıklarını sürdürüyor.

Dicle Tuba Kılıç


Dicle Tuba Kılıç, 2000 yılında ODTÜ Fizik bölümünü, 2002 yılında yine fizik bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Aynı yıl GAP Biyo-çeşitlilik Araştırma projesinde Dicle Nehri boyunca yürütülen kuş araştırmasında yer aldı. 2003 yılında ise fizikte başladığı doktora çalışmalarını bırakıp Doğa Derneği'nde çalışmaya başladı. Türkiye'nin Önemli Kuş Alanları 2004 Güncellemesi ve Türkiye'nin Önemli Doğa Alanları kitaplarının editörleri arasında yer aldı. Güzelliğinden etkilendiği Dicle Nehri'nin ismini de alan Tuba, Doğa Derneği'nin Nehirler Programını koordine ediyor.
Anahtar Kelimeler: Güven Eken,Akgun İlhan,Ulrich Eichelmann,Christian Poirer,Jason Rainey,Azzam Alwash,Mayalu Kokometi Waura Txucarramae,Megaron Txucarramae,Irak Doğa Derneği,Konferans,DAMOCRACY ,
Bu haber toplam 3739 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur