Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
2 MİLYAR 98 MİLYON TL NET KÂR
 

2 MİLYAR 98 MİLYON TL NET KÂR

YapıKredi, 31 Aralık 2012 tarihli konsolide finansal tablolarına göre 2 milyar 98 milyonTL net kâr açıkladı. 2011 yılında olduğu gibi 2012 yılında da “Akıllı Büyüme”stratejisiyle yüksek bir performans sergileyen bankanın aktif büyüklüğü yüzde 12artışla 131.5 milyar TL’ye ulaşırken, Basel II kriterlerine göre banka bazında SermayeYeterlilik Rasyosu yüzde 16,3’e yükseldi.

18 Şubat 2013 Pazartesi 12:36
Yazdır

Maddi ortalama özsermaye kârlılığını ise yüzde 17,5olarak gerçekleştiren Yapı Kredi, 2012 yılında krediler yoluyla ekonomiye kaynaksağlamaya devam ederek kredi büyüklüğünde 77.8 milyar TL’ye ulaştı. Mevduat toplamı ise 71.1 milyar TL seviyesine yükseldi.

YapıKredi CEO’su Faik Açıkalın yaptığı değerlendirmede, 2012 yılında da istikrarlıbüyümeye devam ettiklerini ve yılı başarılı bir sonuçla kapattıklarını ifadeetti. 2012’de iç talepte görülen daralmaya rağmen güçlü, sürdürülebilir ve dahada önemlisi hedeflenen alanlarda tartışmasız liderliğe yönelik bir büyümeye imzaattıklarını belirten Açıkalın, katmadeğeri yüksek alanlara odaklanmaya devam ettiklerini ve bankanın sağlam kârlılıkdüzeyini koruduğunu vurguladı.

Ekonomide yaşanan durgunluğa rağmen 2012’de temelbankacılık gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 18 artırdıklarına dikkatçeken Açıkalın, buna karşılık temelgiderlerdeki artışı yüzde 10’da tutmayı başardıklarını, gider/gelir rasyosununda geçen yıla göre yüzde 44 seviyesinde sabit kaldığını sözlerine ekledi.

Açıkalın, gösterdikleri istikrarlı ve başarılı performansınWorld Finance tarafından Türkiye'nin En İyi Bankacılık Grubu seçilmesiyleuluslararası arenada da teyid edildiğini ifade etti.

2012 yılında başarılarını ispatlar nitelikte pek çoködüle de layık görüldüklerini sözlerine ekleyen Açıkalın, “Başta Engelsiz Bankacılık Programımız,İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık uygulamalarımız gibi pek çok alandabaşarılarımızı taçlandıran toplamda 22 ayrı büyük ödülün sahibi olduk. Ayrıcasektöre insan kaynağı açısından büyük bir hizmet verdiğine inandığımız ve yinebir ilki gerçekleştirerek hayata geçirdiğimiz Yapı Kredi Bankacılık Akademisi(YKBA) uygulamaları ile Leadership Excellence Dergisi’nin hazırladığıLeadership 500 Listesi’nde, 112 basamakbirden yükselerek 100. sıraya çıktık. Ayrıca bu değerlendirmede yer alan tekTürk kuruluş olmanın da haklı mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

BİREYSEL İHTİYAÇ KREDİLERİNDE YÜZDE 24, KREDİ KARTLARINDA YÜZDE 39 BÜYÜME...

“Çalışılması Kolay Banka" olma hedefine paralelolarak kredi başvuru ve onay süreçlerini daha kolay ve hızlı halegetirdiklerini belirten Açıkalın, “Bu yaklaşımımız neticesinde toplamkredilerde yüzde 12’lik bir büyüme kaydettik. Bu başarımızdaki en önemlietkenlerden biri TL kredilerde sektörün üzerinde gerçekleştirdiğimiz yüzde 22’likbüyüme oldu. Bankamızın odaklandığı katma değeri yüksek bireysel ihtiyaçkredilerinde yüzde 24, kredi kartlarında ise yüzde 39 ile sektörün 8’er puanüzerinde performans gösterdik. Kaynaklarımızı menkul kıymetler yerine maksimumoranda müşterilerimizin ve ekonominin ihtiyaçları doğrultusunda kullanmagayretimiz devam ediyor. Menkul kıymetlerin aktif içindeki payı yüzde 17 gibisektördeki en düşük seviyelerden biri, bu da tüm faaliyetlerimizin odağınamüşterilerimizi koyduğumuzun en somut göstergesi” dedi.

Krediler alanında tüketiciye yakın duran buyaklaşımlarının, marka değerine de büyük katkı sağladığını belirten Açıkalın, Brand Finance tarafındanTürkiye’nin en değerli 10 markasından biri olarak gösterildiklerini, ayrıcaSuperbrands’in belirlediği Türkiye'nin Süper Markaları arasında bir kez dahayer aldıklarını belirtti.

KREDİKARTLARI, LEASING VE FAKTORING’DE ‘SÜRDÜRÜLEBİLİR LİDERLİK’

Müşterilerin günlük hayatında en çok kullandıklarıürünlerden biri olan kredi kartlarında 24 yıllık öncü konumlarınısürdürdüklerini belirten Açıkalın, “Türkiye’nin ilk ve en bonkör kartı Worldcardile kredi kartları bakiyesinde yüzde 19,4, üye işyeri hacminde yüzde 19,3, kartsayısında yüzde 17,2, tekil müşteri sayısında ise yüzde 13,6 ile pazarda ilksırada yer alıyoruz. Ticari kredi kartı bakiyesinde ise yüzde 29,8 pazar payıile 2012 yılında lider konumumuzu koruduk. Ayrıca finansalkiralamada (leasing) yüzde 17,2 ve faktoringde yüzde 15 pazar payı ile sektörliderliğimizi sürdürüyoruz” dedi.

TAHVİL İHRACINA TALEP YAĞIYOR, FONLAMA KAYNAKLARI DA ÇEŞİTLENİYOR...

Açıkalın, Türkekonomisinin ve bankacılık sektörünün göz kamaştıran bir performans ortayakoyduğu 2012’de Fitch’in not artırımının da etkisiyle yurtdışı fonlamaimkanlarının daha avantajlı hale geldiğini vurguladı. Yapı Kredi’nin 10 yılvadeli 1 milyar dolarlık “sermaye benzeri tahvil” ihracına 7 milyar dolarlıkrekor talep geldiğini hatırlatan AçıkalınYurtdışı piyasaların bankamızınkağıtlarına olan bu ilgisi 2013’ün ilk günlerinde de devam etti. Böylece Ocakayında Türk bankacılık sektörünün en başarılı Eurobond ihraçlarından birine dahaimza attık. Bu kez 7 yıl vadeli 500 milyon dolarlık işlemimize tam 7 kat fazlatalep geldi. Kurumumuza gösterilen bu güven ülkemizin, Türk bankacılıksektörünün ve Yapı Kredi'nin gücünü bir kere daha tescillemiş oldu” dedi.

Açıkalın,mevduatın hala temel fonlama kaynağı olduğunu ve bu alana da odaklanmaları sayesindeTL mevduatta sektörün oldukça üzerinde; yüzde 17 büyüme sergilediklerini de sözlerineekledi.

BANKACILIK İŞLEMLERİNİN YÜZDE 80’İ ŞUBE DIŞI KANALLARDANGERÇEKLEŞİYOR...

Yapı Kredi olarak benimsedikleri Akıllı Büyümestratejisinin temelinde “Doğru müşteriye,doğru ürün ve hizmeti, doğru fiyata, doğru kanaldan satmak” stratejisinin yattığınıifade eden Açıkalın, Alternatif Dağıtım Kanalları’nda yenilikçi yaklaşıma devametmelerinin de bu stratejinin önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Müşteri memnuniyeti ve verimlilik kapsamında mobilbankacılık alanındaki yenilikler ile yatırımlar neticesinde pazar payının yüzde15,5’e ulaştığını, Yapı Kredi’nin mobil uygulamalarınınkısa sürede kullanıcı sayısının 1 milyonu aştığını belirten Açıkalın, toplam bankacılıkişlemlerinin yüzde 80’inin şube dışı kanallardan gerçekleştirildiğini bildirdi.

2012 yılında ATM ağının 2.819adede ulaştığını belirten Açıkalın, 928 şubeyle Türkiye’nin en geniş şubeağlarından birine sahip olduklarını ve 2013 planlarında ise 40-50 arası yenişube açılışı gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

 

31Aralık 2012 Tarihli Konsolide Finansal Sonuçlarına İlişkin Seçilmiş Göstergeler:

 

Net grup kârı: 2 milyar 98 milyon TL

Faaliyet giderleri: 3 milyar 278 milyon TL

Toplam gelirler: 7 milyar 401 milyon TL

Toplam aktifler:  131 milyar 498 milyon TL

Net faiz dışı gelirler:  2 milyar 453 milyon TL

Toplam mevduat:  71 milyar 143 milyon TL

Net faiz gelirleri: 4 milyar 948 milyon TL

Toplam krediler: 77 milyar 813 milyon TL

Anahtar Kelimeler: Yapı Kredi,BANKACILIK,
Bu haber toplam 2353 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur