Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Akbank'tan Altı Ayda 1 Milyar 825 Milyon Lira Kar
 

Akbank'tan Altı Ayda 1 Milyar 825 Milyon Lira Kar

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Akbank'ın 2013 yılı ilk altı ayında konsolide net karının 1 milyar 825 milyon lira olduğunu bildirdi.

27 Temmuz 2013 Cumartesi 10:59
Yazdır

  Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil,  Akbank'ın 2013 yılı ilk altı ayında konsolide net karının 1 milyar 825 milyon lira olduğunu bildirdi.

  Binbaşgil, Akbank'ın 2013 yılı ilk altı aylık finansal sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, son dönemde  Amerika Merkez Bankası'nın likidite politikalarına ilişkin açıklamaların özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarını etkilediğini, bu etkilenmenin sadece Türkiye ile sınırlı olmadığını, tüm dünyada bunun etkisinin görüldüğünü kaydetti.

  Türkiye'nin makroekonomik göstergelerinin bugün hala birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeden daha iyi olduğuna dikkati çeken Binbaşgil, Türkiye'nin güçlü ve dinamik iç pazarı, güçlü bilançolara sahip özel sektörü, mali disiplini ve sağlam bankacılık sektörü ile orta ve uzun vadeli hedeflerinde ilerlemeye ve çıkışını sürdürmeye devam edeceğini belirtti.

  Binbaşgil, Türkiye'nin geleceğinin parlak ve büyüme potansiyeli yüksek olduğunu vurgulayarak, Akbank olarak yatırım yapmaya ve Türkiye'nin atılımları için gerekli olan finansal desteği sağlamaya devam ettiklerini ifade etti.

  Yılın ilk yarısında toplam aktiflerinin yüzde 8'in üzerinde bir büyümeyle 176 milyar lirayı geçtiği bilgisini veren Binbaşgil, nakdi ve gayri nakdi kredileriyle ekonomiye ve müşterilerine sağladıkları desteğin 2012 yıl sonuna göre yüzde 13'ün üzerinde artarak 126 milyar liranın üstüne çıktğını bildirdi.

  Binbaşgil ayrıca, Akbank'ın toplam nakdi kredilerinin ilk defa 100 milyar lirayı aştığını aktardı.

   

  -"2013 yılı ilk altı ayda 2 milyar 437 milyon lira brüt kar..."

   

  Akbank'ın 2013 yılı ilk altı ayında 2 milyar 437 milyon lira brüt kar elde ettiğini kaydeden Binbaşgil,  brüt karı üzerinden 612 milyon lira vergi karşılığı ayıran Akbank'ın konsolide net karının 1 milyar 825 milyon lira olduğunu açıkladı.

  Bankanın öz sermayesinin 21 milyar liranın üzerinde olduğunu ve takipteki kredi oranının da yüzde 1,2 olduğunu belirten Binbaşgil, Akbank'ın karının arkasında güçlü sermaye ve kaliteli aktiflerinin bulunduğunu kaydetti.

   

  - "Reel sektöre krediler toplam nakdi kredilerimizin üçte ikisini oluşturuyor"

   

  Piyasalardaki dalgalanmaların finansman maliyetlerini etkilediği yılın ilk yarısında, Türkiye'nin 2023 hedeflerinde kilit rol oynayan KOBİ'lerin ve şirketlerin yanında yer almaya devam ettiklerini belirten Binbaşgil, şöyle devam etti:

  "KOBİ'lerimiz ve şirketlerimiz ülkemizin rekabetçiliğinin, inovasyonunun ve istihdam yaratımının arkasındaki itici güç. KOBİ'lerimizin ve şirketlerin rekabette öne çıkmalarını sağlamak amacıyla desteğimizi sürdürüyoruz. 2013'ün ilk altı ayında KOBİ ve kurumsal kredilerimiz yoluyla sağladığımız desteği yaklaşık yüzde 11'lik bir artışla 65 milyar liraya yükselttik. Reel sektörümüze verdiğimiz krediler toplam nakdi kredilerimizin yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor."

  Yaklaşık yüzde 22 artış gösteren tüketici kredileriyle sektörün üzerinde büyüyerek pazar payı kazanımına devam ettiklerini vurgulayan Binbaşgil, piyasalarda yaşanan çalkantı dönemlerinde de müşterilerine kredi desteğini kesintisiz sürdürdüklerini belirtti.

  Binbaşgil, "Tüketici kredilerinin hemen hemen her segmentinde sektörün üzerinde büyüdük ve pazar payı kazanmayı sürdürdük. Tüketici kredilerimizi 2012 yıl sonuna kıyasla yaklaşık yüzde 22 artışla 25 milyar liranın üstüne çıkardık. Müşteri odaklı bir biçimde büyümeye devam ediyoruz" dedi.

  Binbaşgil, aynı dönemde, kredi kartı kredileri ile sağladıkları finansman kaynağının da 14 milyar liraya ulaştığını söyledi.

   

  - "Yaklaşık yüzde 7 büyüyen toplam mevduatlarımız 97 milyar liraya yaklaştı"

   

  Bankacılık sektörünün, finans sisteminin istikrarında kilit konumda bulunduğunu kaydeden Binbaşgil, sektörün sağlığı için risk yönetiminin kritik öneme sahip olduğunu ve Akbank olarak bilançolarını sürdürülebilir ve sağlıklı bir şekilde büyütmeye devam ettiklerini söyledi.

  İhtiyatlı ve risk odaklı yaklaşımlarını her zaman tavizsiz sürdürdüklerini dile getiren Binbaşgil,  "2012 yıl sonu itibarıyla yüzde 1,2 seviyesinde bulunan takipteki kredi oranımızı 2013'ün ilk altı ayında da yüzde 1,2 olarak gerçekleştirdik. Sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahibiz" dedi.

  Takipteki kredi karşılıklarına da değinen Binbaşgil, Akbank'ın genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yüzde 214 oranında karşılık ayırdığı bilgisini verdi.

  Yeni finansal ürünlerle Türkiye'de tasarruf algısının güçlendirilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Binbaşgil, yaklaşık yüzde 7 büyüyen toplam mevduatlarının 97 milyar liraya yaklaştığını kaydetti.

   

Anahtar Kelimeler: Akbank, Banka, Kar, Aylık Kar, Kar-Zarar, Finans
Bu haber toplam 2132 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur