Son Dakika
DEZENFEKTAN STANDLARINDA EN İYİ HİZMET ABD'de korona salgınında can kaybı 98 bin 706'ya yükseldi ABD'de korona salgınında can kaybı 90 bin 996'ya yükseldi ETKİNLİK VE KONGRE STANDLARINDA EN İYİ HİZMET Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi DEPREM SONRASI TAŞINAN TAŞINA Yabancıya konut satışında tarihin en iyi ilk çeyrek rakamları görüldü Kocaeli Bilişim Fuarı Açılıyor... YENİ DOĞU Reklam “İşiniz Tam zamanında” sloganı ile Üretime devam... İSTANBULDA VE İZMİRDE DEPREM
MAPS MAGAZİN
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
DEZENFEKTAN STANDLARINI SİZİN İÇİN ÜRETİYOR
 
İPHONE 11 ZİRVEDE
İPHONE 11 ZİRVEDE
 
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
Milyonların beklediği oyun VALORANT, 2 Haziran’da tam sürümüyle çıkıyor
 
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
Koronoda Türkler Bağış Yaptı
 PLASFED VE PAGDER, SEUL’DE DÜZENLENEN MIDDLE EAST BUSINESS FORUM’A KATILDI
 

PLASFED VE PAGDER, SEUL’DE DÜZENLENEN MIDDLE EAST BUSINESS FORUM’A KATILDI

PLASFED ve PAGDER Genel Sekreteri Barbaros Demirci, KOTRA ‘nın ( Korea Trade & Investment Promotion Agency – Kore Ticaret ve Yatırım Destek Ajansı ) daveti üzerine 13 ve 14 Kasım 2012 tarihlerinde Seul’de düzenlenen Middle East Business Forum’a katıldı

19 Kasım 2012 Pazartesi 12:47
Yazdır

ve Orta Doğu ülkelerinin potansiyel sektörlerinde ticari, sınai ve yatırım işbirliklerinin arttırılması amacıyla düzenlenen Middle East Business Forum, Kore, Türkiye, Dubai, Kuveyt, Umman, Irak, Libya Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin çeşitli sektörlerinden 200’e yakın katılımcıya ev sahipliği yaptı.

Kore Bilgi Bakan yardımcısı Jae Do Moon’un açış konuşması ile başlayan ve 2 gün süren toplantıya 9 ülkeden 16 konuşmacı katıldı. Toplantıda Kore ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri işbirliği olanakları üzerinde sunumlar yapıldı.

Forumda konuşan PLASFED ve PAGDER Genel Sekreteri Barbaros Demirci, Türkiye ile Güney Kore arasında 1 Ağustos 2012 tarihinde imzalanan ve muhtemelen 2013 yılında onay süresinin tamamlanacağı Serbest Ticaret Anlaşması sonucunda oluşturulan Çerçeve Anlaşması ve Mal Ticareti Anlaşmasının Türkiye aleyhine 1’e 12 oranında seyreden dış ticaret açığının dengeli bir yapıya kavuşturulması gerekliliğine değindi.

Demirci, dış ticaret açığının dengelenmesinin iki ülkenin değişik sektörleri arasındaki işbirliği imkânlarının güçlendirilmesine, Türkiye’deki Kore yatırımlarının artırılmasına ve dolayısı ile Kore ve Türkiye plastik sektörlerinin arasında yatırım ve ticaretin artışına önemli katkılarda bulunacağını söyledi.

İki ülke arasında imzalanan Mal Ticareti Anlaşması kapsamında sanayi ürünlerinin tamamında en fazla 7 yıl içinde tüm vergilerin karşılıklı sıfırlanacağını söyleyen Barbaros Demirci, Türk plastik sektör girişimcilerinin Kore’nin diğer ülkelerle imzaladığı STA'ları da kullanarak önemli avantajlar elde edebileceğini belirtti.

Barbaros Demirci sunumunda, 7,3 milyon ton üretim kapasitesi ile AB ülkeleri arasında üçüncü büyük sektör konumuna sahip olan Türk plastik sektörünün halen 5 milyara yakın direk ihracat yaptığını belirtti.

Barbaros Demirci sunumuna PLASFED tarafından hazırlanan 10. Kalkınma Planı vizyon hedefine göre sektörün 2023 yılında ihracatını 18 milyar dolara çıkaracağını, sektörün bu hedefe ulaşması için süratle plastik hammadde üretecek yeni petrokimya yatırımlarına ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak devam etti.

2011 yılında KORE – Türkiye toplam plastik dış ticaret hacminin 604 milyon dolar olduğunu, ancak bu dış ticarette Kore’nin 598 milyon dolar dış ticaret fazlası verdiğini belirten Barbaros Demirci, Kore’nin Türkiye’den yaptığı plastik ithalatının % 71’inin plastik ürünlerden, bunun da % 62’inin plastik inşaat, % 35’inin plastik ambalaj mamullerinden oluştuğunu belirtti.

Diğer taraftan, Türkiye’nin Kore’den yaptığı plastik ithalatının % 77’sinin plastik ham maddeden oluştuğunu söyleyen Barbaros Demirci, iki ülke arasındaki plastik ticaret hacminin 2015 yılında 525, 2020 yılında da 785 milyon dolara çıkacağını, ticaret dengesinin Kore için plastik hammadde, Türkiye için de plastik mamuller  lehine gelişeceğini belirtti.

Türkiye’de Plastik Sanayicileri Federasyonunun Türk Plastik sektörünün şemsiye kuruluşu olduğunu belirten Barbaros Demirci, Kore’li plastik firmalarının PLASFED üyesi firmalarla ortaklıklar kurabileceğini, Türkiye ile ticari ve sınai işbirliği konularında Plastik Sanayicileri Federasyonunun tek adres olduğunu belirtti.

PLASFED ve PLASFED Kurucu Derneklerini de tanıtan Barbaros Demirci, Türk plastik sektörünün çok hızlı bir ivme ile geliştiğini belirterek, Kore’li plastik yatırımcılarını Türkiye’de yatırım yapmaya davet etti.

Barbaros Demirci, Koreli plastik yatırımcılarının, PAGDER ve Aslan Özel Organize Sanayi Bölgesinde % 50 teşvik alarak yatırım yapabileceğini söyledi.

PLASFED HAKKINDA

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Ekim 2011’de kurulmuş olup 5 sektörel dernek üyesine (Ankara Plastik Sanayicileri Derneği, Bursa Plastik ve Ambalaj Sanayicileri Derneği, Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği,  Kayseri Plastik İşletmeciler Derneği ve Plastik Sanayicileri Derneği ) sahiptir. Plastiklerin olumlu katkılarını topluma anlatmak amacıyla kurulan PLASFED, kuruluş ve işleyiş amacına paralel olarak, üyeleri için rekabet, büyüme ve verimlilik için en iyi koşulları yaratmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Üretim süreçlerinin ve ürünlerin sağlık, güvenlik ve çevre açısından yüksek taleplerini yerine getirmeyi amaçlayan PLASFED’in 800’ü aşkın firmayı temsil gücü bulunmaktadır.

PAGDER Hakkında

Üstlendiği misyonu 40 yılı aşan bir süre içinde, başarı ile sürdürmekte olan Plastik Sanayicileri Derneği - PAGDER, Türkiye plastik sektöründe faaliyet gösteren üretici firmaları aynı çatı altında toplamak amacıyla 1969 yılında kurulmuştur.

PAGDER, 300’ü aşkın yakın üyesi ile Türkiye Plastik ve Plastik İşleme Makineleri sektörünün en etkin sivil toplum örgütüdür.

PAGDER, Ulusal ve uluslararası platformlarda plastik sektörümüzü temsil edebilen, haklarını koruyabilen, gelişmeler karşısında öncü, gündem belirleyici ve söz sahibi olabilen sektörel bir sivil toplum örgütü olma vizyonunu taşımaktadır.

Türk plastik sektörünü bir bütün olarak geliştirmek ve ülkemizi dünya plastik pazarının önde gelen üretim ve tedarik merkezlerinden biri haline getirmek için ortamlar yaratma misyonunu üslenen PAGDER, sektörün en zayıf yönlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesini kendisine görev edinmiştir.

Anahtar Kelimeler: PLASFED, PAGDER ,Barbaros Demirci,
Bu haber toplam 2192 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
YazarlarHava Durumu
Havadurumu
Misafir YazarlarFinans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Namaz Vakitleri
İmsak
05:57
Güneş
07:37
Öğlen
13:28
İkindi
16:32
Akşam
18:59
Yatsı
20:27
Fotogaleri
Tarihte Bugün
Çok Okunanlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur