Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
ABD'DEN TÜRK ÇELİK İHRACATÇILARINA ANTİDAMPİNG SORUŞTURMASI
 

ABD'DEN TÜRK ÇELİK İHRACATÇILARINA ANTİDAMPİNG SORUŞTURMASI

Türk çelik sektörü, çelik boruda ikinci büyük pazarı ABD'de antidamping soruşturması nedeniyle zor günler yaşıyor. 313 milyon dolarlık çelik boru ihracatımız bu nedenle risk altında.

22 Ağustos 2013 Perşembe 12:42
Yazdır

Türk çelik sektörü, çelik boru ihracatında önemli pazarlarından biri konumundaki ABD’de zor günler yaşıyor. Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dokuz ülkeye yönelik olarak antidamping ve telafi edici vergi soruşturması başlattı. Türkiye ile birlikte soruşturma başlatılan Hindistan, Güney Kore, Filipinler, Suudi Arabistan, Tayland, Tayvan, Ukrayna ve Vietnam ile ilgili ön kararın 23 Ağustos 2013 tarihinde açıklanması bekleniyor.

Türk çelik sektörünün önemli ihracat pazarları arasında yer alan ABD’ye çelik boru ürün grubunda 2012 yılında 337 bin ton ve 313 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Toplam 1,9 milyon ton ve 1,77 milyar dolar çelik boru ihracatı içinde ABD yaklaşık yüzde 18’lik bir paya sahip. Ocak-Temmuz 2013 döneminde ABD’ye gerçekleştirdiğimiz çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine oranla değer bazında yüzde 34,8 gerileme ile 120 milyon 367 bin dolar ve miktar bazında yüzde 28,2 azalarak 140 bin ton olarak gerçekleşti. Sektörün ihracatındaki gerilemede en önemli sebep dünya emtia fiyatlarındaki düşüş olmasına rağmen ABD’li ithalatçı firmaların farklı ülkelere yönelmeleri de etkili oldu.

Antidamping soruşturmasının Türk çelik borularının ABD’de normal fiyatın altında satıldığı iddiaları ile açıldığını belirten Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “Amerika Birleşik Devletleri hem kapitalist bir ülke hem de serbest piyasa ekonomisinin liderliğini yapıyor. Kendi piyasasını koruma açısından da aynı liderliğe sahip. Türkiye’nin de içinde bulunduğu dokuz ülkeye damping soruşturması açan ABD’nin; Türkiye’den daha fazla ihracat yapan Kanada, Avusturya, Japonya, Almanya ve Meksika’ya neden soruşturma açmadığını merak ediyoruz. Bu detayı düşündüğümüzde soruşturmanın tamamıyla politik sebeplerden kaynaklandığına ve sonucunun da lehimize olacağına inanıyorum” dedi.

Namık Ekinci; “Soruşturma açılmadan önce bu konuda duyumlar aldık ve bu soruşturmayı önleyebilmek amacıyla 16-26 Haziran 2013 tarihlerinde Ekonomi Bakanlığı ile birlikte Çelik İhracatçıları Birliği olarak ABD’ye bir heyet düzenledik. Ön soruşturmanın kapanması için yaptığımız görüşmelere rağmen maalesef antidamping davası açıldı. ABD bizim için çok önemli bir ihracat pazarı, ancak en çok soruşturma ile karşılaştığımız ülkeler arasında ABD yer alıyor. Soruşturma ve davalar ABD’ye ihracat yapan firmalar nezdinde yapılıyor, biz Çelik İhracatçıları Birliği olarak bu davaları devralıyoruz ve sonuçlandırıyoruz. Bugüne kadar açılan tüm davaları kazandık. Ancak dava sürecinde firmalarımız kayıplar yaşıyor ve bunun önüne geçmek mümkün değil. Son dava ile ilgili de gerek kamuoyu nezdinde gerekse hukuki olarak mücadelemizi sürdüreceğiz.” diyerek sözlerini bitirdi.

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci’nin görüşlerine katıldığını belirten Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Borusan Mannesmann Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Demircioğlu ise “Türkiye’nin Amerika ithalatı içerisindeki payı ve ihracat fiyatlarına bakıldığında bu dava neticesinde bir damping çıkmayacağı kanaatindeyim. 1987’de açılan standart boru dampingi dosyası 26 senedir halen açık ve her sene yeni bir soruşturma söz konusu. Buna karşılık, ABD’ye en büyük ihracatı gerçekleştiren Güney Kore ile ilgili bir damping tespit edilirse, Türk üreticiler için iyi bir fırsat da doğabilir” dedi.

Anahtar Kelimeler: çelik,ithalat,ihracaat,iş,iş adamları,teknoloji,uluslar arası,
Bu haber toplam 2459 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur