Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
“Afrika’da sadece insanlar ve servetler katledilmedi, aynı zamanda diller ve kültürler yok edildi…”
 

“Afrika’da sadece insanlar ve servetler katledilmedi, aynı zamanda diller ve kültürler yok edildi…”

Resmi kapsamda Kamerun’ u ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, üç günlük temaslarının ardından yurda döndü. Kamerun seyahatini değerlendiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Afrika'nın insanlığın en büyük günahları işlediği kıta olduğunu belirterek “Burada insanlık tarihinin en büyük köleleştirmeleri, sömürgeleştirmeleri ve katliamları yaşandı. Buralarda sadece insanlar katledilmedi, burada sadece servetler yok edilmedi. Burada aynı zamanda diller, kültürler katledildi” dedi.

24 Aralık 2012 Pazartesi 13:44
Yazdır

Yalnızca Kamerun'da 250 mahalli dil bulunduğunu, pek çok Afrikaülkesindeki bütün bu dillerin ve kültürlerin yok edildiğini kaydeden Diyanetİşleri Başkanı Görmez, diğer uygarlıklarının servetlerini ve refahlarınıAfrika'daki fakirlerin sırtında yükseltmeye çalıştığını, Afrika'da yaşananlarınvicdan sahibi herkesin yüreğini sızlattığını kaydetti. Kamerun ziyaretinin OrtaAfrika'ya gerçekleştirdiği ilk ziyaret olduğuna dikkat çeken Başkan Görmez,şunları söyledi:

“Ziyaretimi üç kısma ayırabiliriz. Birinci kısmı halkla yüzleşme, halklabuluşma, halka hem gözle hem de sözle temas diyebileceğimiz kısım... ÖzellikleCuma Namazı'nı 10 binlerce insanla birlikte eda etmek benim için çok büyük birbahtiyarlık oldu. Cuma Namazı'nın hikmetini daha güzel bir şekilde yaşadık,gördük. İkincisi resmi zevatla yaptığımız görüşmeler. Burada çok önemligörüşmelerimiz oldu. Üçüncü kısmı ise benim için çok daha önemliydi. Kamerun'da20 farklı dini kurum var. Bunlar bu güne kadar hiç bir araya gelmemişler. İlkdefa bizim davetimize icabet ederek 20 farklı dini kurum bir araya geldi.Kamerun'da din hizmetlerini, din eğitimini konuştuk, Türkiye'den taleplerini,ihtiyaçlarını dile getirdiler. İnşallah ikinci toplantıyı İstanbul'da yapmayakarar verdik. Bir eylem planı oluşturduk. Bu eylem planı çerçevesinde hemDiyanet İşleri Başkanlığımız, hem de Türkiye Diyanet Vakfı, beraber namazkıldığımız camiden başlayarak, caminin çevresini düzeltmekten başlayarakçalışmalar yapacağız.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez ayrıca, Kamerun'da Müslümanların en büyüktalebinin imam hatip lisesi olduğunu, burada İmam Hatip yapılması içinçalışacaklarını söyledi.

Başkan Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yurt dışındaki Türk veMüslümanlarla irtibat kuran ilk kurumlardan biri olduğunu belirterek, “60'lıyıllardan itibaren Avrupa'ya göçen vatandaşlarımıza hizmet götürdük. SovyetlerBirliği ve Yugoslavya dağıldıktan sonra Rusya'nın içindeki Müslümanlara, Asyacumhuriyetlerine ve Balkanlardaki Müslümanlara hizmet götürdük” dedi.

Son yıllara kadar Afrika’daki Müslümanlarla hiç temas kuramadıklarını,ancak son 5-6 yılda buradaki Müslümanlarla ilişkilerde önemli gelişmelersağlandığını belirten Başkan Görmez, “Somali'de özellikle çok önemlifaaliyetler var. Mali'de, dünyanın muhtelif yerlerindeki cami inşaatları, dinhizmetleri ve din eğitimine katkılarımız var. İlk defa Türkiye'de okuttuğumuz600 civarında Afrikalı öğrencimiz var. Sadece Afrika'da değil, Diyanet İşleri Başkanlığıve Türkiye Diyanet Vakfı, Müslüman azınlıkların olduğu her ülkeye ulaşarak, onlarıntaleplerine karşılık vermeye çalışacak” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler: Türkiye Diyanet Vakfı, Somali, Afrika, Prof. Dr. MehmetGörmez,
Bu haber toplam 2111 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur