Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
2012 yılı Hac Değerlendirme Toplantısı, Abant’ta başladı…
 

2012 yılı Hac Değerlendirme Toplantısı, Abant’ta başladı…

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac veUmre Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Abant’ta düzenlenen “2012 Hac veUmre Organizasyonu Değerlendirme Toplantısı” Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katıldığı açılışkonferansıyla başladı. Açılışta konuşan Diyanet İşleriBaşkanı Görmez, hac ibadetinin modernleşme ve sekülerleşme tehlikesiyle karşıkarşıya kaldığını belirterek “Elli- yüz sene önce yapılan hac ibadetininmahiyetiyle, bugün yapılan bir hac ibadetinin mahiyeti aynı mıdır? Bununüzerinde düşünmemiz gerekiyor. Şeâirin, meşair mekanlarının modernizasyonu,organizasyonlar, vasıtaların modernizasyonun hac ibadetine etkisi nedir? Şimdihaccın çeşitleri

17 Aralık 2012 Pazartesi 10:42
Yazdır

Büyük Abant Otel’de Diyanetİşleri Başkanlığı yetkilileriyle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Görmez,hac organizasyonu sırasında yaşanan aksaklıklar hakkında bilgi verdiği konuşmasındayaşanan sorunların çoğunun bir başka ülke toprağında organizasyongerçekleştirmekten kaynaklandığını belirtti. Diyanet İşleri Başkanı Görmez,şunları söyledi:

“Haccın, organizasyon olarak % 15oranı Türkiye’de, geri kalan %85’i başka bir ülkenin toprağındagerçekleşmektedir. Dolayısıyla bu sorunlarımızın temelinde, Suudi Arabistanayağında gerçekleşen % 85 oranının, % 50’sinde bizim hiç müdahale yetkimizmaalesef yok.

Yaptığımız bütün toplantılarda,protokol görüşmelerinde, bu sorunları her fırsatta dile getiriyoruz. Hacbakanlığıyla bazen haftada bir, bazen günde bir görüşmelerimiz oluyor. Bize ayrılandaracık Müzdelife yolu biter bitmez, karşımıza devasa bir trafik çıkıyor ve butrafik içerisinde bizim yaşlı hacılarımızı karşıya geçirmemiz, bir salla birdenizi geçirmemize benziyor. Geçen sene yaptığımız görüşmelerde ‘Müzdelife’dekiüst geçidi biz yapmak istiyoruz. Standartları birlikte belirleyelim. Bunu bizyapalım ve hediye edelim’ teklifinde bulundum. Ancak ‘Biz artık başlattık”dediler ve bu yıl biz yine o üst geçidi kullanamadık. Buna benzer yüzlerce işkalemi var ki doğrudan Suudi Arabistan’daki dostlarımızla daha fazla bir arayagelerek telafi etmemiz gerekiyor. Organizasyonda görülen sorunlarınkaynaklarından sadece bir tanesi bu...”

“Seyahat ve konaklama hizmetleriyle irşat hizmetlerini birbirindenayırmamız gerekiyor…”

Hac organizasyonun iki önemliaşaması olduğunu kaydeden Başkan Görmez, seyahat- konaklama ve irşathizmetlerinin bir arada yürütülmesinin çeşitli aksaklıklara neden olduğunu belirterekdin görevlilerinin salt irşat hizmetlerinde görev yapması gerektiğini söyledi.Diyanet İşleri Başkanı Görmez şöyle devam etti:

“Hac organizasyonunun biriseyahat ve konaklama, diğeri ibadet ve irşat olmak üzere iki ayağı var. Şimdibu iki hizmeti Diyanet personeli birlikte yürütüyor. Her sene 160 arkadaşımızsadece meşair intikallerinde, ağızlarına maske takarak, elinde bayraklarlaotobüslere yol gösteriyor. O otobüslerden biri yolunu kaybettiği zaman, bütünorganizasyon etkileniyor. Bir tanesinin Arafat’a biraz geç gelmesi, hepimizirahatsız eden hadiselerden bir tanesidir. Çünkü bize bir tane özel yol tahsisedilmiştir. O yolu şaşırmaması için, neredeyse her elli-yüz metrede birelemanlarımız, belki Sultanahmet’te insanlara hocalık yapan bir arkadaşımız, belkiTürkiye’nin en kıymetli yerlerinde görev yapan, belki de âlim bir zât, taksim-iilahî gereği kendisine hangi görev düşmüşse, o görevi yapıyor. Özveriyle, büyükbir fedakarlıkla yürütüyor.

Ancak bu toplantıda üzerindedurmamız gereken çok önemli bir husus var. Seyahat ve konaklama hizmetiyle,irşat hizmetini birbirinden ayırabilir miyiz? Birincisini daha sabit veprofesyonel, asgari 500 kişilik bir hac umre rehberliği kadrosunadönüştürebilir miyiz? Arapçası olan, sadece işin seyahat ve konaklama kısmıylauğraşan kişilerden oluşması gerekiyor. Diğer arkadaşlarımızın da daha çok dini,manevi, ruhani boyutuyla ilgilenerek bir iş bölümü yapılması üzerinde durmamızgerekiyor. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Zira gittikçe işin ibadetkısmı, dini, irşat kısmı zayıflıyor. Biz güçlendirmeye çalışıyoruz. Amazayıflıyor.”

“Modernizm ve sekülerleşmenin etkisiyle hac ibadeti inanç turizminedönüşmemeli…”

Hac ibadetinin modernleşme vesekülerleşme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını kaydeden Diyanet İşleriBaşkanı Görmez, günümüzde hac ibadetinin gayesinde sapmalar yaşandığını belirterekbunun üzüntü verici olduğunu söyledi. Başkan Görmez, şunları söyledi:

“Halbuki ibadetlerimiz içerisindehac kadar modernizmin etkisinde kalan, sekülerleşme tehlikesiyle karşı karşıyakalan başka bir ibadet yoktur. Din İşleri Yüksek Kurulu üyelerimiz burada,irşat ekibimiz burada. Hep birlikte bunun üzerinde durmamız gerekiyor. Elli-yüz sene önce yapılan hac ibadetinin mahiyetiyle, bugün yapılan bir hacibadetinin mahiyeti aynı mıdır? Bunun üzerinde düşünmemiz gerekiyor. Şeâirin,meşair mekanlarının modernizasyonu, organizasyonlar, vasıtaların modernizasyonunhac ibadetine etkisi nedir? Hac ibadeti, mahza gaye demektir. Bu gayede birsapma yaşıyor muyuz? Haccın anlamı ve hikmetinde bir sapma yok mu? Bununüzerinde bütün İslam dünyasının durması lazım.

“Kabe manzaralı devre mülkler, haccın ruhaniyetiyle ne kadar uyuşuyor?”

“Kitaplarımızda hac çeşitleriyleilgili ne yazıyor? İfrat, kıran ve temettu. Ama şimdi haccın çeşitleri değişti.Lüks hac, VİP hac, otel tipi hac, müstakil tipi hac. Bunlara dönüştü. İslamdünyası, Kâbe manzaralı odalardan bahseder oldu. Hatta Kâbe manzaralı devremülkler satılıyor. Bu, hac ibadetinin, Hz. İbrahim, Hz. İsmail ve Resul-iEkrem’in bütün insanlığa armağan ettiği o büyük menasikin ruhaniyetiyle nekadar uyuşuyor? Bu nereye varacak… Bunun üzerinde düşünmemiz gerekiyor. Tavafediyoruz. Tavafta hac ibadetini yapan insanların, bir kulağında telefon, birgözünde kamera… Ben şahsen bu sene tavafların birisinde bir hacı adayınınBrezilya’daki bir ortağıyla yaptığı iş görüşmesini kulaklarımla dinledim. Buhaccın mahiyetini nereye kadar götürecek. Sonra dört- beş katlı dönermerdivenli metaf alanı tasarımları konuşuluyor. Bu modernizasyon hac ibadetininereye kadar götürecek.”

“Bizi bekleyen en büyük tehlikelerden birisi, haccın bir inanç turizmine dönüşmesidir…”

“İnanç turizmi bizimmedeniyetimize ait bir kavram değildir. Karşımızda bizi bekleyen en büyüktehlikelerden birisi, haccın bir inanç turizmine dönüşmesidir. Allah korusun.Dolayısıyla bu iki husus birbirinden çok iyi ayrılırsa, Diyanet İşleriBaşkanlığı daha çok kendi hizmet alanlarına teksif eder. Daha çok dini, manevi,ruhani kısmı üzerinde durmak zorundayız.”

Konuşmasında, hac ibadetinin hemdin görevlileri için hem de hacı adayları için bir eğitim seferberliğinedönüştürülmesinin önemini de vurgulayan Başkan Görmez, “Biz haccı bir eğitimolarak görerek yaygın din eğitiminin en önemli parçası haline getirebiliriz.Yılda yaklaşık 400 bin vatandaşımız umre, 100 bine yakın vatandaşımız da hacyapıyor. Bu 500 bin insan demektir. Eğitimden kastım şudur: Gerek hacıadaylarına ve gerekse görevlilere yönelik önce sahip olması gereken bütünbilgiler tespit edilir. Bunlara uygun programlar ve programlara uygunmateryaller geliştirilir. Daha sonra bu materyallerle eğitim verecek eğiticilerhazırlanır ve daha sonra Anadolu’nun her tarafında hacılarımıza kayıt olduğugünden itibaren Diyanet İşleri Başkanlığının talebesi olmalıdır” diye konuştu.

Toplantıya Din İşleri YüksekKurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Prof.Dr. Mehmet Emin Özafşar, Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz, Dr. Ekrem Keleş, Hac veUmre Hizmetleri Genel Müdür Vekili ile birlikte hac organizasyonunda görevyapan ekip başkaları da katıldı.

Anahtar Kelimeler: Hac Değerlendirme Toplantısı, Mehmet Görmez, Hz. İbrahim, Hz. İsmail, Resul-iEkremProf. Dr. Raşit Küçük
Bu haber toplam 2131 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur